10 sposobów na minimalizm w domu

10 sposobów na minimalizm w domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Minimalizm polega przede wszystkim na jak największym ograniczeniu posiadanych przedmiotów. To przecież one powinny nam służyć, nigdy odwrotnie. W domowym wnętrzu taka aranżacja jest bardzo wygodna i praktyczna. Oto 10 sposobów na minimalizm w domu. 

Pierwsze zadanie: uporządkować przestrzeń

Od czego zacząć wprowadzanie minimalizmu do domu? Podstawowym działaniem powinno być uporządkowanie przestrzeni. Przedmioty, które posiadamy, muszą być odpowiednio posegregowane. Sprzyja to właściwemu podziałowi przedmiotów na te najbardziej potrzebne, mniej użyteczne i zupełnie pozbawione racji bytu w naszych wnętrzach. Dewiza ‘’mniej znaczy więcej’’ dowodzi, że wszystkie rzeczy wokół nas powinny mieć swoją funkcję. Nie powinniśmy więc być sentymentalni i pozbądźmy się przedmiotów, z których nie korzystamy.  

Nie warto dublować rzeczy

Warto postawić na rzeczy wysokiej jakości. Nie ma potrzeby, żebyśmy gromadzili wiele różnych lampek do czytania o niskiej jakości, skoro korzystamy wyłącznie z jednej. Oczywiście warto tej zasady przestrzegać już przed pójściem na zakupy i zamiast kilku rzeczy słabej jakości, których cykl życia będzie krótki, warto zakupić jedną, która posłuży nam przez długie lata. 

Zrezygnuj z ozdób na stole i półkach

Decydując się na minimalizm we wnętrzu, nie powinniśmy ulegać sentymentom i zostawiać w widocznym miejscu różnego rodzaju drobiazgów, dekoracji lub kwiatów. Zdamy się tym samym na kurz zalegający na półkach i narazimy na częstsze sprzątanie. Aranżując wnętrze w stylu minimalistycznym, powinniśmy kierować się zasadą ‘’mniej znaczy więcej’’. 

Minimalizm na ścianach

Ściany pomieszczeń w minimalistycznym mieszkaniu nie powinny być przesadnie zdobione. Najlepiej, aby wisiało na nich niewiele przedmiotów. Jeśli już się pojawią, to powinny być delikatnie zdobione. 

Minimalizm lubi świetliste przestrzenie

Warto zadbać o to, aby minimalistyczne przestrzenie naszego mieszkania były dobrze oświetlone. Lepiej zrezygnować z lamp i źródeł światła, które tworzą półmrok i nie dość dobrze doświetlają pomieszczenia. Ciężkie, grube zasłony również nie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach.

 Wybierz minimalistyczne meble

Meble w minimalistycznych wnętrzach powinny być wielofunkcyjne i pozbawione licznych zdobień. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj proste formy. Warto, aby były to niższe i  szersze meble, które nie będą zabierały dużo miejsca. 

Nie przesadzaj z kolorami

W minimalistycznych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się czerń i biel. Można oczywiście postawić na jaśniejsze kolory, ale nie powinny one dominować i wysuwać się na pierwszy plan. Warto postawić na delikatne dodatki w postaci poduszek czy kwiatów.

Oszczędzaj surowce

Trzeba dodać, że minimalizm we wnętrzu może się wiązać z cenionym ekologicznym stylem życia. Można w tym przypadku dokonać wielu zmian. Przede wszystkim wprowadź segregację odpadów i postaw na rzeczy wysokiej jakości, które posłużą na lata. 

Dokonaj selekcji swoich ubrań

Minimalizm to nie tylko wygląd zewnętrzny pomieszczeń, ale także odpowiednie ułożenie tego, co znajduje się w szafach. Przejrzyj dokładnie swoje ubrania i pozbądź się tych, których już nie nosisz. 

Niech minimalizm zagości też w kuchni

Uleganie promocjom i zakup zbyt dużej ilości produktów, które szybko się psują, zdecydowanie nie są zgodne z duchem minimalizmu. Warto brać to pod uwagę robiąc zakupy spożywcze. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*