Firanki w stylu skandynawskim – pomysł na tradycyjną ozdobę okna

Firanki w stylu skandynawskim – pomysł na tradycyjną ozdobę okna
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Styl skandynawski z sezonu na sezon cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ chłodny minimalizm jest naprawdę efektowny. O ile jednak łatwo jest określić, czym charakteryzują się skandynawskie wnętrza, tak dodatki w tym stylu jest nieco trudniej dobrać. Podpowiadamy, jakie zasłony i firany wybierać, żeby stworzyć tradycyjną ozdobę okna.

Kolorystyka stylu skandynawskiego

Ta stylistyka charakteryzuje się stonowanymi, pastelowymi barwami. Najlepszym wyborem będą więc odcienie szarości, bieli, chłodnych beżów i wszelkie kolory ziemi. Można sięgnąć po firanki i zasłony w innych kolorach, jednak trzeba pamiętać, że wnętrze powinno zachować harmonię dla utrzymania stylistyki.

Tkaniny firanek i zasłon

W stylu skandynawskim główną rolę odgrywają naturalne tkaniny. Warto więc sięgać po materiały takie jak bawełna czy len. Tkaniny, z których wykonane są zasłony i firanki, powinny być przede wszystkim wysokiej jakości. Najlepiej wybrać gładkie, jednolite i łatwo układające się na karniszu. Pozwoli to sprawiać im wrażenie lekkich i naturalnych, a okno nie będzie wyglądało na zbyt obciążone. Warto, żeby firanki miały jak najmniejszą gramaturę.

Wzory

Mimo że w stylu skandynawskim dominują minimalizm i prostota, można postawić na zasłony we wzory, które dobrze sprawdzą się w tej stylistyce. Świetną dekoracją okienną będą zasłony w paski albo w zygzaki. Najlepiej byłoby, gdyby ich kolorystyka pozostała stonowana, wtedy bez problemu można je zawiesić w salonie czy w sypialni w stylu skandynawskim. Te wzory będą dobrze wyglądać zwłaszcza w przypadku zasłon sięgających do parapetu. Dodadzą im nowoczesnego i lekkiego wyglądu.

Dobrym wyborem do pokoju w tym stylu będą także wzory związane z naturą, a więc liście, kwiaty albo nawet zwierzęta. Dzięki temu pokój będzie jeszcze bardziej nawiązywał do świata natury, który jest motywem przewodnim w stylistyce skandynawskiej. Wzory roślinne będą świetnie się prezentować na firankach i zasłonach każdej długości.

Forma

Styl skandynawski to przede wszystkim formy proste. Takie też powinny być dekoracje okienne, więc sprawdzą się firanki upięte prosto, bez podpinania po bokach. Warto jak najbardziej odsłaniać okna, więc zasłony powinny być rozsunięte jak najbardziej na boki, żeby wpuszczać do pomieszczenia jak najwięcej światła. Prosta forma powinna dotyczyć również karnisza. Warto wybierać karnisze drewniane.

Nordic chic

To wersja skandynawskiego stylu dla tych osób, które cenią minimalizm, ale wolą przełamywać aranżacje wnętrz eleganckimi elementami z domieszką luksusu. Jasne i stonowane barwy typowe dla stylu skandynawskiego są wzmacniane dodatkami w kolorze złota i miedzi. We wnętrzu urządzonym w tym stylu okna dekorowane są zwiewnymi firankami z tiulu albo szyfonu, a dobrane do nich zasłony wykonane są na przykład z tafty. Bardzo dobrze sprawdzą się tu też żakardowe zasłony dwustronne. Ich ciemniejszą stronę można stosować zimą, natomiast jaśniejszą – latem.

Niezależnie od tego, czy zasłony i firany będą zamawiane na wymiar, czy kupowane gotowe, ważne jest dokładne zmierzenie okien, żeby całość dekoracji okiennej była spójna i pasowała do harmonijnego stylu skandynawskiego. Dlatego też warto kierować się umiarem i jak najbardziej dążyć do spójności. Wtedy spokojnie można dekorować okna firankami, zachowując jednocześnie charakterystykę stylu skandynawskiego. Najważniejsza zasada brzmi jednak: mniej znaczy więcej.

Zdj. główne: Abbey Houston/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*