Oświetlenie w industrialnym wnętrzu – jakie wybrać?

Oświetlenie w industrialnym wnętrzu – jakie wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiadomo, że w aranżacji wnętrza bardzo ważne jest nie tylko rozstawienie i dobór przedmiotów, ale też ich odpowiednie oświetlenie. Wnętrza industrialne są szczególnie podatne na właściwy lub niewłaściwy dobór lamp i kinkietów. Jakie warto zakupić? Podpowiadamy. 

Wnętrze loftowe jest przestronne i widne

Kreowanie aranżacji industrialnej jest mocno związane z odpowiednim oświetleniem wnętrza. Uzyskuje się je przede wszystkim w związku z oddziaływaniem naturalnego światła, które wpada do wnętrza poprzez duże okna. Światło sztuczne pozwala podkreślić stylowe detale, dodać całości wyjątkowego uroku. Przede wszystkim w doborze akcesoriów oświetleniowych dominuje prostota. Często są to również lampy i kinkiety w stylu vintage, którym daje się nowe życie. 

Jaką kolorystykę i materiał wybrać?

Wprawdzie da się zaprojektować wnętrze loftowe, tak aby np. lampy były dobrane w bardzo jaskrawych kolorach na zasadzie kontrastu, ale nie jest to typowe działanie. Można je pozostawić raczej dla osób, które szukają inspiracji w zasadach stylu soft loft. W typowych wnętrzach loftowych lepiej sprawdzą się barwy:

  • miedziana,
  • szara w rozmaitych odcieniach,
  • czarna,
  • biała.

Poszczególne lampy lub kinkiety pasujące do stylu industrialnego najczęściej wykonane są ze szkła, drewna, betonu i metalu. 

Lampa industrialna – jaka powinna być?

W tym stylu chodzi przede wszystkim o przedmioty minimalistyczne, bez dodatkowych zdobień, które mogłyby w loftowym wnętrzu wyglądać co najmniej dziwacznie. Cenionym elementem takich lamp jest odsłonięta żarówka. Także kształt powinien wpisywać się w słynną zasadę “mniej znaczy więcej” i dążyć do pewnej surowości formy. Lampa może być zrobiona już z samego kabla z żarówką, zwłaszcza gdy uda nam się zdobyć przedmiot w stylu vintage. Taka prosta lampa może być wyposażona w jedno lub wiele źródeł światła. 

Metalowa lampa wisząca do loftowego salonu

Ważne, żeby wyjątkowy klimat był stworzony także w loftowym salonie. Zdarza się, że w takim miejscu montuje się kilka źródeł światła, ale bez wątpienia najważniejsze jest to zlokalizowane ponad stołem. Można w tym miejscu z powodzeniem wykorzystać czarną, metalową lampę o płaskim kloszu.

Co zyskamy dzięki takiemu rodzajowi oświetlenia? Przede wszystkim dostatecznie mocno uda nam się oświetlić stół i przestrzeń wokół niego. Metalowy klosz w czarnym kolorze pozwoli zaś na to, aby powyżej panował klimatyczny półmrok, który będzie się prezentował bardzo stylowo w loftowym wnętrzu.

Jeśli mamy do czynienia z prawdziwym loftem, o bardzo dużej wysokości pomieszczenia, to możemy zamontować metalowy klosz zwisający się znacznie poniżej sufitu. Wówczas warto zamocować żyrandol na stylowym czarnym łańcuchu.

Lampa DIY ze starego drewna do loftowego wnętrza

Należy pamiętać, że ze stylem loftowym dobrze współgrają elementy wykonane z drewna. Najlepiej zaś, gdy jest to materiał stary lub postarzany. Z kawałka wiekowej belki, nawet gdy posiada na sobie liczne ślady użytkowania, można wyczarować wspaniałą lampę DIY. Wystarczy ją doczyścić, nawiercić, poddać impregnacji i dołożyć do niej stylowe łańcuchy podtrzymujące całość. Przez wywiercone otwory będą przechodziły przewody do charakterystycznych dla stylu loftowego nieosłoniętych żarówek. Taka lampa będzie idealna do zawieszenia nad stołem w industrialnym wnętrzu. Będzie nie tylko zdobiła przestrzeń, ale będzie też udowadniała niebanalny gust właściciela.

Inne rodzaje oświetlenia

Warto, żeby we wnętrzu dobrze oświetlone były także inne punkty o charakterze użytkowym. Przydadzą się więc – zwłaszcza w przejściach i korytarzach – kinkiety w minimalistycznym stylu. Należy je dobierać w taki sposób, aby pasowały do wystroju i głównej lampy. W miejscu, które przeznaczone będzie do czytania w fotelu lub napicia się kawy z przyjacielem, dobrze sprawdzi się stojąca lampa w loftowym stylu. Warto również podświetlić np. ścianę z cegły, żeby dodatkowo podkreślić industrialny charakter wnętrza.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*