Ceny budowy domu idą w górę? Jak inflacja wpłynęła na rynek?

Ceny budowy domu idą w górę? Jak inflacja wpłynęła na rynek?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ceny za materiały budowlane są coraz wyższe. Odpowiada za to szereg czynników – pandemia, niedobór surowców, wojna w Ukrainie oraz rosnąca inflacja. Jak wzrosły koszty budowy domu?

Koszty budowy domu rosną regularnie od 2021 roku. Wpływ na zmiany miały takie czynniki, jak:

  • wprowadzenie kilku nowych podatków,
  • wzrost płacy minimalnej,
  • wyższe ceny paliwa i energii,
  • koszty skutków transformacji energetyczno-klimatycznej.

Do powyższych musimy dodać pandemię i związane z nią braki w dostawach, a także trwającą wojnę w Ukrainie i niedobór surowców. Nie bez znaczenia jest również rosnąca inflacja. Wszystkie wymienione czynniki wywierają wpływ na finalne ceny materiałów budowlanych.

Jakie materiały budowlane podrożały najbardziej?

Materiały budowlane drożeją z miesiąca na miesiąc. Według prognoz inflacja będzie wciąż rosnąć, a więc sytuacja na rynku budowlanym nie ulegnie poprawie. W ubiegłym roku najbardziej odczuwalny był zwłaszcza wzrost cen materiałów ciężkich – płyt OSB, termoizolacji (wełna, styropian), materiałów wytwarzanych z aluminium, stali, drewna i pochodnych ropy naftowej. Podrożały również dachówki, rynny, ściany i kominy oraz tzw. sucha zabudowa, między innymi płyty gipsowo-kartonowe.

Według analizy Grupy PSB Handel ceny w pierwszym kwartale 2022 wzrosły średnio o ponad 29 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Najbardziej zdrożały izolacje termiczne (64 proc.), płyty OSB (51 proc.), sucha zabudowa (45 proc.), dachy i rynny (37 proc.) oraz ściany i kominy (34 proc.).

Wszystko wskazuje na to, że ceny materiałów budowlanych wciąż będą rosnąć. Wpływ na to mają wysokie ceny samych surowców i energii. Coraz częściej pojawia się także presja płacowa ze strony pracowników. Z powodu rosnących stóp procentowych i inflacji prawdopodobnie wiele inwestycji budowlanych zostanie wstrzymanych bądź odłożonych w czasie.

Koszt budowy domu w 2022 roku

Obecne warunki i brak pewności co do sytuacji gospodarczej oraz na rynku budowlanym i nieruchomości sprawiają, że trudno jest oszacować, ile może kosztować budowa domu. Co należy wziąć pod uwagę, aby kalkulacja kosztów była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych wydatków?

Warto podkreślić, że do kosztów budowy domu zalicza się:

  • ceny materiałów budowlanych i surowców (60 proc. całego budżetu),
  • koszt robocizny (około 25 proc. budżetu),
  • ceny pozostałych usług (około 15 proc. budżetu).

Pod koniec ubiegłego roku koszt wybudowania 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego wynosił 5347 zł, przy czym cena ta rosła regularnie od 2021 roku. Obecnie ceny surowców, materiałów budowlanych i robocizny są wyższe. Przy szacowaniu kosztów budowy domu należy wziąć pod uwagę nie tylko bieżące ceny materiałów i robocizny, lecz także sytuację na rynku, w tym inflację.

Na wycenę budowy wpływa oczywiście również projekt domu, technologia budowy, poziom wykończenia, liczba kondygnacji i powierzchnia użytkowa. Zazwyczaj wybudowanie domu z poddaszem użytkowym jest droższe niż postawienie domów piętrowych o podobnej wielkości. Obecnie szacuje się, że za wybudowanie 150-metrowego budynku w stanie deweloperskim będziemy musieli zapłacić około 600 tys. zł. To o 40 proc. więcej niż dwa lata temu. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć koszt wykończenia, a więc nawet około 300 tys. zł.

Zdjęcie główne: pixabay.com/moerschy

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*