Czym różni się dom ekologiczny od tradycyjnego?

Czym różni się dom ekologiczny od tradycyjnego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Globalne ocieplenie, powiększająca się dziura ozonowa, degradacja środowiska. Każdy z tych problemów klimatycznych, sprawił, że ludzie zaczęli dostrzegać, że ekologia jest naprawdę istotna w naszym życiu. Zmiany myślenia na ten temat zaszły w wielu dziedzinach naszego życia. Branża spożywcza, motoryzacyjna oraz budowlana. Coraz częściej możemy spotkać się z domami ekologicznymi. Czym są takie budynki?

Domy ekologiczne – dlaczego ludzie zaczęli chronić środowisko? 

Coraz częściej w Polsce budowane są domy ekologiczne. Nie są jeszcze tak popularne, jak w krajach zachodnich, jednak ich liczba z roku na rok cały czas rośnie. Domy ekologiczne są przede wszystkim energooszczędne. Są to budynki, które pozwalają zaoszczędzić. W domu ekologicznym nie chodzi wyłącznie o oszczędzanie energii. Te pojęcia są często używane zamiennie, jednak nie oznaczają tego samego. Dom energooszczędny oraz ekologiczny to nie to samo. Czym dokładnie jest dom ekologiczny możesz sprawdzić w artykule dostępnym na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/dom-ekologiczny. Polacy zaczynają sobie zdawać sprawę, że degradacja środowiska, problemy z globalnym ociepleniem, to nie są wymysły. W związku z tym coraz częściej możemy spotkać się z ekologicznym podejściem do życia. Segregacja odpadów, elektryczne samochody oraz właśnie ekologiczne domy. 

Dom ekologiczny vs. tradycyjny – jakich materiałów użyć? 

Dom tradycyjny przeważnie wznoszony jest z cegieł lub pustaków. Jest to materiał tańszy, jednak jego produkcja stanowi zagrożenie dla naturalnego środowiska. Pustaki oraz cegły umożliwiają również szybką budowę domu. Są także ogólnodostępne w każdym sklepie budowlanym. W przypadku domów ekologicznych stawia się na materiały, które minimalizują późniejsze koszty eksploatacji domu. Podczas ich produkcji oraz użytkowania nie są uwalniane do atmosfery żadne szkodliwe gazy. Są także przyjazne dla domowników i nie powodują żadnych alergii. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest drewno, glina czy kamień. 

Jakie są największe różnice między domem ekologicznym a tradycyjnym? 

Różnice w procesie budowy domów ekologicznych oraz tradycyjnych, można zauważyć na praktycznie każdym etapie, poczynając od lokalizacji budynków. W przypadku tych pierwszych nieruchomość nie powinna ingerować w naturalne środowisko. Musi być ustawiony zgodnie z obiegiem słońca. Domy tradycyjne są budowane w każdym dostępnym miejscu. Liczy się bliskość komunikacji miejskiej oraz pozostałej niezbędnej infrastruktury przede wszystkim sklepów i szkół. 

Domy tradycyjne są tańsze od ekologicznych. Ma to związek z dostępnością materiałów. Droższy jest także projekt domu ekologicznego. Budynki sprzyjające naturze zazwyczaj są proste. Dzięki temu możesz w łatwy sposób je uszczelnić i nie narażasz się na straty cieplne. Z kolei domy tradycyjne zwykle mają skomplikowaną konstrukcję. Inne jest także wykończenie dachu. Trzcina czy łupek to rozwiązanie ekologiczne. Domy tradycyjne pokryte są blacho dachówką, papą. Do ich montażu wykorzystuje się kleje oraz preparaty, które są toksyczne. 

W domach tradycyjnych większe jest także zużycie energii elektrycznej. Często jest to nawet 180 kWh na m2 na rok. W domu ekologicznym jest to ok. 40 kWh na m2 na rok. W związku z tym niższe są również koszty eksploatacji. Rachunki są prawie połowę niższe. Dom trzeba również ubezpieczyć. Aby znaleźć odpowiednią ofertę, skorzystaj z porównywarki dostępnej na ubezpieczeniemieszkania.pl.

Zdjęcie główne: Jacques Bopp/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*