Wnętrza w paryskim stylu – czym się wyróżniają?

Wnętrza w paryskim stylu – czym się wyróżniają?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szyk, niewymuszona elegancja, a to wszystko okraszone nutą finezji – tak w skrócie można opisać styl paryski we wnętrzach. Poznaj zasady, jakie obowiązują w tej aranżacji.

Paryski styl wyłącznie w kamienicach?

Paryż słynie z pięknych wnętrz o wysokich sufitach, dużych oknach i otwartych przestrzeniach. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy kamienic, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by styl paryski wprowadzić nawet do niewielkiego mieszkania w bloku. Wystarczy po prostu odpowiednio dobrać materiały, meble oraz dodatki i akcesoria.

Styl paryski łączy luksus i prostotę, nowoczesność i historię, a przy tym zachowuje stonowaną kolorystykę. Tutaj królują przede wszystkim najróżniejsze odcienie bieli, ale też szarości, beże, błękity, róże i fiolety, można też znaleźć głęboki granat, zieleń, bordo oraz czerń.

Przestrzeń, dużo przestrzeni

Jak już wspomnieliśmy, paryskie wnętrza charakteryzują się dużą przestrzenią i otwartym układem pomieszczeń. Duże pole do aranżacji daje nam już chociażby posiadanie salonu z aneksem kuchennym.

Trzeba jeszcze pamiętać o jednym, a mianowicie o zachowaniu symetrii i harmonii. Nie ma mowy o bałaganie czy artystycznym nieładzie. Wszystko robimy po to, by maksymalnie powiększyć dostępną przestrzeń. Możemy nawet pokusić się o wyburzenie niepotrzebnych ścian działowych, jeśli jest taka możliwość.

Na podłodze drewno, a na ścianach sztukateria

Styl paryski bardzo dużo czerpie z dawnych lat. Pozostałością po tym jest przykładowo drewniany parkiet ułożony we francuską jodełkę oraz sztukateria bądź boazeria angielska na jasnych ścianach, a nawet ozdobne gzymsy i rozety na suficie.

To jeszcze nie wszystko. Zdobione elementy występują również na drzwiach czy meblach, natomiast na ścianach możemy też pokusić się o tapetę z błyszczącymi elementami.

Meble w paryskim stylu

Meble do wnętrz w stylu paryskim mają miękkie, opływowe kształty i liczne zdobienia, a przy tym prezentują się lekko i wytwornie. Ludwikowskie fotele, kanapy (szczególnie przysadziste, zajmujące sporo miejsca) czy krzesła z wygiętymi nóżkami są często obite atłasową tapicerką, raczej w stonowanej kolorystyce. Mają one zachęcać do odpoczynku choćby na krótki moment.

Nie zapominajmy też o kominkach – tak popularnych w Paryżu. Nie zawsze jest jednak możliwość posiadania prawdziwego, więc dopuszcza się umiejscowienie ozdobnego kominkowego portalu z kompozycją ze świec w samym środku. Obowiązkowym elementem jest też lustro – powieszone (nad kominkiem bądź komodą) lub postawione na podłodze czy oparte o ścianę – z bogato zdobioną ramą, często złotą.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to paryska paleta barw nie obejmuje ciemnych brązów czy krzykliwych odcieni. Możemy wybrać czerń, brudne pastele albo eleganckie szarości.

Do tego jeszcze istotne są dodatki i dekoracje, najlepiej złote (ramy, klamki, uchwyty, świeczniki). Ponadto podłogę możemy częściowo zasłonić dywanem, a okna grubymi zasłonami.

Oświetlenie z żyrandolem w roli głównej

Pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia, które pełni znaczącą rolę w paryskich wnętrzach. Odpowiednio rozmieszczone źródła światła pozwolą nam manipulować optycznie pomieszczeniem, rozświetlą je, podkreślając całą wyjątkową aranżację.

W centralnym miejscu powinien znajdować się duży, ozdobny żyrandol z wygiętymi ramionami i mieniącymi się kryształkami. Również kryształowe mogą być wszelkie kinkiety czy stojące lampy. Te ostatnie powinny mieć tkaninowy klosz w kształcie walca i w białym kolorze. Próżno szukać tutaj wiszących lamp.

Na koniec jeszcze mała sugestia. Styl paryski nie znosi przesady, ale też nijakości. Wszystkie elementy wystroju powinny ze sobą współgrać i od samego początku sprawiać wrażenie idealnie dopasowanych. Jakość wykonania ma tutaj ogromne znaczenie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*