Artykuł sponsorowany
System grzewczy, na który zdecydujesz się w domu, to jedna z najważniejszych decyzji, które będziesz miał do podjęcia. Dlaczego? Z roku na rok koszty ogrzewania są coraz wyższe, a w dodatku coraz ważniejsza staje się kwestia ekologii i emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery.
Tym, co jest naprawdę ważne podczas wybierania systemu grzewczego, niezmiennie pozostaje czas podjęcia decyzji. Musisz wiedzieć, że zmiana instalacji w późniejszym terminie może być bardzo kosztowna, a poza tym będzie wymagała dużych nakładów logistycznych i czasowych. Z tego powodu już na początkowych etapach budowy należy podjąć decyzję dotyczącą przyszłego ogrzewania. Jeżeli natomiast decydujesz się na kupno domu lub mieszkania, zorientuj się, w jaki sposób jest ono ogrzewane, zanim podpiszesz umowę – ponieważ nawet, jeśli właściciel nieruchomości twierdzi inaczej, wymiana instalacji jest bardzo kłopotliwa. Warto brać to pod uwagę ze świadomością, że system grzewczy dla domu jest jedną z najdroższych instalacji, które należy założyć.
Każdy chciałby ogrzewać swój dom bez zbędnych wydatków, dużych nakładów finansowych i problematycznych usterek. Warto jednak wziąć pod uwagę pójście na kompromisy, ponieważ idealne rozwiązania zdarzają się naprawdę rzadko. Jednym z najpopularniejszych sposób ogrzewania domu jest stosowanie paliwa stałego, takiego jak ekogorszek Bielsko-Biała, węgiel kamienny lub brunatny albo pellet Białystok. Jakimi cechami charakteryzuje się pozyskiwanie ciepła z paliw stałych? Do największych zalet warto z pewnością zaliczyć cenę (koszty ogrzewania są stosunkowo niskie), duży dostęp do paliw, łatwą obsługę kotłów oraz automatyczną realizację procesu ogrzewania. Niestety, ogrzewanie paliwem stałym ma również swoje wady. Wśród nich warto zwrócić uwagę przede wszystkim na nieekologiczność tych systemów, konieczność regularnych przeglądów oraz wysokie koszty „progowe”, czyli wydatki związane z inwestowaniem w nowy system.
Urządzenia takie jak piec koza są i będą bardzo popularne – podobnie jak instalacja gazowa. Ten sposób pozyskiwania ciepła, również należący do popularnych, jest zarówno tani, jak i ekologiczny. W dodatku ogrzewanie gazem opiera się na bezobsługowym systemie. Do wad takiego rozwiązania należy jednak zaliczyć ograniczoną dostępność – nie wszystkie domy mogą być ogrzewane gazem. Podłączenie do gazociągu wiąże się ponadto ze sporymi kosztami, nowoczesne kotły gazowe są drogie, a przede wszystkim – jak mieliśmy szansę przekonać się w ubiegłym roku – podwyżki cen bywają nieoczekiwane i dość dotkliwe.
Alternatywą dla ogrzewania paliwem stałym lub ogrzewania gazowego może być wiele innych systemów produkujących ciepło. Należą do nich ekologiczne pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie olejowe oraz fotowoltaika. Warto również pomyśleć o odpowiedniej izolacji domu. Jego ocieplenie w znaczący sposób wpłynie na ceny rachunków i ilość zostającego w czterech ścianach ciepła.
Fot.: Erik Mclean/unsplash.com