Jeśli remontujesz lub budujesz dom i chcesz zamontować kominek bez komina albo wywietrznika wbudowanego w ścianę, pomyśl o czysto spalającym biokominku. Pozwala stworzyć przytulną atmosferę, podkreślając jednocześnie nowoczesną aranżację wnętrza.
Biokominki dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach. W kolekcji króluje biel, czerń i stal nierdzewna. Poszczególne modele różnią się też liczbą palników. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie urządzenie!
Chcesz podkreślić nowoczesny charakter wnętrza? Zdecyduj się na wbudowany biokominek. Możesz go zainstalować na ścianie, zwróć jednak uwagę, by znalazł się w odpowiedniej odległości od materiałów palnych, takich jak meble, papier, zasłony, pościel, itp.
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na instalację biokominka. Przede wszystkim zastanów się, gdzie chcesz go umieścić. Producenci proponują modele naścienne, wiszące i wbudowane. Podczas wybierania typu instalacji rozważ, co stanie się z ciepłem wytwarzanym przez kominek. Zazwyczaj jest emitowane przez otwór z przodu. Jeżeli chcesz zamontować wbudowany model, upewnij się, że palnik zawiera tacę na skropliny, a całe urządzenie jest uszczelnione. Dzięki temu całe rozlane paliwo pozostaje w ogniu i można je łatwo wyczyścić przed ponownym użyciem biokominka.
Upewnij się, że wewnętrzne ściany otworu, do którego wstawisz kominek, wykonane są z materiału ognioodpornego, takiego jak płyta cementowa lub blacha stalowa. Przygotuj także metalowe wsporniki, aby zabezpieczyć urządzenie. Jeśli chcesz pomalować ściany wokół biokominka, upewnij się, że farba jest odporna na ciepło. Najlepiej poszukaj takiej, która wytrzymuje do 650 stopni Celsjusza. Może być również odporna na rdzę i korozję.
Zastanawiasz się, gdzie możesz zamontować nowoczesny biokominek? Możesz go umieścić na dowolnej ścianie. Co ważne, nie potrzebujesz przewodów wentylacyjnych i elektrycznych. Wysokiej jakości wsporniki zapewniają bezpieczny montaż urządzenia. Nie musisz się też martwić, że uszkodzisz ścianę.
Z biokominka nie wydobywa się dym, dlatego możesz powiesić nad nim telewizor. Niemniej jednak zalecamy umieszczenie telewizora wyłącznie nad urządzeniem z zamkniętą komorą spalania. Dzięki temu unikniesz ewentualnych uszkodzeń. Upewnij się również, że za biokominkiem nie ma żadnych kabli ani przewodów, ponieważ mogą się przegrzać. Postaraj się zostawić około 45 cm między górną częścią kominka a dolną krawędzią telewizora. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nie tylko dodasz spersonalizowanego, niepowtarzalnego akcentu do wnętrza, lecz także będziesz mógł się cieszyć płomykami ognia podczas oglądania filmu lub najnowszego odcinka ulubionego serialu.
We wnęce ściennej zamontuj biokominek. Następnie pod telewizorem umieść półkę, która osłoni go przed ciepłem kominka. Wielkość półki jest uzależniona od odległości między palnikiem a telewizorem.
Wiele kominków na bioetanol nie wymaga żadnej instalacji, dlatego możesz je łatwo przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Możesz tutaj śmiało eksperymentować. Upewnij się jednak, że dane wnętrze jest dobrze wentylowane. Nie umieszczaj urządzenia w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Sprawdź, czy w danym miejscu występuje swobodny przepływ powietrza. Nigdy nie przesuwaj biokominka, gdy jest zapalony lub w palniku znajduje się jakiekolwiek paliwo. Zanim go przeniesiesz, upewnij się, że ostygł. Odczekaj co najmniej 30 minut.
Jeśli chodzi o biokominek, zasadniczo możemy wyróżnić dwa typy instalacji. Ogromną popularnością cieszą się modele montowane na ścianie, zgodnie z zaleceniami producenta.
Oczywistą wadą takiego rozwiązania jest to, że urządzenie może wystawać. Zastanów się więc, gdzie chcesz je umieścić. Nie montuj biokominka blisko drzwi, by przez przypadek nikt go nie uszkodził. Warto jednak podkreślić, że taki model jest niezwykle uniwersalny. Pasuje zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego wnętrza.
Dużą popularnością cieszą się też modele wbudowane, choć ich instalacja jest bardziej skomplikowana. Upewnij się, że otwór, w którym umieścisz biokominek, wykonany został z ognioodpornego materiału. Wspomniane urządzenie doskonale wygląda w nowoczesnym wnętrzu.