Jakie lampy wybrać do stylu boho?

Jakie lampy wybrać do stylu boho?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od kilkunastu lat jednym z najpopularniejszym sposobów aranżacji wnętrz pozostaje styl boho. Jego nieodłącznym elementem pozostają charakterystyczne dodatki, wśród których nie może zabraknąć lamp.

Historia stylu 

By zrozumieć kluczowe założenia stylu, warto cofnąć się do czasów rewolucji francuskiej. Wówczas artystyczna cyganeria prowadziła minimalistyczny styl życia, daleki od obowiązujących standardów. Jej członkowie nosili niemodne, nadgryzione przez ząb czasu ubrania, które często były za duże lub kompletnie nie pasowały do niczego.

Ze względu na częste przeprowadzki, analogiczną zasadą kierowali się również w aranżacji wnętrz. W ten sposób eksponowali swój indywidualizm, autonomię, artyzm oraz wolność od obowiązujących norm czy zasad, które w latach 60. ubiegłego wieku stały się również symbolem hipisów. 

Charakterystyka stylu 

Dziś styl boho to synonim swobody i nonszalancji. Jest nowoczesną wariacją na temat minionych epok, intrygującym połączeniem industrializacji, naturalizmu i etniczności. Nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Do najważniejszych cech stylu zaliczamy:

  • bogatą kolorystykę, najlepiej nawiązującą do naturalnych odcieni, ale też figlarną, z mnóstwem niestandardowych połączeń, kontrastów i sprzecznych aranżacji,
  • naturalne lub pochodzące z recyklingu materiały, np. bawełna, len, wiklina, rattan w miksie rozmaitych faktur i wzorów,
  • mnóstwo miękkich elementów, budujących przytulny wystrój, czyli siedzisk, koców, poduszek czy patchworków,
  • fascynację egzotycznym orientem, w postaci map, pamiątek z podróży, narzut z afrykańskimi wzorami, ręcznie zdobionych naczyń, rzeźb, ceramiki, koronek czy makram.

Jakie lampy wybrać do stylu boho?

Znając podstawowe założenia stylu, odpowiedź powinna być prosta, jednak nic bardziej mylnego. Boho to przeciwieństwo minimalizmu, jednak nie znosi przesady. Ma wyrażać szeroką autonomię oraz myślenie poza utartymi schematami, dlatego żaden zakup nie powinien być uzależniony od obowiązujących standardów. 

Mówiąc wprost – wybór lampy to wyłącznie kwestia subiektywnego odczucia, dlatego przygotowaliśmy zaledwie kilka propozycji, z których możecie skorzystać.

Lampa wisząca Lashing

To propozycja spełniająca wszystkie kryteria stylu boho. Została wykonana z trawy morskiej, a swoim kształtem nawiązuje do krajów dalekiej Azji. Bez problemu można zakupić ją w sieci za kwotę kilkuset złotych. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wiklinowy abażur.

Lampa makramowa

Żarówka, metalowa obręcz, na niej wzorzysta plecionka. Nie trzeba nic więcej dodawać – makramy to wizytówka stylu boho. Niewątpliwym plusem takiego oświetlenia jest bardzo niska cena, sięgająca maksymalnie 300 złotych.

Lampa wisząca z liści kokosowych

Wisząca lampa z liści kokosowych to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się przy stole w kuchni. Niezwykle minimalistyczny, jednocześnie intrygujący design sprawia, że jest warta każdych pieniędzy. Niespełna 200 złotych to świetna cena za taki dodatek.

Lampa wisząca Rope

To rozwiązanie zdobywa coraz większą popularność. Składa się z bambusa, fragmentu juty oraz kilku zwisających na grubej linie żarówek. Prostota w najlepszym wydaniu wiąże się w tym przypadku z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Rattanowa lampa w kształcie kapelusza

To zdecydowanie najbardziej ekstrawagancka i najdroższa propozycja w tym zestawieniu, bo sięgająca blisko 1500 złotych za sztukę. Imponujący rozmiar, naturalny materiał i ciepły kolor powodują jednak, że warto w nią zainwestować.

Przeczytaj też: https://domzobrazka.pl/geometryczne-lampy-kwintesencja-loftu/

Zdjęcie główne: Martina_zalitobetonem/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*