Płytki patchworkowe na ścianach i podłogach to nieprzemijający od kilku sezonów trend wnętrzarski. Dotychczas największą popularnością cieszyły się te utrzymane w stylu marokańskim, hiszpańskim i portugalskim, jednak w sklepach coraz częściej można znaleźć także płytki patchworkowe w bardziej stonowanej kolorystyce, nawiązującej do barw ziemi.
Kolorowe, wzorzyste płytki na ścianach i podłogach większości osób kojarzą się z krajami arabskimi. Nic w tym dziwnego, ponieważ po dziś dzień są one produkowane właśnie w tych państwach. Początek mody na tego typu wzory na ścianach i podłogach datowany jest na XIX wiek, kiedy to Europejczycy postanowili kolonizować tereny azjatyckie i afrykańskie. Wraz z upływem czasu rozwiązanie to przywędrowało także do Europy, a obecnie przeżywa swoją drugą młodość we współczesnych wnętrzach.
Płytki patchworkowe to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się zarówno w kuchniach, jak i łazienkach, a także na balkonach, tarasach czy w przedpokojach. Wybierając je, warto jednak pamiętać, że ich niezwykle ozdobny charakter sprawia, że wymagają odpowiednio zaaranżowanego wnętrza.
Dla uzyskania spójnego i stylowego efektu najlepiej wobec tego zdecydować się na takie płytki na jednej powierzchni, którą będzie ściana lub podłoga. Dzięki temu unikniemy poczucia chaosu.
Płytki patchworkowe doskonale sprawdzają się także jako akcent we wnętrzach – zamocowane nad blatami kuchennymi czy wykorzystane do obudowania wanny w łazience. Przed wybraniem ich do danego wnętrza, należy jednak dokładnie przemyśleć tę decyzję, gdyż płytki patchworkowe wymagają odpowiednio dobranych pozostałych elementów wyposażenia, które stworzą z nimi spójną całość. Najlepiej się więc prezentują we wnętrzach zaaranżowanych w stylu eklektycznym, skandynawskim, nowoczesnym i rustykalnym.
Wśród wielu dostępnych na rynku kolorów i modeli płytek patchworkowych wyróżnić można trzy najpopularniejsze rodzaje, które najczęściej wybierane są w trakcie aranżowania wnętrz.
Kolorowe patchworkowe kafle to świetny sposób na ożywienie wnętrza i wprowadzenie do niego świeżości. Tego typu kafle najczęściej występują w odcieniach żółci, czerwieni, zieleni oraz koloru niebieskiego. Dzięki temu świetnie komponują się z klasyczną bielą, odcieniami brązu czy też czernią ścian i innych elementów wyposażenia.
Szary to z kolei jeden z najbardziej popularnych kolorów, jeśli chodzi o płytki patchworkowe. Wszystko za sprawą tego, że kolor ten nawiązuje do tradycyjnych betonowych płytek. Szarości są najczęściej zdobione misternymi ornamentami roślinnymi w kontrastowym kolorze bieli lub czerni, dzięki czemu, pomimo swojej stonowanej barwy, wciąż prezentują się efektownie we wnętrzach, dając większą swobodę ich aranżacji.
W ostatnim czasie na popularności zyskały także płytki patchworkowe w kolorach bieli i czerni, które doskonale sprawdzają się w klasycznych aranżacjach wnętrz. Najczęściej są zdobione geometrycznymi wzorami, które po ułożeniu na ścianie powodują iluzje optyczne i odmieniają całkowicie charakter wnętrza.
Podsumowując, płytki patchworkowe to doskonała alternatywa dla klasycznej, nudnej terakoty lub glazury. Dostępne są na rynku nie tylko w różnych kolorach i wzorach, ale także kształtach, takich jak: kwadraty, prostokąty, romby czy sześciany. Dzięki temu można z łatwością wyczarować za ich pomocą świetną i modną aranżację wnętrza, które będzie się wyróżniać w całym domu lub mieszkaniu. Dlatego też warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i umieścić je w swoich kuchniach czy łazienkach w trakcie wykonywania remontu lub wykańczania tych pomieszczeń.