Od kilkunastu lat jednym z najpopularniejszym sposobów aranżacji wnętrz pozostaje styl boho. Jego nieodłącznym elementem pozostają charakterystyczne dodatki, wśród których nie może zabraknąć lamp.
By zrozumieć kluczowe założenia stylu, warto cofnąć się do czasów rewolucji francuskiej. Wówczas artystyczna cyganeria prowadziła minimalistyczny styl życia, daleki od obowiązujących standardów. Jej członkowie nosili niemodne, nadgryzione przez ząb czasu ubrania, które często były za duże lub kompletnie nie pasowały do niczego.
Ze względu na częste przeprowadzki, analogiczną zasadą kierowali się również w aranżacji wnętrz. W ten sposób eksponowali swój indywidualizm, autonomię, artyzm oraz wolność od obowiązujących norm czy zasad, które w latach 60. ubiegłego wieku stały się również symbolem hipisów.
Dziś styl boho to synonim swobody i nonszalancji. Jest nowoczesną wariacją na temat minionych epok, intrygującym połączeniem industrializacji, naturalizmu i etniczności. Nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.
Do najważniejszych cech stylu zaliczamy:
Znając podstawowe założenia stylu, odpowiedź powinna być prosta, jednak nic bardziej mylnego. Boho to przeciwieństwo minimalizmu, jednak nie znosi przesady. Ma wyrażać szeroką autonomię oraz myślenie poza utartymi schematami, dlatego żaden zakup nie powinien być uzależniony od obowiązujących standardów.
Mówiąc wprost – wybór lampy to wyłącznie kwestia subiektywnego odczucia, dlatego przygotowaliśmy zaledwie kilka propozycji, z których możecie skorzystać.
To propozycja spełniająca wszystkie kryteria stylu boho. Została wykonana z trawy morskiej, a swoim kształtem nawiązuje do krajów dalekiej Azji. Bez problemu można zakupić ją w sieci za kwotę kilkuset złotych. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wiklinowy abażur.
Żarówka, metalowa obręcz, na niej wzorzysta plecionka. Nie trzeba nic więcej dodawać – makramy to wizytówka stylu boho. Niewątpliwym plusem takiego oświetlenia jest bardzo niska cena, sięgająca maksymalnie 300 złotych.
Wisząca lampa z liści kokosowych to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się przy stole w kuchni. Niezwykle minimalistyczny, jednocześnie intrygujący design sprawia, że jest warta każdych pieniędzy. Niespełna 200 złotych to świetna cena za taki dodatek.
To rozwiązanie zdobywa coraz większą popularność. Składa się z bambusa, fragmentu juty oraz kilku zwisających na grubej linie żarówek. Prostota w najlepszym wydaniu wiąże się w tym przypadku z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.
To zdecydowanie najbardziej ekstrawagancka i najdroższa propozycja w tym zestawieniu, bo sięgająca blisko 1500 złotych za sztukę. Imponujący rozmiar, naturalny materiał i ciepły kolor powodują jednak, że warto w nią zainwestować.
Przeczytaj też: https://domzobrazka.pl/geometryczne-lampy-kwintesencja-loftu/
Zdjęcie główne: Martina_zalitobetonem/pixabay.com