Minimalistyczne wnętrze, czyli jakie? 6 podstawowych zasad

Minimalistyczne wnętrze, czyli jakie? 6 podstawowych zasad
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Minimalistyczne wnętrza z czystymi liniami i odsłoniętymi ścianami zapełniają nasze kanały na Instagramie i tablicy Pinterest. Coraz więcej osób uważa, że piękno tkwi w prostocie. 

Porządkują pomieszczenia i inwestują w piękne, wytrzymałe elementy wyposażenia. Rezygnują z wypełniania mieszkania bezsensownymi rzeczami. Ale zbytnie upraszczanie naraża ich na ryzyko stworzenia zimnej, nieatrakcyjnej przestrzeni. Sprawdź, jak urządzić przytulny dom, ale wolny od bałaganu!

Mniej znaczy więcej

Minimalistyczny wystrój wnętrza nie pozostawia miejsca na bałagan. Zastanów się, gdzie zazwyczaj trzymasz rzeczy. Jeśli masz dużo drobiazgów w gabinecie, sypialni lub salonie, zainwestuj w kilka organizerów. Dzięki temu łatwiej utrzymasz porządek. Ta sama zasada obowiązuje w całym domu.

Przy projektowaniu pomieszczenia, warto kierować się pragmatyzmem. W minimalistycznych wnętrzach znajduje się niewiele przedmiotów, dlatego zastanów się, co chcesz w nich postawić. Połącz walory estetyczne z praktycznymi. Pomyśl o oszałamiającym żyrandolu nad stołem jadalnym. Takie oświetlenie jest nie tylko funkcjonalne, lecz także podkreśli charakter wnętrza. 

>> Zobacz też: 10 sposobów na minimalizm w domu

Stwórz neutralną bazę

Minimalizm nieodłącznie kojarzy się z porządkiem, dotyczy to również kolorów. Biel, subtelne odcienie szarości i pastele są nieodłącznym elementem minimalistycznego wystroju. Chociaż możesz dodać jaśniejsze kolory, ogranicz się do jednego lub dwóch. Chcesz optycznie rozjaśnić wnętrze? W takim razie możesz połączyć biel z beżem. 

Zastanawiasz się, jak urządzić minimalistyczną sypialnię? Wybierz monochromatyczną paletę barw bazującą na jasnej szarości. Aby wprowadzić do wnętrza przytulną atmosferę, postaw łóżko obite miękką, wełnianą tkaniną. Na ścianach połóż stylową, lnianą tapetę, a na podłodze puszysty dywan. Pozwól, by różne tekstury wzajemnie się uzupełniały i tworzyły kojącą atmosferę.

Maksymalizuj miejsce do przechowywania

To, że chcesz zaprojektować minimalistyczne wnętrze, nie oznacza, że musisz zrezygnować ze wszystkich rzeczy. Po prostu znajdź dla nich odpowiednie miejsce. Przy okazji wyrzuć stosy niepotrzebnych papierów, dawno przeczytanych gazet. Pozbądź się też bibelotów, które tylko zaśmiecają biurko, szafę, czy półki.

Baw się teksturą

Chcesz ukryć cały bałagan i mieć tylko kilka elementów w zasięgu wzroku? Boisz się, że wtedy pokój stanie się nudny? Niepotrzebnie! Poprzez mieszanie różnych tekstur ożywisz wnętrze, zachowując przy tym klasyczny minimalizm.

Jeśli chcesz urządzić wnętrze w minimalistycznym stylu, kieruj się zasadą: mniej znaczy więcej. Unikaj rzeczy, które mogą Cię rozpraszać. Pamiętaj, że każdy element wpływa na klimat pomieszczenia. Zainwestuj w piękne meble i dodatki, które wytrzymają próbę czasu. 

Aby pomieszczenie nie wyglądało na zimne, wpuść jak najwięcej promieni słonecznych. Zrezygnuj z zasłon lub użyj takich, które są wykonane ze zwiewnych tkanin. Nie martw się, że nie wypełnisz każdego centymetra powierzchni i ściany. Minimalizm jest świetnym dowodem na to, że puste przestrzenie wyglądają równie efektownie.

Nadaj wnętrzu osobisty charakter

Wiele osób uważa, że w minimalistycznym wnętrzu nie ma miejsca na akcesoria. To nieprawda, w rzeczywistości są kluczowym elementem wystroju. Możesz postawić świeczki zapachowe lub książki na stoliku do kawy. Połóż wełniany, ciepły koc na sofie. W ten sposób wprowadzisz do wnętrza przytulną atmosferę.

Minimalistyczna przestrzeń nie musi być pozbawiona osobowości. Postaraj się, by wnętrze odzwierciedlało Twój gust i charakter. Niezależnie od tego, czy chodzi o układ pomieszczeń, czy wybór mebli, dostosuj dom do swojego stylu życia. Zastanawiasz się, jak wprowadzić do wnętrza przytulną atmosferę? Możesz zawiesić na ścianach duże zdjęcia lub postawić na półce starannie wyselekcjonowaną kolekcję pamiątek zebranych w czasie podróży.

Wybierz proste dekoracje

W minimalistycznym pomieszczeniu możesz śmiało postawić jedną lub dwie dekoracje. Wazon z kwiatami lub mała roślina doniczkowa to dwa klasyczne przykłady. Jeśli we wnętrzu dominują stonowane kolory, możesz wybrać akcenty w kontrastującym odcieniu (np. czerwonym lub żółtym). Dzięki temu przyciągną wzrok i dodadzą przestrzeni odrobinę energii.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*