Jak dbać o rośliny w ogrodzie?

Jak dbać o rośliny w ogrodzie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Piękny ogród wymaga ogromu cierpliwości i pracy, ale efekty mogą pozytywnie Cię zaskoczyć. Wiele osób odnajduje w ogrodnictwie swoją pasję, ponieważ spędzanie czasu na pieleniu grządek i planowaniu klombów jest naprawdę odprężające i relaksujące. 

Podstawa pielęgnacji to odpowiednie wybory

Podstawą uprawy roślin ogrodowych jest dbanie o to, by warunki, w których będą miały wyrosnąć, były dla nich odpowiednie. Istotne jest więc przede wszystkim dostosowanie rodzaju roślin do klimatu, rodzaju gleby i stopnia nasłonecznienia. Oczywiście, na niektóre z tych aspektów możesz wpłynąć. Negatywny wpływ klimatu na niektóre rośliny da się ograniczyć, budując szklarnie, glebę można użyźnić, stosując profesjonalne nawozy, a stopień nasłonecznienia możesz regulować poprzez odpowiednie zasłony i lampy ogrodowe. Oczywiście, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem, zdecydowanie lepiej jest wybrać takie gatunki roślin, które nie będą zbyt wymagające. W ten sposób uzyskasz piękny ogród przy takim nakładzie pracy, jaki jesteś gotowy poświęcić.

Regularnie podlewaj rośliny

Na rynku znajduje się wiele gatunków roślin, które możesz posadzić w swoim ogrodzie. Szeroką ofertę nasion i sadzonek znajdziesz nie tylko w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, ale również w Internecie, na przykład na stronie: https://plantini.pl/. Gatunek rośliny, którą zaczynasz uprawiać w ogrodzie, jest bardzo ważny. Wszystko dlatego, że każdy rodzaj roślin może mieć trochę inne wymagania, także względem ilości wody, które potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Oczywiście, podstawą pielęgnacji ogrodu jest pamiętanie o regularnym podlewaniu go – będzie Ci jednak znacznie łatwiej o to zadbać, jeśli zdecydujesz się na posadzenie roślin o podobnych wymaganiach. Pamiętaj, że zbyt rzadkie podlewanie roślin może prowadzić do ich obsychania, a zbyt częste – do gnicia i chorób.

Chroń rośliny przed szkodnikami i chorobami

Rośliny, jako organizmy nieporuszające się i nie mogące uciekać, są wystawione na ataki różnych szkodników, między innymi insektów i gryzoni. Istnieją też gatunki bakterii, wirusów i grzybów, które atakują ogrody, zaprzepaszczając lata pracy. Na szczęście, przed tymi sytuacjami można się chronić. Wystarczy stosować odpowiednie środki ochrony roślin. Preparaty chemiczne, które pomogą Ci pozbyć się szkodników, znajdziesz na stronie: https://frodo.biz/, natomiast w ramach profilaktyki możesz stosować wodę z czosnkiem lub pieprzem cayenne. 

Przycinaj i formuj rośliny

Ważnym aspektem pielęgnacji ogrodu jest również przycinanie i formowanie roślin. Wbrew temu, co mogłoby Ci się wydawać, nie jest to kwestia wyłącznie estetyczna! Prawidłowe przycinanie roślin pomaga im rosnąć i rozwijać się w zdrowy sposób, warto jednak zorientować się, jaki jest najlepszy czas na takie zabiegi, ponieważ dla różnych rodzajów roślin może on przypadać w innych miesiącach. Zwróć też uwagę, aby nie przycinać roślin za mocno – mimo braku układu nerwowego są to organizmy bardzo wrażliwe i mogące uschnąć z powodu niewłaściwego formowania.

Fot.: Glen Carrie/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*