Jak zaaranżować pokój dla seniora?

Jak zaaranżować pokój dla seniora?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wnętrze urządzane z myślą o osobie starszej musi być dopasowane do jej potrzeb. Wielu seniorów boryka się z uciążliwymi dolegliwościami, w podeszłym wieku pogarsza się także ogólna sprawność fizyczna, dlatego pokoje dla starszych ludzi powinny ułatwiać codzienne funkcjonowanie i sprzyjać wypoczynkowi.

Pokój przeznaczony dla osoby starszej najlepiej urządzić na parterze, gdyż konieczność korzystania ze schodów może wiązać się ze zbyt dużym wysiłkiem dla seniora. Pomieszczenia usytuowane na parterze ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków. W pobliżu pokoju osoby starszej powinny znajdować się również łazienka i kuchnia. Takie rozwiązanie podniesie komfort życia seniora.

Kolory i faktury w pokoju dla seniora

Aranżując pokój dla seniora, powinnyśmy przede wszystkim brać pod uwagę jego osobiste preferencje, a także stan zdrowia i styl życia. Są jednak pewne bazowe zasady, które stanowią świetny punkt wyjścia podczas projektowania wnętrza dla osoby starszej.

Zadbajmy o wystrój, który będzie sprzyjał wypoczynkowi. Na początku skupmy się na kolorystyce. Najlepszym wyborem będą pastelowe barwy, które wyciszają, uspokajają i pozwalają się odprężyć. Warto zdecydować się na kolor brzoskwiniowy, błękitny, miętowy lub wrzosowy. Dobrym rozwiązaniem będą także beże i szarości, które rozświetlimy dodatkami i tekstyliami w radosnych i świetlistych barwach, na przykład żółtym czy pomarańczowym.

Przytulności każdemu pokojowi dodadzą zasłony, koce i poduszki. Wybierajmy te wykonane z miękkich i dobrej jakości tkanin o zróżnicowanej strukturze, bowiem stymulacja zmysłu dotyku może pobudzać pamięć seniorów. Warto zdecydować się na zasłony zaciemniające, dzięki którym osoba starsza będzie mogła uciąć sobie regenerującą drzemkę nawet w środku dnia.

Pamiętajmy jeszcze o odpowiednim oświetleniu. Wzrok seniorów znacznie gorzej przystosowuje się do ciemności, więc wykonywanie wieczornych czynności ułatwią zarówno lampy wiszące, jak i małe lampki nocne, które ustawimy na szafce nocnej przy łóżku.

Meble w pokoju dla seniora

Najważniejszym meblem w pokoju dla seniora z pewnością jest łóżko, które powinno sięgać do kolan osoby starszej. Taki model ułatwia wstawanie. Dobrym pomysłem będzie zakup łóżka o regulowanej wysokości zagłówka i podnóżka, sterowanego ręcznie lub za pomocą pilota. Takie łóżko sprawdzi się w przypadku osoby leżącej. Dla seniorów przewlekle chorych bądź po przebytych operacjach zaleca się wybrać łóżko rehabilitacyjne. Znaczenie dla jakości wypoczynku ma również materac. Warto postawić na materac piankowy, sprężynowy czy termoplastyczny, które gwarantują komfortowy sen.

Starsza osoba w swoim pokoju na pewno doceni wygodne siedzisko, na przykład fotel z podłokietnikami, w którym będzie mogła się zrelaksować w ciągu dnia lub poczytać książkę. Dla seniorów czy osób chorych i niepełnosprawnych warto wybrać fotel geriatryczny pionizujący, który często wykorzystuje się w rehabilitacji. Fotele pionizujące zapewniają prawidłowe podparcie i pomoc w pionizacji. Są one wyposażone w napęd umożliwiający niezależne regulowanie oparcia i podnóżka, dzięki czemu można dostosować go do indywidualnych potrzeb osoby starszej.

W pokoju seniora powinny znaleźć się również takie podstawowe meble jak regał, komoda czy szafa na ubrania. Niektórym może się przydać biurko i krzesło obrotowe. Urządzając wnętrze dla osoby starszej, pamiętajmy, aby nie było ono zbyt zagracone. Zadbajmy o wygodną i bezpieczną przestrzeń, która ułatwi seniorowi codzienne funkcjonowanie.

Fot.: Adam Winger/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*