Tuja brązowieje – jaki oprysk wybrać?

Tuja brązowieje – jaki oprysk wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tuje cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są wysoce odporne na działanie niekorzystnych warunków i chorób. Często jednak krzewy te tracą swój piękny, zielony wygląd, a ich łuski stają się brązowe. Dlaczego tuja brązowieje i jak poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy!

Dlaczego tuja brązowieje?

Przyczyny brązowienia tui można podzielić na fizjologiczne i chorobowe. W pierwszym przypadku do usychania łusek może dochodzić w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji lub naturalnych przemian, jakie zachodzą w roślinie w ciągu roku. Przykładem może być tutaj jesienne brązowienie łusek, które przygotowuje krzew do zimowania. Na wiosnę w miejscu starych igieł pojawiają się jednak nowe.

Uwidocznienie się brązowych łusek może być spowodowane również przez niewłaściwe nawożenie krzewu. Stosowanie zbyt wysokiego stężenia nawozów prowadzi do poparzeń i w konsekwencji do brązowienia tui. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mocz zwierząt może również powodować obumieranie igieł.

Jakie są choroby grzybowe tui? Jaki oprysk wybrać?

Jedną z najczęściej pojawiających się chorób grzybowych tui jest fytoftoroza, która powoduje brązowienie, żółknięcie i zamieranie rośliny. Objawy te najczęściej występują w drugiej połowie czerwca. Aby zwalczyć tę chorobę, należy najpierw usunąć silnie zmienione części krzewu. Natomiast pozostałe pędy powinno się opryskać środkami grzybobójczymi. Dobrym wyborem może być m.in. Magnicur Energy, Proplant 722 SL lub Scorpion 325 SC. Profilaktyczne warto również spryskać i podlać rośliny preparatem Polyversum WP. 

Fuzarioza tui

Kolejna choroba tui powodowana przez grzyby to fuzarioza. Na początku dotyka ona jedynie wierzchołków pędów, jednak z czasem przenosi się również na igły, które brązowieją i w konsekwencji obumierają. Cechą charakterystyczną fuzariozy jest pojawienie się pomarańczowych skupisk zarodników, które występują w ostatniej fazie na nekrotycznych plamach. Chcąc zwalczyć tę chorobę, należy najpierw wyciąć wszystkie porażone fuzariozą części rośliny. Następnie krzew powinno się opryskać preparatem Proplant 722 SL.

Zamieranie pędów (rak pędów)

Zamieranie pędów powodowane przez gatunek grzybów Kabatina thujae, objawia się żółknięciem łusek tui w części wierzchołkowej. Na objętych chorobą tkankach pojawia się zgnilizna postępująca w kierunku dołu pędów. Następnie tkanki szarzeją, uwidaczniają się na nich skupiska zarodników grzyba. W ostatniej fazie krzew brązowieje i obumiera. Tak samo jak w powyższych przypadkach porażone części roślin powinno się całkowicie usunąć z ogrodu. Natomiast krzew trzeba opryskać fungicydem Saprol lub Scorpion 325 SC.

Szara pleśń

Kiedy tuje uprawiane są w nieodpowiednich warunkach, może pojawić się na nich szara pleśń. Charakteryzuje się ona powstawaniem wodnistych plam na łuskach, które następnie brązowieją i powodują zamieranie rośliny. Jeśli występuje wysoka wilgotność powietrza, na plamach tych powstaje szary nalot pleśniowy. Aby wyeliminować szarą pleśń, należy zadbać o optymalną ekspozycję roślin na słońce i unikać ich nadmiernemu zawilgoceniu. Porażone części krzewu powinno się natomiast usunąć, a tuje opryskać preparatem Signum 33 WG lub Switch 62,5 WG.

Jeśli zauważysz na tujach zmiany chorobowe powodowane przez grzyby, sięgnij po skuteczne środki grzybobójcze (fungicydy) wymienione w artykule. Znajdziesz je w sklepie dlaroslin.pl.

 

Fot.: pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*