Płytki cegiełki w nowoczesnej kuchni – inspiracje

Płytki cegiełki w nowoczesnej kuchni – inspiracje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mówi się, że kuchnia to serce domu. Niewątpliwie tak jest, dlatego przy aranżacji tego kluczowego dla całej rodziny miejsca warto skupić się na elemencie, który oprócz przytulnego charakteru nadaje pomieszczeniu także nowoczesny styl. Mowa o płytkach w kształcie cegiełek.

Dlaczego akurat cegiełki?

Płytki cegiełki to ostatni krzyk mody, który już na stałe zawitał do polskich domów. W zależności od upodobań, kojarzone są ze starymi piecami kaflowymi bądź paryskim metrem. Możemy obserwować je w salonach i łazienkach, jednak najpopularniejszym miejscem ich użycia są kuchenne ściany, konkretnie przestrzeń między blatem roboczym a szafkami wiszącymi. Zdarza się także, że pojawiają się w formie pasa nad podłogą czy na samym środku ściany.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest dekoracyjny styl oraz pragmatyzm – dzięki temu możemy uchronić ścianę od brudu, który w prosty sposób można usunąć bezpośrednio z powierzchni ceramicznej cegiełki. Wspólną cechą takich cegiełek, bez względu na docelowe przeznaczenie, są niewielkie rozmiary, zazwyczaj 20 × 20 cm. W rezultacie bez trudu można je położyć w trudno dostępnych zakamarkach. 

Warto podkreślić, że ich montaż nie jest wyjątkowo skomplikowany – wystarczy odrobina kleju i zdolności manualnych, by uzyskać imponujący efekt. Oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba, dla własnego spokoju można skorzystać z usług wprawionego budowlańca.

Propozycje zastosowania płytek cegiełek w kuchni

Wybór ceramicznych cegiełek powinien zostać uprzednio przemyślany, a przestrzeń, na której zostaną umiejscowione, zaprojektowana w taki sposób, by współgrały z meblami i elementami wystroju wnętrza. W zależności od stylu, jaki ma dominować w naszej kuchni powinniśmy także przemyśleć ich kolor, kształt, rozmiar i kompozycję. Czasami warto wspomóc się tutaj radą doświadczonego projektanta wnętrz, by odbiór wizualny pomieszczenia współtworzył spójną całość.

Najpopularniejszym połączeniem ceramicznych cegiełek jest zestawienie jasnych płytek z białymi, nowoczesnymi meblami, czyli stosunkowo uniwersalne połączenie. Decyzja o pozostawieniu ciemnej, kontrastującej przestrzeni tuż nad linią płytek dodatkowo zaakcentuje obecność ceramiki, dzięki czemu uzyskamy przestronne, jasne wnętrze o przytulnym charakterze. Coraz częściej korzysta się także z odwrotnego trendu – czarnych płytek i mebli, które pozostają w jasnych odcieniach.

Białe płytki ceramiczne równie często można spotkać także w bardzo nowoczesnych pomieszczeniach czy stylu glamour, gdzie celowo łączy się na pozór nieprzystające do siebie elementy – chłód surowego betonu, stalowe blaty, masywne meble i kolorowe wstawki w nieregularnych odstępach między cegiełkami. Takie połączenie z pewnością nie może pozostać niezauważone.

Cegiełki w kuchni to nieodłączny element kuchni w stylu rustykalnym. Doskonale wpisują się w obraz chatki rodem z minionych epok i wraz z piecem kaflowym symbolizują ciepło domowego ogniska. Kiedy obok nich pojawiają się charakterystyczne gliniane naczynia, miedziane haki na kuchenne przyrządy czy wieńce uschniętych ziół, nikt nie ma wątpliwości, że to właściwe miejsce, by spędzić choć kilka chwil.

Bez ceramicznych cegiełek nie ma też kuchni w stylu skandynawskim. Biel płytek, naturalne drewno, pragmatyzm i prostota stają się mozaiką piękna, charakterystycznego dla ludów z północnej Europy.

Zdjęcie główne: Dmitry Zvolskiy/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*