Barn doors – czym są, jak wyglądają i gdzie się sprawdzą?

Barn doors – czym są, jak wyglądają i gdzie się sprawdzą?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stoisz przed wyborem drzwi oddzielających sypialnię od salonu, a może garderobę od sypialni? Szukasz czegoś wyjątkowego i nietuzinkowego? Zdecydowanie sprawdź barn doors! 

Barn doors, czyli klimatyczne drzwi przesuwne

Drzwi w naszym mieszkaniu czy domu to wbrew pozorom istotny element aranżacji. Służą one nie tylko oddzieleniu poszczególnych pomieszczeń od siebie i wytłumieniu dźwięków, ale również w podkreśleniu charakteru danego wnętrza. I tak obok klasycznych mamy barn doors. Co kryje się pod tym obco brzmiącym pojęciem? 

Chodzi oczywiście o designerskie drzwi przesuwne, które swoim wyglądem przypominają nieco dawne drzwi od stodoły. To gorący hit wnętrzarski, na który decyduje się wiele osób. Nic dziwnego – barn doors prezentują się nie tylko stylowo i oryginalnie, ale też nie zajmują cennej przestrzeni, gdyż nie otwieramy ich wahadłowo, lecz po prostu przesuwamy wzdłuż ściany.

Jak wyglądają przesuwne barn doors i z czego się składają?

Skoro wiemy już, czym są barn doors, to teraz przybliżymy nieco temat, z czego konkretnie się składają. Do ich montażu nie potrzebujemy standardowej futryny, lecz specjalnego systemu. Dokładnie chodzi o szyny, rolki, listwy, okucia oraz profile łączące. W zależności od modelu mogą być one wykonane ze stali, aluminium albo tworzywa sztucznego. Cały design zależy nie tylko od skrzydła drzwi, ale także od mocno widocznych prowadnic.

Precyzując, takie drzwi mogą być w najróżniejszych wariantach stylistycznych, z jaśniejszego lub ciemniejszego drewna, w dowolnym kolorze, a także szklane (transparentne bądź mleczne) z czarnymi obramowaniami. Ponadto drewniane barn doors mają charakterystyczne usłojenia, które nadają jeszcze bardziej niepowtarzalny i wyjątkowy klimat wnętrzu.

Pięknie dopełnią one aranżację utrzymaną w stylu rustykalnym, skandynawskim, japandi, urban jungle, loftowej, industrialnej, boho, nowoczesnej, klasycznej i wielu innych.

Gdzie sprawdzą się przesuwne drzwi – kilka propozycji

Barn doors doskonale sprawdzają się w wąskich korytarzach i przejściach, gdzie nie ma możliwości zamontowania klasycznych drzwi. To też idealne rozwiązanie w przypadku nietypowych przestrzeni, jakie spotkamy na przykład na poddaszach czy pod schodami. Barn doors zazwyczaj oddzielają garderobę od sypialni albo sypialnię bądź jadalnię od salonu. Co ciekawe, często stosowane są również jako zamknięcie regału oraz biblioteczki.  

Tego typu drzwi są również bezpieczne w użytkowaniu i w przypadku przeciągów – nie trzaskają ani nie da się przytrzasnąć sobie nimi palców. 

Stojąc przed wyborem przesuwnych drzwi, pamiętajmy, by były one nieco szersze niż otwór. Przykładowo jeśli mamy przejście o szerokości 85 centymetrów, wówczas wybierzmy drzwi o szerokości 90 centymetrów. W ten sposób unikniemy ewentualnych prześwitów.

Podsumowując, nie mamy wątpliwości, że barn doors są niezwykle efektowne i designerskie. A Ty na który model zdecydujesz się w swoim wnętrzu i gdzie je umieścisz? Powodzenia!

Zdj. główne: David Mark/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*