Jak zaizolować fundamenty domu?

Jak zaizolować fundamenty domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Samo wzniesienie fundamentów to połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiednie zabezpieczenie ich przed wilgocią. Dlaczego warto izolować fundamenty?

Ważna izolacja fundamentów

Jeśli fundamenty nie posiadają odpowiedniej izolacji, to narażone są na przenikanie do nich wilgoci lub wody z gruntu- co doprowadza do stałego zawilgocenia, a w konsekwencji do korozji fundamentów.

Stałe zawilgocenie fundamentów powoduje również zmniejszenie ich izolacji termicznej oraz zawilgocenie ścian parteru- początkowo jest to łuszczenie się farby, a później pojawienie się grzybów i pleśni na ścianie.

Izolacja może zostać pominięta, jeśli fundamenty zrobione są z betonu wodoszczelnego. Jednak zawsze warto je dodatkowo zabezpieczyć poprzez kolejną warstwę izolacji.

Pozioma izolacja fundamentów

Podciąganie kapilarne jest bardzo groźne dla fundamentów. Jest to zasysanie wody do góry, która dostała się do fundamentu- powoduje to zawilgocenie parteru budynku. Można uchronić parter budynku przed wilgocią, stosując izolację przeciwwilgociową fundamentów.

Poziomą izolację fundamentów umieszcza się w dwóch miejscach – pomiędzy ławą a ścianą fundamentów oraz na styku ściany fundamentowej z zewnętrznymi ścianami budynku (układana jest na wysokości 15- 30 cm nad terenem).

Izolując fundamenty poziomo, należy pamiętać o tym, że izolacja nie może znajdować się poniżej poziomu hydroizolacji podłogi.

Izolacja pionowa

Izolacja pionowa fundamentów jest równie ważna co pozioma. Układana jest na powierzchni ścian fundamentowych. Pionowa izolacja ma zapewnić zatrzymanie przed wniknięciem w ścianę:

  • wilgoci,
  • wody opadowej,
  • wody gruntowej.

Ten rodzaj izolacji musi zawsze ściśle przylegać do ściany. Jeśli fundamenty nie są równe, to należy je wyrównać cienką warstwą zaprawy cementowej. Od zewnątrz fundamenty należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Typy izolacji ścian fundamentowych

W zależności od potrzeb i warunków terenu, należy wybrać jeden z trzech rodzajów izolacji:

  • lekką przeciwwilgociową– stanowi ochronę przed wodą opadową oraz naturalną wilgotnością gruntu. Ten rodzaj izolacji ma zastosowanie na gruntach przepuszczalnych, czyli  piaskach i żwirach oraz gdy poziom wody znajduje się wyraźnie poniżej fundamentów. Wykonywana jest wyłącznie na zewnątrz fundamentu, z masy bitumicznej.
  • średnia przeciwwodna– zalecana jest do zabezpieczenia fundamentów przed wodą opadową, która  znajduje się poniżej fundamentu, ale grunt jest nieprzepuszczalny. Taka izolacja musi być wykonana z papy, masy KMB oraz szlamu cementowego.
  • ciężka przeciwwodna- stosowana jest w sytuacji, gdy potrzebne jest zabezpieczenie fundamentów przed wodą naporową. Ten typ izolacji charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną. Wykonuje się ją z papy termozgrzewalnej, masy KMB, folii samoprzylepnej i szlamy cementowej.

19

Materiały używane do izolacji fundamentów

Papa

Materiał służący do izolacji poziomej i pionowej, ma bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, odporna jest na czynniki chemiczne oraz promienie UV. Do izolacji używa się papy:

  • termozgrzewalnej,
  • modyfikowanej elastomerem SBS,
  • na osnowie z włókien poliestrowych.

Papę układa się na fundamentach jedno- lub dwuwarstwowo.  Papy termozgrzewalne są układane przy użyciu specjalnej nagrzewnicy.

Folie fundamentowe

Folia do poziomej izolacji fundamentów wykonana jest z PCW lub polietylenu. Materiał ten wymaga gładkiego i równego podłoża- ostre krawędzie mogą uszkodzić folię.

Masy bitumiczne

Materiał ten świetnie sprawdzi się do lekkich izolacji przeciwwilgociowych oraz średnich izolacji wodnych. Najbardziej popularnymi masami bitumicznymi są:

  • lepiki,
  • masy asfaltowe,
  • asfaltowo- żywiczne,
  • asfaltowo- kauczukowe,
  • asfaltowo- polimerowe.

Materiał ten nanosi się na fundament szczotką, pędzlem lub pacą- po wyschnięciu tworzy szczelną powłokę.

Masy KMB

Najlepszy obecnie na rynku materiał do wykonywania pionowych izolacji przeciwwodnych- grubowarstwowych.

Szlamy uszczelniające

Materiał ten może być wykorzystywany do każdego typu izolacji.  Jest to drobnoziarnista zaprawa cementowa modyfikowana żywicami cementowymi.

Folie tłoczone

Ten rodzaj materiału służy do zabezpieczenia izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym oraz jako element drenażu fundamentów.

Ocieplenie zewnętrzne fundamentów staje się standardem nie tylko w nowo wybudowanych domach.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*