Podłoga w stylu rustykalnym – jaką wybrać?

Podłoga w stylu rustykalnym – jaką wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uwielbiasz naturalne wnętrza w ciepłym i przytulnym klimacie? Podłoga w rustykalnym stylu będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. 

Jest to styl o wiejskim charakterze, który coraz częściej jest adaptowany do wielkomiejskich mieszkań i apartamentów. Wiele osób jest stęsknionych za wnętrzami, które poza estetycznym wyglądem sprawiają, że czujemy się w nich komfortowo i swobodnie. 

Podłoga jest bardzo ważną częścią każdego wnętrza, jej styl rzutuje na inne elementy pomieszczenia. Rustykalne wnętrza charakteryzują się uporządkowaniem, prostotą, która wyraża się w wykorzystaniu naturalnych materiałów. 

Poza klasycznymi drewnianymi podłogami, często można spotkać również panele winylowe, które wyglądem przypominają naturalny surowiec. W styl wiejski wpisują się też płytki ceramiczne, wyglądem przypominające cegłę lub kamień, które idealnie pasują do kuchni lub łazienki. 

Czym jest styl rustykalny? 

Coraz więcej osób urządzając swoje mieszkanie, szuka rozwiązań prostych, a zarazem uniwersalnych. Jesteśmy zmęczeni pięknie wyglądającymi wnętrzami, które są zimne i niefunkcjonalne. Zdecydowanie lepiej czujemy się, przebywając we wnętrzach przytulnych, tradycyjnych i swojskich. 

Dlatego inspiracje czerpiemy z wiejskich chat oraz szlacheckich dworów. W rustykalnym stylu można aranżować nie tylko podmiejskie domy na peryferiach miasta, ale również mieszkania w nowoczesnych blokach czy kamienicach. 

>> Zobacz: Jak postarzyć meble, czyli czym jest patynowanie?

Drewniana podłoga w rustykalnym stylu 

Najbardziej popularnym sposobem na stworzenie rustykalnej przestrzeni w swoim domu jest wykorzystanie w aranżacji drewna. Jest to materiał, który idealnie nadaje się na podłogę, ściany czy jako surowiec do produkcji pięknych, klasycznych mebli.

Wnętrza z drewnianą podłogą mają charakterystyczny zapach, który jest ogromną zaletą dla osób lubiących woń lasu. Ponadto drewniany parkiet lub lakierowane deski sprawiają, że salon lub pokój dzienny mają zarówno elegancki, jak i ciepły klimat. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób zmagających się z alergią. Drewniana podłoga nie elektryzuje się, przez co nie osiada na niej kurz. 

Niestety, drewno nie jest odporne na wgniecenia czy uszkodzenia. O tego typu podłogę należy szczególnie dbać, aby zachowała swój zachwycający wygląd na długie lata. Najczęściej wybieranym materiałem na podłogę są deski dębowe o jasnobrązowym odcieniu.

Panele podłogowe w stylu rustykalnym 

Tańszym rozwiązaniem będzie położenie na podłogę paneli laminowanych lub winylowych. Chcąc zachować we wnętrzu rustykalny klimat, najlepiej postawić na panel imitujący drewniane deski. Zaletą paneli podłogowych – poza atrakcyjną ceną – jest łatwość ich użytkowania, ponieważ w przeciwieństwie do podłogi drewnianej nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ciekawym rozwiązaniem są również panele winylowe, które są cieńsze, przez co rewelacyjnie nadają się jako materiał na ogrzewanie podłogowe. W niewielkich wnętrzach lepszym rozwiązaniem będą jasne panele, które optycznie powiększą pokój. W salonie lub jadalni egzamin zdadzą również podłogi o ciemniejszym, bardziej intensywnym kolorze.

Terakota w wiejskim klimacie 

Również płytki podłogowe mogą znakomicie wpisywać się w charakter wiejskiej chaty z dawnych lat. Ułożenie terakoty w łazience, kuchni czy przedpokoju często jest też rozwiązaniem bardziej praktycznym. Są to przestrzenie, które są narażone na działanie wilgoci, której nie akceptują panele oraz drewniane podłogi.

Szukając idealnych płytek do rustykalnego wnętrza, warto poszukać takich, które przypominają wyglądem glinę, cegły lub nawiązują do natury. Ciekawym rozwiązaniem będzie ułożenie płytek w folklorystyczne, ludowe wzory. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*