Na jakiej wysokości powiesić umywalkę w łazience?

Na jakiej wysokości powiesić umywalkę w łazience?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dobieranie płytek ceramicznych, kabiny prysznicowej, armatury czy dodatków to podstawa urządzania łazienki. Nawet jeśli pozostawiamy sprawy techniczne ekipie remontowej, warto pomyśleć o tym, na jaką wysokość umywalka powinna zostać zamocowana. Ma to ogromne znaczenie w późniejszym czasie, kiedy ważny jest komfort. Rozwiewamy zatem wątpliwość – na jakiej wysokości powiesić umywalkę w łazience?

Na jakiej wysokości montuje się umywalki?

Aby określić to, jaka wysokość umywalki jest prawidłowa, bierze się pod uwagę dwa aspekty. Pierwszy z nich to normy europejskie oraz warunki techniczne. Te mówią o tym, że umywalka powinna mieć wysokość 85-95 cm. Oczywiście jest to wartość, która określa górną krawędź umywalki, dlatego stosuje się ją, niezależnie od typu.

Drugi aspekt to bardziej indywidualna sprawa, a mianowicie wzrost użytkowników. Normy europejske biorą pod uwagę uśrednione wartości, dlatego nie ma nic złego w tym, aby zamocować umywalkę na takiej wysokości, jaka Tobie najbardziej odpowiada.

W takim razie, na jaką wysokość umywalka powinna być zamocowana? Najczęściej stosuje się takie standardy (pierwsza wartość to wzrost domownika, a druga wysokość łazienki):

  • 190 cm – 95 cm,
  • 180 cm – 90 cm,
  • 175 cm – 85 cm,
  • 160 cm – 80 cm.

>> Zobacz też: 3 praktyczne i stylowe akcesoria łazienkowe

Optymalna wysokość umywalki

Zastanwiasz się, na jakiej wysokości umywalki montuje się najczęściej? To 80-85 centymetrów, niezależnie od tego, na jaki typ się zdecydujesz. Zarówno umywalki nablatowe, jak i wpuszczane w blat powinny być zamocowane w taki sposób, aby były komfortowe dla wszystkich użytkowników.

Oczywiście nie da się jej dopasować idealnie – w przypadku tradycyjnego małżeństwa z dzieckiem, różnice we wzroście są dosyć spore. Właśnie dlatego optymalna wysokość umywalki to 80-85 centymetrów.

Czasem jednak domownicy decydują się na nieco niższe mocowanie, np. na 75 cm, ponieważ jest to dla nich komfortowe rozwiązanie. Dużo zależy też od tego, jaka jest widoczność lustra oraz na jakiej wysokości mocowana jest armatura. Zbyt wysoko zamontowana umywalka, a do tego dość duża bateria mogą sprawić, że codzienne wykonywanie czynności higienicznych okaże się mało komfortowe.

Umywalki nablatowe mają jednak różny kształt, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy optymalna wysokość na pewno jest w porządku. Do tego trzeba wziąć pod uwagę montaż blatu, który najczęściej mocuje się na wysokości 75 centymetrów od posadzki. Umywalka powinna znajdować się na wysokości 85-90 cm, biorąc pod uwagę, że posiada ona około 10-15 cm wysokości.

Na jakiej wysokości odpływ od umywalki?

Montaż umywalki na odpowiedniej wysokości to nie tylko wygoda dla domowników. Ma to także wpływ podłączenie odpływu umywalki oraz wszelkich wężyków od baterii. Podłączenie armatury nie wydaje się dużym problemem, ponieważ zawsze można wymienić akcesoria podłączeniowe na dłuższe, kiedy okażą się nieodpowiednie.

Wspomnijmy jeszcze o tym, na jakiej wysokości odpływ do umywalki powinien się znaleźć. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie otworu kanalizacyjnego około 55 cm od posadzki. Pamiętaj o tym, aby wyregulować syfon oraz dobrać odpowiednią średnicę rur odprowadzających. Trzeba wziąć też pod uwagę spadek, aby przepływ wody był swobodny i prawidłowy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*