Klej do tapet – co wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

Klej do tapet – co wziąć pod uwagę przy jego zakupie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybierając odpowiedni klej, trzeba pamiętać, że tapety produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Różnią się między sobą między innymi warstwą powierzchniową i warstwą spodnią. Jeśli więc nasza ścienna ozdoba ma należycie wyglądać i dobrze trzymać się powierzchni, to należy tę kwestię wziąć pod uwagę. Będzie to miało bowiem wpływ na końcowy efekt naszego działania.

Klej dostosowany do rodzaju tapety

Decydując się na położenie tapety, dążymy do osiągnięcia konkretnego celu. Chodzi o to, by cała powierzchnia dobrze przylegała, ściana odznaczała się estetyką, a całe wnętrze miało charakter dekoracyjny. Do tego będzie nam potrzebny klej do tapet o odpowiednich właściwościach. Obecnie na naszym rynku mamy możliwość zakupu skutecznych klejów wyprodukowanych przez firmy macierzyste jak i zachodnich partnerów. Każdy wytwórca w swojej ofercie posiada kleje do różnych tapet. Głównie chodzi o kleje do tapet winylowych, papierowych i flizelinowych.

Tapety winylowe

Ze względu na to, że tapety winylowe występują w różnych wersjach, zakupiony do nich klej trzeba będzie rozrobić w odpowiednich proporcjach. Wszystko będzie zależało od tego, czy zdecydujemy się na produkty z winylu twardego, odpornego na szorowanie, czy też winylu spienionego. Zasada, która w tym przypadku obowiązuje, nakazuje zastosowanie gęstszego kleju do tapet grubszych i twardszych. Do tapety cieńszej użyjemy produktu bardziej rozrzedzonego. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zastosowanie kleju, który schnie błyskawicznie. Trzeba jednak wcześniej przygotować całość, by nie tracić czasu na obróbkę wstępną. Warto zawczasu wszystko zmierzyć i przyciąć do odpowiedniej długości. Dzięki temu praca zostanie wykonana szybko i sprawnie.

Tapety papierowe i flizelinowe

Wersje papierowe są z natury cieńsze i lżejsze niż te, produkowane z winylu. Dlatego w tym przypadku klej do tapet nie musi być mocny. Jeśli zastosujemy rzadszą konsystencję, wszystko powinno dobrze przylegać do ściany. Trzeba jednak pamiętać, że papierowe tapety dzielą się na jednowarstwowe, dwuwarstwowe i tłoczone. Ich położenie będzie wymagało od nas zastosowania dobrze dobranego materiału klejącego. Na rynku mamy także tapety flizelinowe, czyli wersje z podkładem z włókniny syntetycznej. Metoda tapetowania wygląda w tym przypadku inaczej. Klej do tapet kładzie się nie na wewnętrzną część materiału, ale bezpośredni na podłoże. Z tego względu właściwości takiego kleju będą odmienne. Należy pamiętać, by rozrobić go zgodnie z instrukcją zapisaną na opakowaniu. Pomimo że jest on gęsty, nie wolno zbyt mocno go rozcieńczać. Jeśli przesadzimy z wodą, klej po prostu spłynie po ścianie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Vecislavas Popa

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*