Wyspa kuchenna na 7 sposobów – inspirujemy!

Wyspa kuchenna na 7 sposobów – inspirujemy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zaletą kuchni z wyspą kuchenną jest to, że są bardzo funkcjonalnymi rozwiązaniami w większych przestrzeniach. Z pewnością pokochają je osoby, którym zależy na łatwym dostępie do obszaru roboczego – ten zaś jest w tym przypadku możliwy z każdej strony. Jest to również modne rozwiązanie, które da się zaprojektować w różnych stylach – oto 7 inspiracji, które warto poznać. 

Zalety kuchni z wyspą

Co daje aranżacja kuchni z wyspą kuchenną? W pierwszej mierze jest to, jak już zostało powiedziane, modne i funkcjonalne rozwiązanie. Udając się do architekta wnętrz z prośbą o poradę aranżacyjną do dużej kuchni – z pewnością otrzymamy propozycję urządzenia w niej właśnie wyspy kuchennej. Kuchnia jest wówczas otwarta na salon i jadalnię, co tworzy dobrą przestrzeń do interakcji z przybyłymi gośćmi – bez konieczności odrywania się od przygotowywania posiłków. Ważne również, że może być to dobra propozycja dla dużej rodziny, gdzie więcej osób będzie mogło jednocześnie korzystać z kuchni, nie przeszkadzając sobie. 

Układ kuchni z wyspą

W układach otwartych wyspa kuchenna najczęściej pełni funkcję rozgraniczającą przestrzeń kuchenną od salonu. W pomieszczeniach zamkniętych także można ją umieścić, ale pod warunkiem, że odległość od ścian i ustawionego przy nich sprzętu AGD jest dostatecznie duża. Najczęściej sugeruje się, żeby przejście było szerokie przynajmniej na 120 cm. 

Rozmiary wyspy kuchennej

Sugeruje się projektowanie wysp, których wymiary mają przynajmniej 80 × 60 cm. Mowa w tym przypadku o zabudowie, która zmieści jedynie blat kuchenny. Wyspy przeznaczone także do spożywania posiłków muszą być odpowiednio większe.

>> Zobacz też: Granatowa kuchnia – aranżacje, które Cię zainspirują

Inspiracja 1: Wyspa z płytą kuchenną i miejscem do spożywania posiłków

Połączenie funkcji wyspy jako przestrzeni do gotowania ze stołem. Blat jest wydłużony po to, żeby na jego skraju znalazło się miejsce do siedzenia dla dwóch lub nawet czterech osób. Jego wysokość jest dostosowana w pierwszej mierze do wykonywania czynności kulinarnych. Goście siedzą więc na odpowiednio wyższych krzesłach. Pod blatem może się znajdować dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Warto zadbać o to, żeby całość komponowała się z wystrojem wnętrza.

Inspiracja 2: Wyspa z dodatkowym blatem roboczym 

Większość osób spotkała się z sytuacją, gdzie okresowo, np. w trakcie bożonarodzeniowych przygotowań, brakuje w kuchni miejsca dla wszystkich. Wyspa pośrodku zamkniętej przestrzeni kuchennej może pełnić prostą, ale jakże potrzebną funkcję dodatkowego blatu. W razie konieczności można na nią przenieść część prac kuchennych. 

Inspiracja 3: Wyspa z miejscem do jedzenia i zlewozmywakiem

Równie rozsądnym sposobem na wprowadzenie wyspy do przestrzeni kuchennej, jest potraktowanie jej jako miejsca do spożywania posiłków i zmywania. Ostatnią funkcję zapewnia zlew lub ukryta pod blatem zmywarka. Spożywamy posiłki i zaraz obok odstawiamy naczynia do zmywania – trudno o bardziej logiczne połączenie.  

Inspiracja 4: Wyspa z barkiem śniadaniowym

Wyspa kuchenna może być połączona lub zestawiona z barkiem śniadaniowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy czas, co sprawdzi się w przypadku dynamicznych i zapracowanych osób, ale też rodzin z dziećmi. Pięknie prezentują się połączenia kamiennego blatu roboczego z drewnianym barowym. 

Inspiracja 5: Wyspa ze strefą przechowywania

Pod blatem wyspy znajdzie się mnóstwo miejsca, które można zapełnić szafkami i szufladami. Znajdzie się w nich miejsce np. dla potrzebnych kuchennych sprzętów i innych drobiazgów.

Inspiracja 6: Wyspa z funkcją dekoracyjną

W wyjątkowo okazałych kuchniach wyspa może zostać zaprojektowana jako dekoracyjny mebel z funkcją do przechowywania cennych rzeczy w gablotach pod blatem. Znajdzie się tutaj miejsce dla cennej zastawy lub kolekcji win.

Inspiracja 7: Wyspa z biblioteczką

Niekiedy wyspa dzieląca przestrzeń kuchenną od salonu może mieć dość nieoczekiwane zastosowania. Nie przeszkadza to temu, aby świetnie się prezentowały. Przykładem może być umieszczona pod blatem (od strony salonu) biblioteczka.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*