Styl nowojorski w kuchni

936
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne kuchnie obecnie bardzo przypominają styl nowojorski. Polacy bardzo polubili jasne fronty mebli kuchennych oraz przestronne wyspy. Pokażemy, jak w prosty sposób zrobić kuchnię w stylu nowojorskim.

Wyspa ze zlewem

Kuchnie projektowane w Ameryce bardzo często posiadają dużą wyspę na środku. Sprawia ona, że zyskujemy dodatkowy blat. Wyspa jest integralną częścią kuchni. Dodatkowo wiele osób montuje w niej zlew. Dzięki temu zyskują więcej blatu pod szafkami. To dobre rozwiązanie, ponieważ po obu stronach zlewu jest miejsce, by móc położyć garnek, w którym będziemy gotować warzywa czy mięso, a jednocześnie możemy zmieścić deskę do krojenia i inne ważne dla nas przybory kuchenne.

Wyspy w kuchniach amerykańskich mają jeszcze inne przeznaczenie – zastępują stół kuchenny, dlatego często  dostawiane są do nich  wysokie taborety. Dzięki takiemu połączeniu możemy w jednym miejscu przygotowywać posiłek i go spożywać. Duża wyspa na środku kuchni na pewno doda nam cennej przestrzeni w postaci blatu.

Pod zlewem znajduje się często kosz na odpadki oraz specjalne urządzenie do mielenia resztek. To ekologiczne i bardzo praktyczne rozwiązanie.

Wyspa  służy również do przechowywania. Pod blatem montowane są bardzo poręczne półki, które mogą być miejscem na dekoracyjne szkło, w tym również kieliszki. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczanie pod nim półek, na których może leżakować wino. Połączenie wyspy z barkiem jest praktyczne, a przy okazji sprawia, że wyspa ma charakter dekoracyjny. Przeszklone fronty z prezentującym się za nim winem czy też innym alkoholem na pewno zrobią dobre wrażenie, zwłaszcza jeśli barek będzie dodatkowo oświetlony.

Nad wyspą prezentuje się wspaniale bardzo elegancki i dekoracyjny wyciąg kominowy bądź pochłaniacz, jeśli zdecydujemy się na umieszczenie na niej nie tylko zlewu, ale również płyty indukcyjnej. 

Spiżarnia

W kuchni w stylu nowojorskim nie można zapomnieć o spiżarni. Najczęściej jest nią wysoki słupek bądź specjalna szafka z wyciąganymi półkami. Można w niej przechowywać zarówno kasze jak również ryż czy przetwory. W większej kuchni spiżarnia jest osobnym, zabudowanym pomieszczeniem z półkami oraz punktowym oświetleniem.

Jeśli nie mamy tyle miejsca do zagospodarowania, możemy kupić wysuwane szafki typu cargo. Posiadają one półki z regulowaną wysokością. Dzięki temu możemy bez problemu zmieścić zarówno wyższe, jak i niższe słoiki, opakowania z przyprawami czy produktami spożywczymi. Są one wąskie, dzięki czemu zmieścimy pomiędzy lodówką a szufladami. Spiżarnia pomoże nam na lepsze poukładanie naszych zapasów. 

Otwarte półki

We współczesnych kuchniach wraca się do otwartych półek. Są one świetnym miejscem na przechowywanie bardziej eleganckich i wartych pokazania talerzy, czy też wazonów. Można na nie odłożyć również nieużywany na co dzień sprzęt kuchenny. Dają również cenne miejsce na ciekawe dekoracje. W pomieszczeniach w stylu nowojorskim nie zawsze liczy się minimalizm. Projektanci nie zapominają o delikatnych dekoracjach, które wspaniale dopełniają przestrzeń. Idealnie sprawdzą się doniczki z ziołami, a także dekoracyjne szkło czy porcelana. 

Chowane kontakty

Nowoczesne kuchnie nowojorskie posiadają elegancko wyglądające chowane kontakty. Dzięki temu przestrzeń wydaje się bardziej sterylna i elegancka. Chowane panele z kontaktami znajdują się również pod blatem. Za pomocą jednego przycisku wysuwamy je do góry, by móc z nich skorzystać. To również ułatwia nam umycie powierzchni w kuchni. 

Romantyczne i przytulne akcenty

Mimo swojej prostoty, styl nowojorski w kuchni nie zapomina o umieszczeniu w niej bardzo przytulnych dodatków. Mile widziane są rolety rzymskie w oknach czy też dostawione do wyspy siedziska z wygodnymi poduszkami. Kuchnia otwarta na jadalnię bądź salon ma być jego przedłużeniem, stąd dobór takich dodatków. Wielu projektantów decyduje się również na takie elementy dekoracyjne jak np. chodniki. 

Anna Dobrut

Zostaw komentarz