Styl vintage w jadalni

Styl vintage w jadalni
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Moda na styl vintage wraca bardzo często. Możemy ją jednak zauważyć nie tylko w szafach i stylizacjach, ale także we wnętrzach. Dowiedz się więc, jak możesz urządzić w tym stylu również swoją jadalnię. Podpowiadamy, jakie meble i dodatki wybrać, aby wnętrze to zyskało niepowtarzalny charakter.

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę charakteryzuje się styl vintage i jak dokładnie wygląda. Vintage to nic innego jak zamiłowanie do starych rzeczy, na przykład takich jak meble i dodatki. Niekoniecznie muszą to być jednak typowe antyki. To także klasyczny i ponadczasowy design, a przede wszystkim historie, które kryją się za poszczególnymi przedmiotami.

Warto jednak pamiętać, że wnętrza vintage niekoniecznie muszą odnosić się do konkretnej epoki. Zazwyczaj jednak wzornictwo i design tego stylu inspiruje się latami 50., 60. oraz 70. Samo słowo „vintage” pochodzi z języka angielskiego i początkowo związane było z winem. Oznacza dobry rocznik, szlachetne wino z owoców jednego sezonu. 

Jak wprowadzić styl vintage do wnętrza

Aby wprowadzić prawdziwy styl vintage do swojego wnętrza, możesz zastosować dwie metody – do nowoczesnego pomieszczenia wprowadź wyszukane starocie, lub na odwrót – wprowadź nieco nowsze meble do starego wnętrza.  Takie łączenie nowoczesności i starości jest kluczem do sukcesu.

Pamiętaj jednak, aby unikać dosłowności i nie zrobić ze swojego domu muzeum. W końcu każde wnętrze, także jadalnia, jest miejscem, które powinno przede wszystkim mieć domowy i przyjemny klimat. Ponadto styl vintage w dużym stopniu stawia na recykling, odnawianie starych mebli czy dodatków, a także używane przedmioty, które leżą nieużywane na strychu, na przykład krzesła po dziadku czy komodę po babci.

Meble do jadalni w stylu vintage

Urządzając jadalnię w stylu vintage, warto przede wszystkim skupić swoją uwagę na meblach. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za niepowtarzalny klimat vintage’owych wnętrz. Warto wybieranie umeblowania zacząć od stołu – to w końcu on jest najważniejszym punktem w jadalni. Wybierz model prosto z pchlego targu lub odnowiony i odmalowany własnoręcznie staroć. Dobrze będą wyglądać także ponadczasowe proste drewniane stołu.

Bardzo istotne dla całej aranżacji są także krzesła. Genialnie będą wyglądać przypominające słynne PRL-owskie fotele 366 Józefa Chierowskiego. Możesz także postawić na klasyczne drewniane modele krzeseł, na przykład tych z serduszkiem, które na pewno każdy z nas zna z kuchni naszych babć. Jeśli chcesz nieco zaszaleć i wprowadzić odrobinę nonszalancji do jadalni, możesz także wybrać krzesła nie do kompletu. Nie zapominaj także o innych meblach jadalnianych. Świetnym rozwiązaniem do tego wnętrza będą na przykład komody dębowe lub stare barki.

Dodatki i ozdoby podkreślające styl vintage w jadalni

Warto także wybrać kilka ciekawych dekoracji i akcesoriów, które dodatkowo podkreślą klimat i charakter wnętrza. Takim dodatkiem może być piękny obrus na stół, który znajdziesz na stronie https://serwetkiudanusi.pl/obrusy-i-serwety. Warto także zadbać o udekorowanie ścian, na przykład eleganckimi plakatami w stylu vintage i zdobyczami z pchlich targów oraz vintage store’ów.

Zdj. główne: Francisco De Legarreta C./unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*