Artykuł sponsorowany
Blokady pozwalają organizować przestrzeń parkingu i kontrolować użytkowanie poszczególnych miejsc parkingowych przez kierowców. Dzięki nim zastawienie zaparkowanego samochodu jest mniej prawdopodobne, a wykupione miejsca zawsze będą wolne dla swoich właścicieli.
Jest to też sposób na to, by uniemożliwić osobom niepożądanym postój na zabezpieczonym i zarezerwowanym parkingu. Tego rodzaju zapory mogą też blokować osobom postronnym wjazd na posesję lub do garażu podziemnego. Jaki typ blokady parkingowej jest najbardziej skuteczny? Przedstawiamy najbardziej popularne rodzaje zapór parkingowych oraz ich zastosowania.
Słupki parkingowe to zabezpieczenie w postaci niskiej zapory wykonanej z szerokiej, metalowej rury, która chowa się w podłożu. Do sterowania automatycznymi blokadami służy zazwyczaj pilot lub specjalna karta programowana przy montażu słupków. Ogromną zaletą automatycznych słupków jest fakt, że po ukryciu w podłożu, blokada parkingowa jest całkowicie zrównana z ziemią, dzięki czemu wjazd na zagrodzoną wcześniej przestrzeń jest bezproblemowy.
Takie zapory służą zazwyczaj do zabezpieczania terenów prywatnych i strzeżonych przed nieproszonymi gośćmi. Składane słupki pełnią najczęściej tę samą funkcję, jednak taką blokadę odbezpiecza się zazwyczaj kluczykiem i odkłada na ziemię. Przejechanie przez położony słupek może stwarzać ryzyko uszkodzenia auta, na przykład miski olejowej lub zderzaka.
Oprócz zwykłych słupków na parkingach można spotkać także innego rodzaju blokady składane. Najbardziej popularnymi kształtami są tak zwane choinki oraz motylki. Są one zazwyczaj skuteczniejsze w zabezpieczaniu wjazdu na parking lub posesję, ponieważ dzięki swojej formie zasłaniają więcej przejazdu, a pozostawiają tylko niewielkie prześwity, przez które nie przeciśnie się nawet jednoślad.
Na parkingu poszczególne miejsca można wyznaczyć nie tylko za pomocą farby. Bardzo pomocną formą blokady, która chroni przed wyjechaniem poza wyznaczony obrys miejsca parkingowego są odbojnice. Produkuje się je z różnych materiałów: od stali, poprzez plastik, aż po drewno, w zależności od przeznaczenia.
Poza miejscami parkingowymi odbojnice mają także chronić różne obiekty znajdujące się na terenie parkingu lub placu, jak na przykład latarnie, hydranty, skrzynki prądowe lub inne urządzenia techniczne. Montuje się je również na narożnikach budynków czy ogrodzeniach, by uniknąć wyniszczenia w najbardziej newralgicznych miejscach. Jednym minusem stosowania odbojnic w charakterze blokad parkingowych jest fakt, że nie da się ich w żaden sposób złożyć, więc jedynym sposobem na umożliwienie przejazdu przez taką zaporę jest jej całkowity demontaż.
Blokada parkingowa nie musi być wyłącznie przeznaczonym do tego elementem, który do tego burzy swoim kolorem i kształtem kompozycję przestrzeni. Rolę blokady parkingowej, na przykład chroniącej chodnik lub wejście do budynku przed zastawieniem mogą być ławki, drzewa czy donice z kwiatami. Są tak samo skuteczne, jak słupki, a pozwalają stworzyć dużo bardziej spójną i organiczną przestrzeń na parkingu.
Ważne jednak, by nie ustawiać ich w miejscach, w których ograniczałyby widzenie w istotnych miejscach, na przykład przy wyjeździe na drogę lub z miejsca parkingowego. Tam widoczność musi być absolutna.
zdj. główne: John Matychuk/unsplash.com