Fotel uszak jest stylowy i praktyczny. Początkowo zaprojektowano go, by chronił przed przeciągami podczas siedzenia przy kominku. Ten klasyczny mebel wspaniale prezentuje się w salonie, bibliotece, gabinecie i jadalni.
Fotel ma tradycyjne “skrzydełka”, aby blokować podmuchy zimnego powietrza i zatrzymywać ciepło płynące z kominka. Warto więc ustawić dwa uszaki przed kominkiem, naprzeciwko sofy. W ten sposób stworzysz przytulne miejsce do rozrywki lub relaksu. Jeśli masz w salonie pusty kącik, zastanów się nad dodaniem tam uszaka. Zajmie trochę miejsca i zwiększy atrakcyjność wizualną pomieszczenia.
Wiele osób ma niewykorzystane miejsca i kąty w sypialniach. Nie marnuj cennej przestrzeni: postaw elegancki fotel uszak, by nadać wnętrzu wyrafinowany charakter. Ale nie traktuj go jako dodatkowego wieszaka na ubranie!
Również wiele projektów jadalni kończy się niewykorzystanymi kątami i zmarnowaną przestrzenią. Stylowy uszak możesz postawić w rogu, a następnie wykorzystać jako dodatkowe miejsce do siedzenia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze możesz przenieść go do salonu.
Tradycyjnie fotel uszak kojarzy się z biblioteką, dlatego pasuje idealnie do biura. Niezależnie od tego, czy Twoje biuro znajduje się w nieruchomości komercyjnej czy w domu, wspomniany mebel kojarzy się z profesjonalizmem i luksusem.
Wybierając uszak, zwróć uwagę na styl i wystrój domu. Do eleganckiego gabinetu doskonale pasuje klasyczny skórzany fotel. Jeżeli szukasz idealnego mebla do nowoczesnego wnętrza, zdecyduj się na fotel skandynawski obity tkaniną z nietypowym wzorem. Połączenie klasycznego kształtu z fantazyjnym ornamentem stworzy wyjątkowy kontrast. Decydując się na takie rozwiązanie, pokażesz gościom, że znasz się na aranżacji wnętrz.
Szukając szykownego i wygodnego fotela, zwróć uwagę na rozmiar, styl, materiał i kolor. Design uszaka jest ponadczasowy, choć ledwo rozpoznawalny w niektórych nowszych wersjach. Jego charakterystyczne cechy znajdziesz jednak bez trudu w nowoczesnym fotelu typu jajo, pokrytym miękką tkaniną lub gładką skórą.
Niezależnie od tego, jaka jest historia foteli uszaków, powróciły dzisiaj jako modny trend dekoracyjny. Doskonale wpisują się w styl retro i vintage. Ich popularność wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, a prawda jest taka, że wyglądają fantastycznie w każdym wnętrzu. Dają przy tym nieograniczone możliwości aranżacji.
Nieustraszeni moderniści mogą preferować wyjątkowo wysokie oparcie fotela, niskie, proste podłokietniki, krótkie, kwadratowe, białe nogi i tapicerkę w plemienne wzory. W bibliotece rewelacyjnie zaprezentuje się skórzany uszak z dopasowanym podnóżkiem, mosiężnymi ćwiekami i staromodnymi podłokietnikami.
Kupując fotel, sprawdź, z jakiego materiału został wykonany. Po określeniu, który wzór najbardziej Ci się podoba i pasuje do wnętrza, musisz zdecydować, którą tkaninę wybrać. Pod tym względem Twoje potrzeby są równie ważne, jak estetyka tapicerki.
Modele uszaków w jasnych kolorach pasują idealnie do wnętrza w stylu skandynawskim. Coraz większą popularnością cieszą się też naturalne wzory. Na rynku znajdziesz teraz niezliczone opcje. Szczególnie modne są duże liście na białym tle. W kolekcji nie mogło również zabraknąć foteli patchworkowych – jeżeli lubisz niebanalne stylizacje, z pewnością przypadną Ci do gustu. Wspaniale ozdobią wnętrze, wprowadzając do niego przytulną atmosferę.
Aksamit jest jedną z najbardziej atrakcyjnych i nowoczesnych możliwości. Składa się z podłoża i krótkich, gęstych nitek, tworzących przytulny meszek. Zasługuje na uwagę ze względu na wygodę i trwałość.
Jeśli wybierasz bawełnę, upewnij się, że jest dobrej jakości – w przeciwnym razie fotel uszak nie spełni swojego zadania. Powinna być poddana sanforyzacji, która zapobiega kurczeniu się podczas mycia. Jeżeli jakakolwiek część fotela jest zdejmowana, należy ją prać w zimnej wodzie przy użyciu delikatnego programu.
Kordonek zwykle składa się z różnych tkanin, takich jak poliester, bawełna i wiskoza. Każda z nich ma charakterystyczne cechy, które pozwalają stworzyć materiał wytrzymały, wygodny i miękki. Pamiętaj jednak, by nie uszkodzić go w czasie prania.
Sztuczna skóra stanowi ekonomiczną alternatywę dla prawdziwej skóry. Możesz ją łatwo wyczyścić, ale zimą często jest za zimna, a latem za gorąca.