Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każde gospodarstwo domowe musi być wyposażone w porządny system grzewczy. Jeśli w dodatku szukamy energooszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań, warto przemyśleć zainwestowanie w pompy ciepła. Nasuwa się jednak pytanie, jak dokonać dobrego wyboru i czym sugerować się przy podejmowaniu decyzji zakupowych? W poniższym artykule przychodzimy z odpowiedzią!

Odpowiednia moc pompy ciepła

Pompa ciepła najefektywniej działa wtedy, gdy dobierzemy odpowiednią moc grzewczą. W tym celu niezbędne jest określenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Obliczeń dokonuje się zgodnie z ustaloną normą obciążenia cieplnego budynków. Można zlecić to zadanie określonym podmiotom lub skorzystać z dostępnego online kalkulatora pomp ciepła, do którego link znajdziesz tutaj: https://heatergo.pl/kalkulator/. Właściwa moc to taka, która będzie zgodna z parametrami cieplnymi budynki i ilością zużywanej ciepłej wody. 

Zasady działania i budowa pompy ciepła 

Działanie pompy ciepła opiera się na termodynamicznym obiegu, który skutkuje przekazywaniem ciepła z niższego na wyższy poziom temperatury. Dzieje się tak ze względu na zmianę stanu fizycznego czynnika, podlegającego procesom termodynamicznym. Taki mechanizm wystarczy do ogrzania domu w ekologiczny i oszczędny sposób. Pompa ciepła składa się z: 

  • zaworu rozprężnego,
  • parownika,
  • sprężarki,
  • wymiennika ciepła.

Każdy z elementów wchodzi w skład zamkniętego systemu grzewczego, którego działanie podobne jest do sposobu funkcjonowania klimatyzatora czy chłodziarek. 

Dobór odpowiedniej pompy ciepła – na co zwrócić uwagę? 

Pompa ciepła będzie łatwa i bezproblemowa w obsłudze, jeśli zainwestujemy w dobrze dobrany sprzęt. Źle dopasowane urządzenie może okazać się trefne już na etapie montażu. Jak tego uniknąć? Przed decyzją o zakupie pompy ciepła, należy zwrócić uwagę na niezbędne czynniki, które są kluczowe dla dokonania właściwego wyboru. 

Skąd czerpać źródło ciepła?

Ciepło jest pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii. Wystarczą one na pokrycie zapotrzebowania na ciepło do ogrzania wody użytkowej i pomieszczeń. Ze względu na źródło energii pompy ciepła dzielimy na: gruntowe, wodne i powietrzne. 

  • Gruntowe pompy ciepła – pozyskuje ciepło z gruntu, obejmuje dolne i górne źródło poboru ciepła, doprowadzając je w następnej kolejności do budynku.
  • Powietrzna pompa ciepła – pobiera i odbiera energię z powietrza nagromadzonego na zewnątrz budynku, włączają ją tym samym do obiegu grzewczego. Może być zainstalowana w formie monobloku lub jako urządzenie typu split. Pierwszy rodzaj powietrznej pompy ciepła obejmuje dwa moduły – po jednym na zewnątrz i wewnątrz budynku. Z kolei druga z opcji oznacza wybór sprzętu zawierającego tylko jeden moduł, montowany na zewnątrz budynku. 
  • Wodna pompa ciepła – do jej działania niezbędny jest pobór wody z dostępnego źródła np. zbiornika wodnego znajdującego się w obrębie działki.

Dobra pompa to sprawna pompa 

Sprawność pompy to kolejny czynnik, który należy brać pod uwagę. Niezbędne w tym celu jest posłużenie się wskaźnikiem COP. Określa on zakres pozyskania ciepła ze środowiska względem zużywanego przez pompę prądu. Otrzymane wartości są zależne od temperatury źródeł, z których pozyskuje się ciepło. Oprócz tego na poziom wskaźnika oddziałują urządzenia, które stanowią część systemu pompy ciepła. 

Rodzaje pomp ciepła - jak wybrać odpowiednie?

Zwróć uwagę na wiek i stan domu 

To, na jaką pompę ciepła się zdecydujemy, w dużej mierze podyktowane jest stanem budownictwa. Inne rozwiązania dotyczą nowoczesnych domów, a inaczej sprawy mają się w przypadku już istniejących budowli. Starsze mieszkania z reguły są zaopatrywane w system ogrzewania za pomocą grzejników. W związku z tym w pierwszej kolejności należy zorientować się, czy zainstalowana pompa ciepła zdoła zaspokoić potrzeby cieplne mieszkania. Jeśli tak, warto przemyśleć zastosowanie systemu hybrydowego i postawienie nowego kotła. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*