Jak ocieplić surowe eklektyczne wnętrze?

Jak ocieplić surowe eklektyczne wnętrze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Styl eklektyczny nadaje wnętrzu surowego, wręcz „zimnego” wyglądu. Istnieje kilka wnętrzarskich trików, które ocieplą wizualnie takie wnętrze.

Oświetlenie

Jednym z ważniejszych elementów wizualnego ocieplenia wnętrza jest odpowiednie oświetlenie. Ciepły nastrojowy klimat można wprowadzić przy pomocy lamp:

 • stojących,
 • kinkietów,
 • sufitowych.

W sklepach można znaleźć bardzo dużo różnych ciekawych modeli lamp, które świetnie ocieplą surowe eklektyczne wnętrze.

Wielu dekoratorów wnętrz uważa, że rozproszone światło z lamp sufitowych lub lamp stojących działa bardzo relaksująco. Podczas wybierania lampy do wnętrza należy kierować się:

 • kształtem oprawy,
 • barwą światła.

Kolorem światła tworzony jest nastrój, a oprawa powinna pasować do reszty wnętrza. W stylu eklektycznym świetnie sprawdzą się lampy sufitowe, kinkiety oraz oświetlenie punktowe. W wyborze odpowiedniej lampy do takiego wnętrza może ograniczać jedynie wyobraźnia oraz zasobność portfela.

Dywan

Dywan jest jednym z elementów, który pięknie ociepli surowe eklektyczne wnętrze. Wielu dekoratorów wnętrz uważa, że dywan we wnętrzu powinien spełniać funkcje wizualnego ocieplenia oraz zdobienia pomieszczenia.

Bardzo często dywan zmienia wnętrze, np. w monochromatycznym wnętrzu kolorowy dywan zwraca uwagę, zmieniając tym samym charakter całego pomieszczenia.

Miękkie dywany są bardzo komfortowe w użytkowaniu i estetyczne – świetnie ocieplają eklektyczne wnętrze. Najlepiej sprawdzą się do tego dywany typu shaggy, które są bardzo popularne od kilku sezonów – efektownie się prezentują i są miłe w dotyku. 

Do ocieplenia eklektycznej sypialni świetnie sprawdzi się pluszowy dywan, który podkreśli niebanalny wystrój całego wnętrza.

Rośliny

Rośliny doniczkowe wpływają bardzo pozytywnie na domowy mikroklimat – wytwarzają tlen, pochłaniają wilgoć z mieszkania oraz oczyszczają powietrze. Rośliny w domu to ponadczasowy sposób na ocieplenie każdego nawet najbardziej surowego wnętrza.

Rośliny doniczkowe kiedyś i dziś

W XX wieku królową domowych kwiatów była paprotka. Można było ją spotkać niemal w każdym mieszkaniu, w szkole i w urzędach. Od kilku sezonów najmodniejszymi kwiatami doniczkowymi są te z rodziny palmowatych m.in.

 • chamedora,
 • monstera,
 • areka,
 • juka,
 • daktylowiec.

W ostatnim czasie bardzo modne są kompozycje z sukulentów i kaktusów. Takie kompozycje pasują praktycznie do każdego wnętrza.

Rośliny w ozdobnych doniczkach, które umieszczone są na parapetach lub ozdobnych kwietnikach świetnie podkreślają styl wnętrza. Warto dobierać gatunki roślin do stylu wnętrza.

Rośliny w eklektycznym wnętrzu

Rośliny w eklektycznym wnętrzu nadają mu niezwykłego klimatu. Często wystarczy jedna duża i rozłożysta roślina np. dracena, modna w ostatnim czasie monstera czy fikus w stylu bonsai. Im roślina ma oryginalniejszy kształt, tym lepiej. Do eklektycznego wnętrza warto wybierać doniczki w stonowanych neutralnych kolorach – stanowią one idealne tło dla ciekawej rośliny.

Do wnętrz w stylu eklektycznym pasują również kompozycje w szkle (są ostatnio bardzo popularne). Można zakupić jeden z dwóch rodzajów takich kompozycji:

 • rośliny w szczelnie zamkniętych pojemnikach,
 • rośliny umieszczone w otwartych szklanych naczyniach.

TOP 10  roślin pasujących do eklektycznego wnętrza:

 1. palma królewska,
 2. chamedora wytworna,
 3. daktylowiec kanaryjski,
 4. monstera,
 5. juka,
 6. monstera dziurawa,
 7. fikus,
 8. zamiokulkas zamiolistny,
 9. palma koralowa,
 10. sagowiec odwinięty.

Eklektyczne wnętrze można ocieplić przy pomocy roślin doniczkowych, dywanu oraz oświetlenia. Każdy znajdzie idealny dodatek na ocieplenie swojego wnętrza.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*