Retro zasłony do Twojej kuchni

Retro zasłony do Twojej kuchni
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dekorowanie kuchni w stylu retro oferuje wiele ciekawych rozwiązań. Wśród ważnych elementów dekoracyjnych znaleźć można zasłony, które idealnie wpiszą się w klimat minionych pokoleń.

Styl retro a vintage – co się pod nimi kryje?

Kiedy sięgamy po aranżacje wnętrz, które w swojej tematyce nawiązują do rozwiązań z minionych dekad i epok, słyszymy określenia retro i vintage. Choć odnoszą się do tej samej stylistyki, istnieje między nimi pewna znacząca różnica. W przypadku stylu vintage decydujemy się przede wszystkim na wzięcie starych mebli i odnowienie ich, aby dać im nowe życie. Retro obejmuje z kolei produkty, które nawiązują do stylu sprzed lat, ale są zupełnie nowe. Niemniej jednak często pojęcia te stosuje się zamiennie. Dlaczego jedno i drugie warto wprowadzić do swojej kuchni? Przede wszystkim dlatego, że przedmioty i aranżacje wnętrz przypominające nasze dzieciństwo, a czasem lata młodości rodziców i dziadków (choć znajdą się też starsze odniesienia), mają w sobie niesamowitą magię i urok, które warto tchnąć w nasze mieszkanie.

Kuchnia w stylu retro

Podczas aranżacji kuchni w stylu retro koniecznie należy zadbać o wszystkie jej elementy. Dotyczy to zarówno dużych mebli – stołu, kuchenki, szafek – jak i elementów upiększających przestrzeń. Kuchnia w stylu retro szczególnie budzi skojarzenia związane z dzieciństwem i zapachami kojarzonymi z potrawami starszych członków naszej rodziny. Co więcej, to właśnie w tej przestrzeni znajdziemy subtelną przytulność i sielankowy klimat widoczny w każdym z naszych mebli. Charakterystyczne, frezowane fronty szafek i przeszklone drzwiczki, które eksponują zawartość kredensu, to tylko część tego, co powinniśmy odpowiednio dopasować do aranżacji całego wnętrza.

Okna w stylu retro

Niezwykle istotnym obiektem, o którym często zapominamy, jest okno. To właśnie dzięki niemu możemy lepiej wyeksponować przestrzeń kuchni, ale warto też zadbać o to, aby miało bezpośredni udział w budowaniu uroku całego miejsca. Przede wszystkim należy zadbać o jego odpowiednie udekorowanie. Jak to zrobić? W przypadku tego stylu nie powinniśmy decydować się na żaluzje i rolety. Nie dość, że są kłopotliwe w pielęgnacji i niepraktyczne, to całkowicie nie pasują do stylizacji retro. Świetnie sprawdzą się za to zazdrostki. Są to krótkie firanki, które można bez problemu powiesić nawet nad kuchennym blatem i łatwo da się je wyczyścić. Będą pasować do pieczołowicie utworzonej stylizacji i doskonale współtworzyć klimat retro.

Istota dobrania zasłon do kuchni

Jak wiadomo, styl retro od lat szczyci się niesłabnącą popularnością. Jego intrygująca forma oraz oryginalność sprawiają, że coraz więcej osób pragnie nadać ten styl całemu mieszkaniu. Kiedy przychodzi pora na kuchnię i mamy już wybraną firankę i meble, często zastanawiamy się, jaką zasłonę wybrać, aby dopełnić naszą wyjątkową kompozycję. Zasłony w stylu retro zrobią wrażenie na każdym, kto zawita do kuchni, a jednocześnie stanowić będą miły punkt do zawieszenia wzroku. Pamiętajmy o tym, że firanki i zasłony powinny być wieszane razem i powinny być utrzymane w tym samym stylu. W pewnych przypadkach możemy jednak zrezygnować z firanek.

Jakie zasłony do kuchni?

Jakie zasłony zatem wybrać? Powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jaki okres pragniemy odwzorować. W klasycznej formule stylu retro świetnie sprawdzą się jasne zasłony. Może to być kolor biały, kremowy lub jasny beż. Mogą być jednolite lub zdobione nieco ciemniejszymi wzorkami, a nawet i koronkowym obszyciem. Jeśli zdecydowaliśmy się na firanki typu zazdrostki, to będą do nich pasować zasłony w nieco ciemniejszym beżu lub brązie, związane wstążką mniej więcej na wysokości wspomnianych zazdrostek. W efekcie będą razem tworzyć świetną kompozycję. Jeśli nie mamy firanek, również warto wiązać zasłony, zwłaszcza w ciągu dnia.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*