Kuchnia w czarnym wydaniu – inspiracje

Kuchnia w czarnym wydaniu – inspiracje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Czarne fronty szafek, sprzęt AGD, a może tylko ściana nad blatem? Przyglądamy się aranżacjom kuchni w czarnym wydaniu. Niektóre z nich są przełamane drewnem lub bielą. 

Przez wiele lat kolorem, który zdecydowanie dominował w kuchni, była biel. Najczęściej łączono ją z drewnianym blatem, chociaż nie było to regułą. Teraz coraz częściej skłaniamy się ku innym barwom, jak granat, zieleń czy bordo. Do głosu dochodzi też czerń, która wcale nie musi przytłaczać pomieszczenia. Wbrew pozorom dobrze prezentują się zarówno niewielkie czarne kuchnie, jak i te sporych rozmiarów. Za każdym razem efekt jest niezwykle elegancki i szykowny.

>> Zobacz też: 7 połączeń kolorów ścian, które Cię zainspirują

Atutem jest też to, że czarna kuchnia bez problemu dopasuje się do wnętrz utrzymanych w niemal każdym stylu. Zwróćmy też uwagę, że czerń nie musi być dominująca, lecz może też występować w formie różnych akcentów. Aranżując kuchnię w ciemnym wydaniu, trzeba pamiętać, że musi być ona odpowiednio oświetlona, szczególnie jeśli nie mamy do dyspozycji dużego okna. Ważne jest zatem nie tylko główne źródło światła, ale również punktowe. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku pasek LED umieszczony wzdłuż dolnych szafek, który równomiernie rozjaśni blat roboczy. Zadbajmy też o dekoracyjne oprawy sufitowe, które będą piękną i stylową ozdobą.

Czarny kolor w kuchni – czy to dobry pomysł?

Mogłoby się wydawać, że czarny kolor w kuchni jest niepraktyczny z uwagi na to, że ciężko utrzymać go w czystości i widać na nim każdą plamę i kurz. Jest w tym wiele prawdy, ale czy to oznacza, że biała czy ogólnie jasna kuchnia jest pod tym względem lepsza?

W każdej trzeba sprzątać – nawet w tej, w której nie widać na pierwszy rzut oka żadnych zabrudzeń (co nie oznacza, że ich tam nie ma). Czystość i porządek w kuchni jest bardzo ważny. Możemy też sami wpłynąć na widoczność plam na frontach szafek. Wybierzmy po prostu matową czerń, a nie błyszczącą, z której nieco trudniej usunąć ślady palców.

Czerń i drewno – zgrany duet

Pierwszą inspiracją jest połączenie czarnych frontów szafek z drewnem, które nadaje bardzo przytulnego i domowego klimatu. Drewniany może być między innymi blat roboczy lub podłoga albo najróżniejsze akcenty, jak na przykład chlebak, stojak na noże, deski do krojenia czy łyżka do zupy i łopatka.

Efektownie będzie prezentować się też drewniany stół z ciekawymi krzesłami (klasycznej wysokości lub w typie hokerów). Można też pokusić się o stworzenie ceglanej ściany w naturalnym odcieniu, które pięknie komponuje się z kuchenną czernią.

Czerń z białymi blatami

Doskonałym przełamaniem kuchni z przewagą czerni jest kontrast, czyli biel. Skutecznie rozświetli nawet najciemniejsze pomieszczenie. Białe mogą być ściany, blat albo część szafek (przeważnie górny rząd) lub dodatki, jak chociażby czajnik, ściereczki czy solniczka i pieprzniczka.

Takie kontrastowe zestawienie prezentuje się lekko i modnie. Można też postawić na czarną kuchnię z białymi ścianami (gładkimi lub imitującymi cegłę) oraz białą podłogą. Wówczas całe wnętrze nie będzie w żaden sposób przytłaczające i nabierze swego rodzaju lekkości. Jeśli nie chcemy tak zdecydowanego kontrastu, wówczas wybierajmy bardziej stonowane barwy, jak miętowy, jasnoszary, różowy, zielony czy niebieski.

Total black

Nieumiejętnie zaaranżowana, w całości czarna kuchnia, może nie prezentować się najlepiej. W takiej sytuacji warto bawić się fakturami oraz wykończeniem, by zyskać ciekawy efekt trójwymiarowości. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, dlatego lepiej dysponować większą powierzchnią. Całkowicie czarne maleńkie kuchnie mogą wydać się jeszcze mniejsze i nieco ponure. Trzeba zatem dążyć do tego, by kuchnia była przytulna i byśmy z przyjemnością spędzali w niej czas.

Niewątpliwie kluczową rolę odgrywa tutaj wspomniane już wcześniej światło. Dodatkowo całość warto przełamać złotymi uchwytami do szafek bądź postawić na fronty bez uchwytów. Total black kitchen to także czarne sprzęty AGD oraz czarna lodówka. W tym wszystkim pamiętajmy też o stonowanej podłodze oraz ścianach. Nasycone barwy nie będą trafionym pomysłem. Dobrze natomiast sprawdzą się otwarte półki, witryny oraz meble na nóżkach.

Czarna ściana między szafkami

Osoby, którym marzy się czarny kolor w kuchni, ale w delikatniejszej wersji, mogą postawić wyłącznie na jeden akcent, na przykład wykładając czarne płytki nad blatem, między dolną a górną zabudową szafek. Efektownie będzie prezentować się zarówno czarne szkło, płytki, jak i farba tablicowa. W przypadku płytek warto wybrać te o ciekawej strukturze i geometrycznym kształcie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*