Rekuperacja w praktyce: Jak działa system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja w praktyce: Jak działa system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

freepik.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to rozwiązanie, które oferuje wiele zalet w każdym domu. Jak działają takie systemy i dlaczego warto na nie postawić?

Rekuperacja – co to jest?

Określenie „rekuperacja” dotyczy systemów wentylacji, które łączą swoją podstawową funkcję z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. W ten sposób mogą one zapewnić więcej niż wysoki poziom komfortu cieplnego we wnętrzach – to również minimalizacja strat energii związanych z „uciekaniem” ciepła przez ściany, drzwi i okna. Takie rozwiązania zyskują na popularności zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, jednocześnie oferując mieszkańcom świeże powietrze. Jeśli chcesz zapoznać się z urządzeniami wykorzystywanymi w tym obszarze, odwiedź stronę https://www.rekuperatory.pl/.

Jak działa rekuperacja?

Podstawą funkcjonowania systemu rekuperacji jest rekuperator z wymiennikiem ciepła, czyli urządzenie odpowiedzialne za przekazywanie energii z powietrza wywiewanego (zużytego) do nawiewanego (świeżego). Proces ten odbywa się generalnie bez mieszania powietrza, co oznacza, że powietrze wywiewane z pomieszczeń nie miesza się z powietrzem z zewnątrz  – jedynie jego temperatura zostaje podniesiona do poziomu zbliżonego do temperatury wewnątrz pomieszczenia. Wentylatory mechaniczne pozwalają utrzymać stały przepływ w dwóch kierunkach poprzez wykorzystanie osobnych kanałów (wywiewnego i nawiewnego), umożliwiając stały dostęp powietrza o odpowiedniej temperaturze i jakości.

Oprócz centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła system składa się również z instalacji wentylacyjnej. Jednak centrala to serce całego układu – to w niej znajdują się wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza, wraz z wymiennikiem, w którym dochodzi do odzysku energii. Kanały wentylacyjne odpowiadają natomiast za rozprowadzanie powietrza po budynku, podczas gdy filtry usuwają zanieczyszczenia ze strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego na zewnątrz. Nowoczesne systemy mogą być ponadto wyposażone w funkcje takie jak czujnik wilgotności, dwutlenku węgla, filtry antysmogowe i nawilżacze powietrza. Rekuperator podłączyć także można do systemu domu inteligentnego. Lepszymi centralami można zarządzać z telefonu. Więcej informacji na temat działania rekuperacji i jej poszczególnych komponentów znajdziesz na stronie https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja/.

Zalety rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to kilka kluczowych korzyści, z których najważniejszą rolę odgrywa minimalizacja strat cieplnych. Dzięki temu można liczyć na spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Kolejną istotną zaletą jest stały dopływ świeżego, przefiltrowanego powietrza, co pozwala zadbać o wysoki komfort osób znajdujących się wewnątrz pomieszczenia, a także uniknąć problemów m.in. z alergiami czy pleśnią. Wszystko to sprawia, że coraz więcej domów w Polsce jest wyposażonych w takie rozwiązania.

 

Kiedy warto postawić na rekuperację? Decyzja w tym zakresie powinna być podjęta na etapie projektowania budynku – choć późniejsza instalacja jest możliwa, może być znacznie trudniejsza. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie ma ograniczeń w kwestii rozmiaru czy konstrukcji domu korzystającego z takiego systemu. Nawet mały domek z rekuperacją ma sens – niezależnie od szczegółów projektu wentylacja z odzyskiem ciepła działa na korzyść oszczędności i komfortu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*