freepik.com
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Aby nie utracić cennego miejsca w kuchni, warto w jak najefektywniejszy sposób zaaranżować również narożniki. Trzeba więc zadbać o odpowiedni układ mebli, a także wybór systemu, który będzie wygodny w użytkowaniu i nie wygeneruje zbyt dużych wydatków. Jakie wskazówki będą przydatne dla każdego inwestora, stającego przed samodzielnym zagospodarowaniem przestrzeni w domu?
Kuchnia rogowa to najczęściej meble, które ustawimy w narożnikach pomieszczenia, które ma kształt litery L bądź litery U. Może się w nim znajdować jeden narożnik, ale może być ich również więcej. W każdym wypadku ważne jest to, aby były one odpowiednio zagospodarowane. Dzięki temu przestrzeń się nie zmarnuje, a Ty stworzysz pomieszczenie, w którym będzie Ci się przyjemnie gotowało, spędzało poranki przed pracą czy wieczory z rodziną i przyjaciółmi. Co zrobić, aby powstała kuchnia marzeń?
Jeżeli Twoja kuchnia jest narożna, postaw na meble kuchenne narożne, a nie te standardowe. Te drugie po prostu nie sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Albo nie zagospodarują każdego skrawka przestrzeni, albo będziesz miał do nich utrudniony dostęp, bo np. jedna szafka będzie częściowo blokowała drugą. Możesz tego uniknąć. Musisz jednak odpowiednio zaplanować układ pomieszczenia jeszcze przed tym, jak zaczniesz robić zakupy meblowe czy związane z wyposażeniem.
Możesz rozrysować całość na kartce lub zdecydować się na skorzystanie z darmowego programu do projektowania. Zwróć uwagę na wymiary poszczególnych ścian, układ okien i drzwi, a także kwestie związane z hydrauliką oraz elektryką (są ważne np. przy montowaniu zmywarki, indukcji czy np. piekarnika). Świadomość każdego z tych elementów ułatwi planowanie z rozwagą.
Zestawy narożne mebli kuchennych w internetowych sklepach meblowych znajdziesz w formie pojedynczych szafek lub jako gotowe zestawy. Będziesz mógł wybrać z nich te wariant, który będzie Ci odpowiadał pod względem wymiarów, układu czy zastosowanych w nim rozwiązań.
To jednak nie wszystko. W niektórych sklepach możesz też samodzielnie skomponować swój zestaw, dobierając do niego szafki stojące, szafki wiszące, a nawet słupki do zabudowy. Taka opcja będzie o wiele tańsza niż zamówienie mebli u wykonawcy, a jednocześnie pozwoli stworzyć w pełni spersonalizowany zestaw na miarę Twoich potrzeb.
Gotowe kuchnie narożne powinny być funkcjonalne. Aby rzeczywiście się takie stały, muszą być odpowiednio oświetlone. Lampa umieszczona w centralnej części pomieszczenia z reguły nie wystarczy. Nawet w niewielkiej kuchni nie da wystarczająco dużo światła do tego, aby móc precyzyjnie kroić czy komfortowo odmierzać składniki. Brak wystarczającej ilości światła sprawi, że spadnie poziom bezpieczeństwa w kuchni, a dodatkowo nawet najprostsze czynności będą utrudnione.
Na jakie oświetlenie warto więc postawić? Do lampy centralnej możesz dodać ledy podszafkowe. Listwy zamontuj na całej długości mebli, a w pomieszczeniu na pewno nie będzie zbyt ciemno – nawet jeśli nie będzie w nim okna, co często zdarza się np. w kuchni w bloku.
Jeżeli sam zdecydujesz się stworzyć projekt swojej kuchni (u stolarza lub w sklepie meblowym), sprawdź, jak otwiera się każda z szafek. Rozrysuj całość na kartce lub w programie, a także przeanalizuj, jak w rzeczywistości będzie się to prezentowało. Możesz np. przykleić taśmy w kuchni na podłodze, aby zobaczyć, ile miejsca zajmą meble, jak będą się otwierały i czy wykorzystasz całą dostępną przestrzeń.
Upewnij się, że np. otwierane drzwi lodówki nie będą uniemożliwiały korzystania z części blatu roboczego, czy np. w kwestii tego, czy szuflada obok szafki w danym miejscu będzie dobrym rozwiązaniem. Dostęp do każdego z elementów i odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych stref wpłyną na to, jak będzie Ci się pracowało w Twojej kuchni.
Wiele osób wie już, że w kuchni narożnej można stosować narożne szafki stojące. Z reguły są one bardzo pojemne i można w nich wiele zmieścić (zwłaszcza jeśli zamiast skomplikowanych i drogich systemów mają po prostu głębokie półki). Trzeba jednak pamiętać, że szafki narożne są też dostępne w wersji wiszącej – również zagospodarowują pozornie mało dostępną przestrzeń. Przy tym wszystkim są pojemne i dobrze wyglądają umieszczone tuż nad szafkami stojącymi.
Wykorzystanie przestrzeni zarówno na podłodze, jak i na ścianie, pozwala stworzyć dużą ilość miejsca na rzeczy do przechowywania (na naczynia, akcesoria, sprzęty, środki czystości). Choć na początku może Ci się wydawać, że nie potrzebujesz aż tak dużo przestrzeni, to szybko się zorientujesz, że nigdy nie jest jej za dużo. Zawsze lepiej mieć jedną dodatkową szafkę w zapasie, niż zmagać się z tym, że brakuje jednej dodatkowej półki.
Kuchnia rogowa jest kłopotliwa w aranżacji. Wynika to z tego, że ma wymagający układ. Odpowiedni wybór mebli, ich układu i specyfiki, oświetlenie wnętrza oraz zadbanie o kwestie związane z ergonomią pracy sprawią jednak, że całość będzie znakomicie wyglądała i spełni oczekiwania inwestorów.