Jak zaaranżować łazienkę i jakie wybrać płytki?

Jak zaaranżować łazienkę i jakie wybrać płytki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Remont starego mieszkania, aranżacja nowego czy budowa domu to zawsze ogromne wyzwanie. Nie tylko pod względem finansowym i logistycznym, ale także pod względem pomysłów na aranżacje. Ciągle zmieniająca się moda powoduje, że trzeba dobrze przemyśleć jakie kolory będą miały ściany w salonie, a jakie w sypialni. Jakie będą płytki łazienkowe, a jakie trafią na ściany i podłogi w kuchni. Należy zadbać o każdy szczegół. Sytuacja taka dotyczy wszystkich pomieszczeń, w tym łazienki.

Praktyczna aranżacja łazienki

Kiedy urządzamy łazienkę, ważny jest nie tylko wybór między wanną a prysznicem, czy dobranie odpowiednich płytek łazienkowych. Pomieszczenie to musi być także dobrze zaaranżowane, tak by można się było w nim swobodnie poruszać, a to może się okazać sporym wyzwaniem. Należy zadbać o to, by był wygodny dostęp do toalety i umywalki, ale trzeba pamiętać o tym, by drzwiczki od pralki mogły się swobodnie otwierać. Ważne, aby zadbać też o szczegóły, zastanowić się gdzie zawisną ręczniki i szlafroki by łatwo było po nie sięgać, a miejsce na kosmetyki powinno znajdować się w okolicy umywalki. Łazienka często jest niezbyt dużym pomieszczeniem, ale jeżeli jest taka możliwość, należy zaplanować w niej jak najwięcej przestrzeni do przechowywania. Warto by można było tam zbierać brudną odzież do prania i mieć miejsce na czyste ręczniki. Niezwykle ważne w łazience jest także światło. Należy o tym pomyśleć już na etapie aranżacji. Przestrzeń rozjaśnią odpowiednio dobrane płytki łazienkowe, jasne meble i duże lustra. Jeżeli chodzi o sztuczne światło to im więcej punktów oświetleniowych tym lepiej.

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Wybieranie płytek łazienkowych może się okazać nie lada wyzwaniem. Ilość rodzajów, materiałów, wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy. Czym się więc kierować podczas podejmowania decyzji? Przede wszystkim płytki muszą być dobrane kolorystycznie, pasować do efektu, jaki planujemy osiągnąć. Najczęściej wybiera się jasne materiały, by rozjaśnić łazienkę, ale w uzasadnionych przypadkach płytki łazienkowe mogą być ciemne. Szczególnie jeżeli planujemy nimi pokryć tylko część powierzchni. Kolejne kryterium to materiał – najczęściej wybierany jest gres, choć coraz częściej w nowych łazienkach spotkać można terakotę i glazurę. Stosunkowo nowym i mało popularnym materiałem jest cotto, czyli kafelki z masy klinkierowej nadające pomieszczeniu rustykalny charakter. Nie wolno także zapominać o ścieralności płytek. Ma to oczywiście duży wpływ na cenę, ale jeżeli zależy nam na długotrwałym efekcie, należy wybrać te płytki, które mają wysoką klasę ścieralności.

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*