Nowoczesny dom, czyli jaki? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i chyba najlepiej udzielić jej po przeanalizowaniu najbardziej gorących projektów domów ostatnich lat. Tylko w ten sposób można sobie wyrobić zdanie na temat najlepszych propozycji. Oto Top 10 ciekawych i praktycznych rozwiązań.
Czego spodziewamy się po projekcie określanym jako nowoczesny? Z pewnością jedną z jego cech musi być funkcjonalność. Ważny jest również komfort i wygoda. Coraz bardziej popularny jest podział na strefę dzienną i nocną. Częściej są to domy parterowe niż piętrowe; przede wszystkim dla ograniczenia kosztów. Musi być także możliwie ekologiczny i energooszczędny. Z tego powodu cenione są nowoczesne systemy zarządzania przestrzenią domową. W cenie są także przeszklenia od strony południowej, które pomagają chwytać promienie słońca, oraz minimalizm wykonania.
Nietypowy dom, bo zaprojektowany w stylu nowoczesnej stodoły, sprawia niecodzienne wrażenie. Prosta bryła na planie prostokąta, połączenie drewnianej okleiny z metalem na elewacji i dwuspadowy dach bez okapów dają mu ciekawy design. Ocenia się, że będzie to wygodny wybór nawet dla czteroosobowej rodziny, która bez problemu się w nim pomieści. W środku wyraźny podział na strefę dzienną z klimatycznym kominkiem i nocną między innymi z trzema sypialniami.
Również Wymarzony 9 nawiązuje do stylu nowoczesnej stodoły, ale w jego przypadku intrygujący styl łączy się z komfortem i cenną możliwością adaptacji poddasza. Elewacja została stylowo wykończona szarymi płytkami z klinkieru, które ciekawie korespondują z licznymi przeszkleniami. Zadbano także o dołączenie dość dużego tarasu z klimatyczną wiatą wykonaną z drewna. W kuchni znajdziemy wyspę kuchenną, salon zaś ozdobiono kominkiem i antresolą.
Ten model charakteryzuje prosta, ascetyczna wręcz bryła i wielkie przeszklenia na jednej ze ścian; preferowana jest oczywiście strona południowa, tak aby dać możliwie dużo słońca. Dobra propozycja o niecodziennym stylu, która skierowana jest dla osób poszukujących projektu mniejszego i tańszego domku. W 92 m2 udaje się pomieścić salon z kuchnią, 2 sypialnie, 2 pokoje i gabinet.
Dom, który ma 119 m2 powierzchni z wentylacją mechaniczną i rekuperacją. Test to projekt powstały w zgodzie z nowoczesnymi technologiami. O geometrycznej, nieco bardziej skomplikowanej bryle i ze ścianami szczytowymi wychodzącymi ponad dach, co zakrywa obróbki blacharskie. Do tego klimatyczny taras z pergolą.
Dom łączący nowoczesność z elegancją o całkowicie przeszklonej ścianie szczytowej i estetycznie wkomponowanym w bryłę kominem. Na elewacji znajdziemy połączenie imitacji deski drewnianej i bieli z szarym kamieniem. W środku znajdziemy między innymi przestronny salon.
Dom, który stwarza duże możliwości; jego zaletą jest możliwość traktowania go jako budynku letniskowego albo całorocznego. Poza funkcjonalną wiatą tarasową ma estetyczną elewację, na którą składają się różnego typu materiały. Zachwyca dużymi przeszkleniami i ładnie zaprojektowaną antresolą w środku.
Dom przeznaczony do zamieszkania dla 4 – 6 osób. Z jednej strony znajdziemy w nim cechy domu nowoczesnego, z drugiej wielospadowy dach i większą dbałość o detale. Dodatkowo wyposażony jest w garaż i pomieszczenia gospodarcze. Pozostawia dużą swobodę w zakresie aranżacji pomieszczeń.
Wygoda połączona z elegancją i przytulnym wyglądem. Propozycja dla większej rodziny. Bardzo elegancko prezentuje się wejście główne umieszczone w podcieniu. Całość ma 172 m2 powierzchni użytkowej.
Dom typu stodoła o prostej bryle i ładnej, choć ascetycznej elewacji wykończonej gontem i kamieniem. Doskonale będzie się prezentował na tle natury, choćby w sąsiedztwie iglastych drzew. W środku zmieszczą się aż trzy sypialnie, co czyni ten dom odpowiednim zarówno do wypoczynku, jak i użytku całorocznego.
Do dyspozycji mamy w tym przypadku 155,5 m2 powierzchni użytkowej. Piętrowy dom o łamanej bryle, który przykryto płaskim dachem. Wygląda dość nietypowo i surowo, ale też estetycznie. Dopasuje się do przestrzeni podmiejskiej, jak i wiejskich klimatów.