Kredyt hipoteczny zawsze jest odpowiednio oprocentowany, co ma związek z kosztami, jakie musi ponieść kredytobiorca przez cały okres spłaty. Marża różni się w zależności od wybranego banku, ale na jej dokładną wartość ma wpływ wiele czynników. Co warto o niej wiedzieć?
Co wpływa na wysokość marży?
Marża jest różna w zależności od polityki marketingowej każdego banku. Zwykle wynosi ona od 1,5 do 4%. Istnieją jednak czynniki zależne od samego kredytobiorcy, które wpływają na dokładną wysokość marży. Są to:
Marża bardzo rzadko jest stała dla każdego klienta. bank wylicza ją indywidualnie, biorąc pod uwagę wskazane czynniki. Istnieje również opcja negocjowania dokładnej wartości marży. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na daną ofertę warto przeanalizować propozycje dostępne na rynku.
Więcej na temat marży w kontekście kredytu hipotecznego dowiesz się tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/marza-kredytu-hipotecznego/.
Marża jest niższa w sytuacji, gdy dany klient ma bardzo dobrą historię kredytową i zdolność. W cenie są też stabilne zarobki i zatrudnienie na umowie o pracę. Niekiedy można obniżyć marżę poprzez wybranie dodatkowych produktów w danym banku, takich jak m.in. ubezpieczenie. Istnieje także opcja skorzystania z mało popularnego rozwiązania, czyli zamienienia marży na jednorazową, ale znacznie wyższą prowizję. Warto przeanalizować wszystkie możliwości i wybrać taką, jaka sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.
Czy marża jest stała przez cały okres spłacania kredytu?
Marża może być stała przez cały okres spłacania kredytu, ale nie zawsze tak jest. Zdarzają się sytuacje, w których jej wartość zmienia się co roku. Może mieć to związek z indywidualną polityką banku, na przykład wtedy, kiedy skorzystałeś z krótkotrwałej promocji. Marżę można także obniżyć. Najczęściej następuje to poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Bank niekiedy rozpatruje podobne pisma pozytywnie, zmniejszając wysokość pobieranego oprocentowania.
Na wysokość marży często mają wpływ również produkty dodatkowe wykupione w danym banku. Jeśli zrezygnujesz z nich w trakcie trwania okresu spłaty, czasami istnieje opcja podniesienia kosztu kredytu. Dobrym pomysłem okazuje się więc sprawdzenie szczegółów wyliczania marży i możliwości wystąpienia jej ewentualnych zmian po kilku latach.
Przed zdecydowaniem się na konkretny produkt warto zapoznać się z propozycjami dostępnymi na rynku. Obecnie możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z porównywarek internetowych, takich jak https://finanse.rankomat.pl/kredyty/. Pozwalają one na błyskawiczne zestawienie dostępnych propozycji, włącznie z takimi szczegółami, jak właśnie oprocentowanie i marża kredytu hipotecznego.
Fot. unsplash.com