Artykuł sponsorowany
Zazwyczaj decydując się na zakup zastawy stołowej, wybieramy gotowe komplety. Takie rozwiązanie jest dość wygodne, ale czy konieczne? Podpowiadamy, jak możesz samodzielnie skomplementować zastawę, aby spełniała ona wszystkie Twoje oczekiwania.
Bazą każdej zastawy stołowej jest komplet obiadowy. Co wchodzi w jego skład? Przede wszystkim talerze – płytkie do głównego dania, głębokie do zupy oraz deserowe. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oczywiście ilość talerzy. Decydując się na ich określoną liczbę, weź pod uwagę przede wszystkim ilość domowników, ilość potencjalnych gości, którzy będą Cię odwiedzać oraz fakt, że talerze mogą się potłuc, więc warto mieć jedną lub dwie sztuki w zapasie. Przy samodzielnym komplementowaniu zastawy najlepiej sprawdzą się talerze na sztuki, które dadzą Ci pełną dowolność. Jeśli chodzi o komplet obiadowy, to warto wybrać klasyczną zastawę z porcelany, jednak świetnie sprawdzi się także ta wykonana z innych rodzajów ceramiki, szkła lub kamionki.
Jeśli masz już wybrany podstawowy komplet obiadowy, to warto zastanowić się nad jego rozszerzeniem. Zastanów się, jakie potrawy najczęściej serwujesz i dobierz do nich odpowiednią zastawę. W końcu Same talerze nie wystarczą, jeśli zależy Ci na tym, aby serwować posiłki jednocześnie w praktyczny i elegancki sposób. Mogą się więc przydać dodatkowe akcesoria, takie jak sosjerki, przyprawniki, patery, maselniczki czy cukiernice. Są to elementy, które nie są konieczne, ale z całą pewnością warto je posiadać.
Wybierając zastawę, nie można zapomnieć o jej elementach przeznaczonych do podawania napojów. Warto mieć w swoim komplecie eleganckie filiżanki wraz ze spodkiem, w których zaserwujesz kawę oraz herbatę – w końcu na nieco bardziej eleganckich kolacjach czy przyjęciach duży kubek, którego używasz na co dzień, raczej się nie sprawdzi. Pamiętaj także o szkle na inne napoje. Warto zaopatrzyć się w piękne szklanki na wodę lub sok. Przydadzą się także kieliszki na różnego rodzaju alkohole. Aby zestaw był całkowicie kompletny, potrzebne będą kieliszki na szampana, kieliszki na białe wino, kieliszki na czerwone wino, kieliszki do brandy oraz małe kieliszki do mocniejszych trunków. Z takim kompletem ze spokojem możesz przyjąć gości na przyjęcia z wielu różnych okazji.
Nie możesz zapomnieć także o wyborze odpowiednich sztućców. Podobnie jak w przypadku zastawy, bazą będą sztućce podstawowe, czyli nóż, widelec, łyżka do zupy, łyżeczka oraz widelczyk deserowy. Takiego kompletu użyjesz do nakrycia podstawowego, czyli talerz obiadowy, na nim talerz głęboki do zupy, po lewej stronie widelec, po prawej nóż oraz łyżka, a na górze łyżeczka oraz widelczyk. Jednak jeśli chcesz przygotować nieco bardziej wykwintną kolację lub obiad, to w Twojej kolekcji przydadzą się także inne sztućce. W tak zwanym nakryciu rozszerzonym po lewej stronie od talerza potrzebne będą widelec do przystawki, widelec do ryb i widelec do dania głównego. Po prawej stronie potrzebne zaś będą nóż do przystawki, łyżka do zupy, nóż do ryb oraz nóż do dania głównego. Przyda się także nóż do masła, który wraz z talerzykiem do chleba położysz na górze po lewej stronie oraz łyżeczka i widelczyk deserowy, których miejsce jest nad talerzem.
Zdjęcie główne: PhotoMIX Company/pexels.com