Moda na rustykalne drzwi przesuwne – zobacz najnowsze trendy!

Moda na rustykalne drzwi przesuwne – zobacz najnowsze trendy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Swojski styl rustykalny można również wprowadzić za pomocą dobrze dobranych drzwi przesuwanych. W tym celu warto zapoznać się z najnowszymi trendami, które uświetnią Twoje pomieszczenia.

Styl rustykalny – swojskość w Twoim domu

Niepowtarzalny styl, który czujemy w domach położonych na wsiach, często wśród natury np. lasów, gór i jezior, sprawia, że nie sposób się oprzeć temu urokowi. Nieraz marzymy o tym, aby również nasz dom zyskał taki klimat. Mieszkając w miejskim gwarze, nieraz pragniemy wtłoczyć do naszego mieszkania uspokajający styl. Dla poszukiwaczy takich klimatów powstał styl rustykalny, który wprowadza niepowtarzalną atmosferę i charakteryzuje się niebanalnym designem. W tym celu z lubością stosuje się rozmaite, nietuzinkowe rozwiązania. Jednym ze sposobów na to, aby nasze cztery kąty nabrały rustykalnego stylu, jest wprowadzenie drzwi przesuwanych.

Drzwi przesuwane – o czym powinniśmy wiedzieć przed ich kupnem?

Modele drzwi przesuwnych coraz częściej zastępują tradycyjnie drzwi, a używane są jako drzwi wewnętrzne. Przed zakupem takich drzwi należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  1. Wymiary – bez odpowiednich wymiarów, dopasowania kierunku otwierania drzwi i wymierzenia otworu drzwiowego możemy narazić się na dodatkową pracę i konieczność ponownego zakupu oraz montażu drzwi.
  2. Rodzaj i system ścian – drzwi przesuwne powinny być dopasowane do wytrzymałości konstrukcyjnej ściany i sufitu, a także wytrzymałości elementów systemu przesuwanego. Nie bez znaczenia jest również waga drzwi przesuwnych.
  3. Bezpieczne akcesoria – musimy zadbać o posiadanie odpowiednich prowadników, dzięki którym użytkowanie takich drzwi będzie pozbawione ryzyka. Klasyczne drzwi w tym celu mają zawiasy, a przy drzwiach przesuwanych funkcję tę pełnią odpowiednie ramy i prowadniki.
  4. Liczba skrzydeł – drzwi mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Pierwsze będą się otwierać w jedną stronę, ale przy drugich konieczne jest posiadanie przestrzeni po obu stronach drzwi.
  5. Design i kolorystyka – drzwi muszą pasować do aranżacji wnętrza. Powinniśmy o tym pamiętać przy wyborze drzwi przesuwanych w stylu rustykalnym.

Drzwi w stylu rustykalnym – co je charakteryzuje?

Drzwi wewnętrzne w stylu rustykalnym najczęściej są w pełni drewniane. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na takie, które są malowane lakierami transparentnymi (zmieniającymi kolor), czy też przezroczystymi, a nawet farbami kryjącymi, pamiętać powinniśmy, że koniecznie należy zachować fakturę drewna. Nie bez powodu do produkcji tego typu drzwi stosuje się naturalnie wykończone lub surowe, lite drewno. Dzięki temu doskonale sprawdzą się do mieszkań w wiejskim klimacie, w stylu rustykalnym.

Przykłady drzwi rustykalnych

Jak zatem wybrać odpowiednie drzwi przesuwne? Jeśli mamy krótkie przestrzenie po obu stronach otworu drzwiowego warto zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe. Oczywiście przy dłuższych fragmentach ściany również sprawdzą się znakomicie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez KuzniaZagorski (@kuzniazagorski)

Ważne jest również dopasowanie drzwi do stylu wnętrza. Czasem może oznaczać to kontrast, ale są przypadki, w których idealnie sprawdzą się drzwi przesuwne w kolorze ściany. W tym przypadku wciąż podkreślona jest naturalna struktura drewna.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez GdybyRyby (@margo_em)

Przesuwne drzwi w stylu rustykalnym świetnie sprawdzą się również w przypadku bardziej nietypowych, kolorowych (a nawet „popisanych”) ścian. W takiej sytuacji warto zachować naturalność drewna. Warto zaakcentować materiał, z którego powstały drzwi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Wporzo_drewno (@wporzo_drewno)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*