Fototapeta do kuchni – na jednej czy kilku ścianach?

Fototapeta do kuchni – na jednej czy kilku ścianach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Fototapety zyskują na popularności. Ich zwolenników przekonuje szeroki wybór wzorów i rozmiarów, łatwość naniesienia na ścianę oraz niska cena w porównaniu z innymi opcjami dekoracji. To dlatego fototapety wracają do łask – w nowej, estetycznej osłonie, zrywającej z kiczowatością lat 90-tych. Ozdabiają nasze sypialnie i salony, pokoje dziecięce i biura. Ale czy sprawdzą się również w kuchni?

Czy fototapeta nadaje się do kuchni?

Być może rozważasz zakup fototapety do kuchni, ale wahasz się, czy jest to odpowiednia ozdoba do tego specyficznego pomieszczenia. W kuchni ściany narażone są na działanie wielu czynników powodujących ich brudzenie i niszczenie – wilgoci, tłuszczu, zachlapania, zadymienia. Czy fototapeta to wytrzyma?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią wentylację – tak dla estetyki, jak i dla zdrowia. Większość wymienionych problemów niweluje od ręki dobry okap z odciągiem. Jednak nawet w starych kuchniach, w których ściany brudzą się łatwiej, fototapeta nadal jest świetnym rozwiązaniem. Pozwala na zmianę charakteru pomieszczenia niewielkim nakładem środków finansowych i pracy – jest tania i łatwa w montażu. Co więcej, wystarczy regularnie ją przecierać lekko wilgotną ściereczką, aby zapewnić jej czystość na całe lata – powierzchnia fototapety nie absorbuje zabrudzeń i jest łatwozmywalna. A jeśli już dojdzie do faktycznej katastrofy – np. pochlapania dekoracji substancjami absolutnie niemożliwymi do wyczyszczenia, wymiana fototapety będzie znacznie łatwiejsza niż np. przemalowanie całej ściany. A zatem z każdego punktu widzenia jest to dobre rozwiązanie do kuchni.

Fototapeta na jednej ścianie – jaki wzór wybrać?

Dobór wzoru zależy wyłącznie od twoich preferencji. Producenci podpowiadają wiele wzorów dedykowanych typowo do kuchni, ale tak naprawdę możesz kupić taką dekorację, jaka tylko ci się podoba i współgra ze stylem pomieszczenia.

Spośród fototapet kuchennych na szczególną uwagę zasługują te kulinarne. Może to być więc wysokiej jakości zdjęcie makro jakiegoś produktu spożywczego, pejzaż winnicy czy graficzne przedstawienie owoców, warzyw, ziół, przypraw lub napojów. Dobrze sprawdzą się także fototapety przedstawiające kuchenne utensylia – sztućce, filiżanki, młynek do kawy czy mikser w ciekawych aranżacjach. Taka fototapeta nie pozostawia wątpliwości: tutaj się gotuje i je, a także spędza czas na rozmowach i rodzinnych żartach. Ta kuchnia jest sercem domu.

Hitem ostatnich miesięcy są wzory imitujące faktury – np. eleganckie fototapety marmurowe, motywy cegieł, drewna czy metalu. Nadadzą one stylu zarówno rustykalnej, jak i nowoczesnej kuchni. Dla minimalistów powstały liczne wzory geometryczne czy florystyczne o stonowanych barwach i dyskretnych liniach – wszystkie je możesz obejrzeć na https://redro.pl/fototapety/przeznaczenia/do-kuchni/.

Umiejętne łączenie fototapet – jak ozdobić nimi kilka ścian w jednym pomieszczeniu?

Czy w jednej kuchni można zastosować fototapetę na kilku ścianach? Jak najbardziej, ale trzeba do zagadnienie podejść z wyczuciem smaku. Istnieją trzy świetne sposoby łączenia fototapet.

Pierwszy polega na naniesieniu na kilka ścian tego samego wzoru. Wówczas kuchnia nabiera jednolitego charakteru. Niekoniecznie musi to jednak oznaczać nudę – na jednej ścianie umieść wzór przy podłodze, na drugiej przy suficie, na trzeciej – w połowie. Dzięki temu zyskasz dynamiczny i ciekawy efekt a jednocześnie wrażenie spójności.

Drugi sposób to zastosowanie motywu przewodniego na jednej ścianie i korespondujących z nim detali na innych ścianach. Przykład? Jeśli jesteś wielbicielem kawy, na głównej ścianie umieść fototapetę mapy świata wykonanej z ziaren a na pozostałych – pasujące do niej motywy – młynek, kubek, napis. Tak urządzona kuchnia nie pozostawi wątpliwości, jaki napój jest twoim ulubionym.

Trzecia możliwość musi być stosowana ostrożnie, polega bowiem na miksowaniu stylów i motywów. Świetnie sprawdza się do wydzielenia stref w większej kuchni – okolice blatu roboczego można ozdobić wyobrażeniami warzyw i owoców, kącik ze stołem – zdjęciem parującego kubka a ścianę stanowiącą łącznik między kuchnią a salonem – wzorem pasującym do obu tych pomieszczeń (np. motywem florystycznym). Jeśli dobrze rozplanujesz umieszczenie różnych naklejek, uzyskasz niepowtarzalny efekt a jednocześnie unikniesz wrażenia chaosu.

Fototapeta to świetne rozwiązanie do każdego stylu kuchni – pinupowe stylizacje w kuchni retro, minimalistyczne linie w kuchni loftowej, abstrakcyjne bohomazy w kuchni z zacięciem artystycznym – każde wnętrze zyska dzięki zastosowaniu tej efektownej i niedrogiej ozdoby. Sprawdź, jaka naklejka najlepiej pasuje do twoich ścian.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*