Okna dla minimalistycznego wnętrza

Okna dla minimalistycznego wnętrza
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Minimalizm to przede wszystkim prostota – jasne kolory i oszczędność w zdobieniach. W minimalistycznych wnętrzach dużą rolę odgrywa też światło, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich okien. Jakie okna sprawdzą się najlepiej w minimalistycznym wnętrzu? 

Minimalistyczne aranżacje a oświetlenie

Minimalizm we wnętrzu to nie tylko przestronne, ale też jasne i dobrze doświetlone pomieszczenia. Aranżacje oparte na zasadzie ‘’mniej, znaczy więcej’’ osiąga się oczywiście dzięki selekcji przedmiotów i ograniczeniu ich liczebności, ale także poprzez wykorzystanie światła. 

Dlaczego minimalistyczne okno musi być estetyczne?

Dobrze, aby każde wstawiane do naszych domów lub mieszkań okno było najzwyczajniej ładne, ale minimalizm szczególnie tego wymaga. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim z powodu rezygnacji z firanek i zasłon. W minimalistycznym wnętrzu nie ma dla nich miejsca, ponieważ się kurzą i zabierają cenną przestrzeń.  

Okno jako centralny element przestrzeni

Minimalizm czerpie ze zwyczajów ludzi żyjących w Szwecji i w Norwegii. Jednym z elementów, na które zwracaliśmy uwagę, zwłaszcza dawniej, był brak zasłon w oknach. Nie chodzi tu jednak o przesadną otwartość lub chęć uzewnętrznienia się ze swoim domowym życiem właśnie w ten sposób. Okno w tym przypadku staje się centralnym punktem pokoju i głównym źródłem światła.

Duże przeszklenia w służbie minimalizmu

Decydując się na aranżację wnętrza w minimalistycznym stylu, z powodzeniem możemy postawić na duże przeszklenia. Pięknie się one prezentują i wpuszczają do pomieszczenia bardzo dużo światła. Ich jedynym minusem jest konieczność częstego mycia. 

Okno minimalistyczne: jednolite tafle szkła 

Minimalistyczne okno powinno być wykonane z jak największej tafli szkła. Nie ma tutaj miejsca dla zbyt wielu elementów PCV lub stosowanych bez potrzeby szprosów. Idealnym rozwiązaniem będą wielkie okna panoramiczne z systemami przesuwnymi, ale wiadomo, że ich montaż i zakup może być niekiedy trudny do zrealizowania ze względów logistycznych i finansowych. 

Funkcjonalne okno w minimalistycznej przestrzeni

Styl minimalistyczny to również ukłon w stronę funkcjonalności. Trzeba więc zrezygnować ze wszystkich produktów, które nie dość łatwo się otwierają lub uchylają i są trudne w obsłudze.  

Minimalizm to także oszczędność

Pamiętajmy, że minimalistyczne aranżacje mają być praktyczne. Chodzi o to, aby zastosowane w takich wnętrzach okna sprzyjały oszczędności i ekologii. Myśląc o wstawieniu okien, szukajmy produktów pozwalających na ograniczenie strat energetycznych. Ważne jest też, aby miały odpowiednie certyfikaty – przykładem może być oznaczenie ‘’zielone okna’’ wskazujące, że do ich produkcji nie użyto rtęci.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*