Osiedle bez dzieci na Śląsku – nowy trend w budownictwie?

Osiedle bez dzieci na Śląsku – nowy trend w budownictwie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Osiedla mieszkalne bez dzieci funkcjonują na Zachodzie od lat – u nas ten pomysł budzi wiele kontrowersji. Na Śląsku powstaje inwestycja dedykowana dla singli i bezdzietnych par. Czy odniesie sukces?

Osiedle dla mieszkańców bez dzieci – nietypowy projekt na Śląsku

Osiedle dedykowane wyłącznie dla dorosłych mieszkańców to pomysł jednego z polskich deweloperów. Domy szeregowe są przeznaczone dla singli, bezdzietnych małżeństw – zarówno młodych, jak i seniorów. Na osiedlu szczęście odnajdą wszystkie osoby, które chcą żyć w spokoju, bez hałasu dobiegającego z placu zabaw dla dzieci (na który, jak nietrudno się domyślić, nie przewidziano miejsca w projekcie). Warto podkreślić, że lokale mieszkalne nie są przewidziane na sprzedaż, a jedynie na wynajem.

Co w sytuacji, gdy para mieszkańców będzie spodziewać się dziecka już po wprowadzeniu do lokalu? W praktyce oznacza to, że jeśli rodzina się powiększy, umowa najmu nie zostanie przedłużona i będą zmuszeni szukać nowego lokum.

Kto odpowiada za projekt osiedla mieszkalnego dla bezdzietnych?

Projekt śląskiego osiedla, na którym nie przewidziano miejsca dla najmłodszych mieszkańców, jest realizowany przez krakowską pracownię architektoniczną Ekotektura. W każdym domu szeregowym przewidziano miejsce na dwa lokale po 55 m² każdy. Nie jest to więc imponujący metraż, nawet w założeniu, że będzie użytkować go tylko para.

Jak pokazuje wizualizacja projektu – poszczególne domy nie będą odgrodzone w żaden sposób, co nie każdemu przypadnie do gustu. W założeniu mieszkańcy mają cieszyć się wspólną przestrzenią. Jak podkreślają twórcy projektu, nie ma możliwości, aby przyszli lokatorzy grodzili się we własnym zakresie.

Osiedle dla singli i bezdzietnych par – czy to dobre rozwiązanie?

Pomysł spotkał się z wieloma krytycznymi głosami, gdyż przyjmując taki model biznesowy, deweloper w pewien sposób dyskryminuje część osób. Z drugiej strony, skoro w Polsce funkcjonują już katolickie osiedla – w których z założenia mają mieszkać tylko osoby wierzące, czemu nie można budować osiedla dla bezdzietnych mieszkańców?

Budowa  osiedla tylko dla katolików w podwarszawskich Łomiankach o nazwie Osiedle Przystań ruszyła w 2020 roku. Co ciekawe, od tego czasu inwestor sprzedał lub zarezerwował 21 z 32 dostępnych domów o metrażu od 105 do 147 m². Na tym dość specyficznym osiedlu mieszkańcy będą mogli modlić się w plenerowej kapliczce. Domy będą oddane do użytkowania w kwietniu 2022 roku.

Osiedle nie dla każdego. Skąd w ogóle pomysł na taki projekt?

Jak podkreśla Piotr Pyrtek, jeden z architektów biura Ekotektura odpowiedzialnych za projekt osiedla dla bezdzietnych osób, w dużym stopniu jest to efekt ograniczonego metrażu działki – inwestor chciał maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Budując więcej mniejszych lokali będzie mógł osiągnąć większy zysk z wynajmu.

Kiedy pierwsi mieszkańcy będą mogli się wprowadzić do lokali? Trudno powiedzieć, faza koncepcji projektu nie została jeszcze zakończona. Nie wiadomo też, jak długo potrwa proces starania się o pozwolenie na budowę.

Czy model biznesowy oparty na budowie osiedla bez dzieci okaże się sukcesem? Być może już wkrótce będziemy mogli się o tym przekonać.

Zdj. główne: FilterGrade/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Ala 10.01.2023

    Kupiliśmy mieszkanie w nowym budownictwie, nie wzieliśmy pod uwagę, że nowe mieszkania kupują głównie młodzi, którzy się rozmnażają. W efekcie mamy za każdą ścianą po dwójkę małych dzieci – łącznie trzy rodziny. Pierwsi odpalają się już od 6 rano, a nawet w nocy się zdarza. To jest jakiś koszmar, a pracuję w dodatku zdalnie… cały dzień jęki, krzyki, walenie o ścianę, tupanie. Moja psychika siada, mieszkałam w starych budownictwach i czegoś takiego nie było – głównie emeryci dookoła. Nie dziwię się, że powstają osiedla dla takich, co chcą mieć święty spokoj. Trzeba dodać jeszcze dopisek, że bez dzieci i głośnych imprez.