Właśnie urządzasz mieszkanie lub jesteś po generalnym remoncie i szukasz kina domowego, które wpisze się w Twoją aranżację salonu? Podpowiadamy, jak dobrać sprzęt w zależności od metrażu.
Już sama nazwa – kino domowe – sugeruje nam, że sprzęt do wyświetlania filmów będzie raczej większych rozmiarów. Zwłaszcza sam ekran telewizora, który ma nam przecież zapewnić podobne efekty dźwiękowe i wizualne do tych, jakich doświadczamy na salach kinowych.
Jakość dźwięku, gdy oglądamy ulubiony program czy słuchamy muzyki, ma być na jak najwyższym poziomie. Dlatego nie warto porywać się na szybkie promocje i kupować sprzętu spontanicznie, bez wcześniejszego zapoznania się z jego parametrami, które są fundamentalną sprawą. Jeśli szukamy kina domowego typowo pod klimat naszego mieszkania, to też jest nie lada wyzwanie, bo oprócz strony technicznej, musimy też dopasować elektroniczne elementy do danego miejsca.
Oczywiście, że warto! W końcu żyjemy w XXI wieku, gdzie technologia jest na bardzo wysokim poziomie i nadal się rozwija w kierunku nowinek technicznych. Jeszcze kilka lat temu, kino domowe było luksusem, na który mogli sobie pozwolić właściciele większych powierzchni mieszkalnych. Obecnie, jeśli odpowiednio dobierzemy sprzęt do pomieszczenia, może sprawdzić się on w nieco mniejszych mieszkaniach, nawet w tych niewielkich metrażowo w bloku.
Musimy jednak pamiętać o tym, by to kino domowe dopasować do wnętrza, chyba, że planujemy zaaranżować w mieszkaniu małą salkę kinową, czyli pokój typowo do wyświetlania filmów, wtedy możemy elementy dekoracyjne dobierać pod domowy sprzęt kinowy.
>> Zobacz też: Kino domowe w piwnicy – sprzęt, meble i wszystko, czego potrzebujesz
Decydując się na kino domowe w bloku, musimy pamiętać o tym, że po godzinie 22.00 obowiązuje nas cisza nocna. To nas ogranicza i wybierając sprzęt, musimy liczyć się z jego ograniczonymi możliwościami dźwiękowymi i mocą basów. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele interesujących rozwiązań, które zdadzą egzamin i w niewielkich pomieszczeniach z ograniczoną dźwiękowością.
Jaki sprzęt wybrać? Taki o niewielkiej mocy wyjściowej. Warto także zwrócić szczególną uwagę na liczbę kanałów i wybrać zestaw o raczej niewielkich rozmiarach. Jeśli już postanowimy kupić kompletny zestaw kina domowego, to wybierzmy taki, który będzie wyposażony w kolumny o niewielkich rozmiarach. Wówczas dużo łatwiej będzie nam rozstawić je w pomieszczeniu tak, żeby uzyskać pożądany dźwięk.
Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kino domowe w domu lub mieszkaniu o dużym metrażu. Na większej do zagospodarowania powierzchni śmiało możemy wygospodarować więcej miejsca i stworzyć własny “kinowy kąt” przeznaczony tylko do oglądania filmów. Świetnym pomysłem jest też stworzenie kina domowego w salonie.
Kilka sprawdzonych trików pozwoli przemienić nasz dzienny duży pokój w profesjonalny pokój kinowy. Sposoby te zależą jednak od tego, w jakim stylu mamy zaaranżowane mieszkanie. Na przykład nasz pokój kinowy możemy uczynić przestrzenią tematycznie nawiązującą do motywu naszego ulubionego filmu.
W przemysłowym stylu, w którym najczęściej urządzane są lofty, fajnie sprawdzi się motyw starego Hollywood. Na ścianach możemy dodatkowo zawiesić czarno-białe obrazy z gwiazdami ówczesnej złotej ery kina, jak Marylin Monroe czy James Dean.
Miejmy na uwadze też fakt, że na pokój kinowy nie możemy patrzeć tylko przez pryzmat profesjonalnego sprzętu, to ma być pomieszczenie funkcjonalne i spójne aranżacyjnie. Dlatego też musimy zadbać o jego oświetlenie. Dobrym i polecanym pomysłem aranżacyjnym jest podwieszany sufit, na którym zamocowanie oświetlenia najkorzystniej odda kinowy klimat. Przydadzą się też rolety zaciemniające na okna, by poczuć się jak na prawdziwym seansie w kinie.