Nowoczesny salon – inspiracje i wskazówki

Nowoczesny salon – inspiracje i wskazówki
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesny salon jest jasny, wygodny i przestronny. Maksimum funkcjonalności, a przy tym wartość bezprecedensowego piękna ukryta w prostocie. Jak stworzyć nowoczesny salon?

Minimalizm

Takie salony to zestawienia skończonej liczby kolorów, faktur i mebli, częściej w stylu minimalistycznym, i głęboko przemyślany wystrój. W nowoczesnym salonie nic zbędnego nie leży na wierzchu, każdy przedmiot ma własne miejsce. Dodatki (np. rośliny, obrazy) zajmują strategiczną przestrzeń.

Styl loftowy

To jest to, co przoduje w dzisiejszej modzie na aranżację wnętrz, dlatego warto się zastanowić, czy nie pasowałoby również do naszego salonu. Ciekawe będą tutaj nietypowe dekoracje ścian, składające się z surowego kamienia lub cegły, która przy okazji nieco ociepli wnętrze i będzie dobrze współgrać z prostą linią mebli oraz kolorami z przewagą bieli czy szarości. Wyjątkowy efekt uzyska się również z połączenia tych elementów ze szkłem, lustrem lub chromowanymi dodatkami, na przykład na ścianach lub podłodze. Jak widać, pomysły można mnożyć.

Oświetlenie

W takim salonie również oświetlenie jest przemyślane, i to zarówno dzienne, jak i sztuczne. Podkreśla wytypowane przestrzenie salonu, sprawia, że zauważamy te, a nie inne elementy wystroju. Trzeba zastanowić się, gdzie potrzeba go więcej (np. w części kuchennej), a gdzie mniej (np. przy telewizorze). Aranżację wnętrza należy tak ułożyć, aby rozdzielić oświetlenie na główne, rozproszone i punktowe, uzyskując ciekawy efekt. W nowoczesnym salonie stawia się raczej na duże okna bez firanek (ewentualnie wymyślne zasłony lub panele). Kluczowym dodatkiem (zamiast bibelotów) do wnętrza może być na przykład sporych rozmiarów lampa lub żyrandol o finezyjnych kształtach.

Żywe barwy

Możemy pozwolić sobie na kolorowe dodatki czy ściany, ale musimy przy tym pamiętać o kilku zasadach. Jeśli chodzi o meble i podłogi, utarło się, że wybieramy do nich ciemny brąz, odcienie szarości, ewentualnie biel, ponieważ przy wyborze rzadkich barw typu zielony czy niebieski ciężko będzie nam później dobrać pasujące do nich elementy. Warto również pamiętać, że ciemny kolor podłogi optycznie obniży wnętrze, co nie sprawdzi się w niskich pomieszczeniach.

Ciemny kolor nie będzie także pasował w mniejszych salonach (optycznie je pomniejszy), tam sprawdzą się raczej jasne barwy. Nie musimy jednak definitywnie rezygnować z podobnych rozwiązań – jeśli koniecznie chcielibyśmy kolorową ścianę, zróbmy ją, ale tylko jedną, wtedy całe wnętrze zyska na charakterze. Meble w zdecydowanych barwach ożywią nasz salon, ale najlepiej będą się prezentować na tle chłodniejszych kolorów.

Funkcjonalność

Nasz salon ma być przede wszystkim funkcjonalny, dlatego musimy się zastanowić, jak będziemy w nim spędzać czas. Jeśli na przykład zamierzamy oddawać się w nim długim seansom filmowym, potrzebna będzie wygodna kanapa i większy telewizor. Jeśli chcemy zaoszczędzić na przestrzeni, warto połączyć salon z kuchnią i stworzyć pomieszczenie wielofunkcyjne. To my będziemy korzystać z tego miejsca, dlatego to my jesteśmy w nim najważniejsi.

Meble

Wygodna i miękka kanapa, na której możemy odpocząć po całym dniu pracy, stanowi kluczowy mebel w salonie. Dużym uznaniem cieszą się sofy modułowe, których elementy można swobodnie przestawiać w zależności od sytuacji. Dobrym rozwiązaniem są meble wykonane na wymiar, idealnie dopasowane do naszego wnętrza.

Nowoczesność po naszemu

Wybierając nowoczesny wygląd naszego salonu, powinniśmy się kierować przede wszystkim jego funkcjonalnością, odszukać piękno w prostocie, zrezygnować z przesytu. Nowoczesny salon jest harmonijny kolorystycznie i dopracowany w każdym detalu. Sporą rolę odgrywa również minimalizm – każda rzecz w naszym salonie powinna odnaleźć swoje miejsce. Poszukując inspiracji do aranżacji, warto kierować się również modnym dziś stylem loftowym lub industrialnym.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*