Buduj po kolei – skrócony harmonogram prac

Buduj po kolei – skrócony harmonogram prac
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu bywa problematyczna, ponieważ wymaga od nas pełnego zaangażowania, oraz pomocy ze strony odpowiedniej ekipy budowlanej. Wszystkie etapy warto podzielić na części, by wiedzieć, jakie formalności muszą być załatwione jeszcze przed rozpoczęciem stawiania ścian domu.

Etapy budowy domu

Projekty i formalności

Zanim zdecydujemy się na postawienie naszego wymarzonego domu, należy przede wszystkim znaleźć odpowiedni projekt. Są one dostępne w Internecie, ale jeśli szukamy czegoś wyjątkowego, warto zgłosić się do architekta, który pomoże nam w zrealizowaniu naszych planów. Jeśli posiadamy już działkę, możemy zacząć zbierać dokumentację z pozwoleniami na budowę.

Uzyskanie odpowiedniego pozwolenia nie jest trudne – wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek w urzędzie gminy, do której przynależy nasza działka. Należy również wykonać przyłącza, takie jak kanalizacja oraz prąd. Do tego będzie nam potrzebny projekt działki. Poza tym musimy również podpisać umowy dostawy wody oraz prądu. 

Przed rozpoczęciem budowy domu bardzo ważne jest badanie gruntu. Geodeta pomoże nam wyznaczyć teren, na którym może stanąć nasz dom, a także sprawdzi, czy nie będzie konieczne odwodnienie działki. Jeśli otrzymaliśmy wszystkie zgody oraz mamy informacje zwrotne od geodety, możemy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych.

Podstawowe decyzje 

Aby rozpocząć prace budowlane, musimy zatrudnić kierownika oraz inspektora budowy. Na szczęście wiele firm budowlanych gromadzi wszystkich specjalistów w jednym miejscu, dzięki czemu nie musimy osobno zatrudniać różnych fachowców. Warto również dowiedzieć się, czy dana firma samodzielnie zapewnia niezbędny sprzęt, czy może konieczny będzie jego wynajem.

Kolejnym ważnym aspektem jest sposób dostarczania materiałów budowlanych, w tym pustaków oraz ocieplenia – wiele firm budowlanych gwarantuje ich transport. Wówczas można omówić ze specjalistami to, z jakich materiałów ma być wykonany dom, oraz jakie dodatkowe rozwiązania warto zastosować. Zanim rozpoczniemy budowę, należy zdecydować, czy chcemy ogrzewanie z płaszczem w wodnym oraz studnię głębinową. 

Budowa 

Podczas przeprowadzania prac budowlanych ważne jest również wytyczenie i ogrodzenie placu budowy. Po uzyskaniu wszystkich zgód oraz informacji o stanie gleby, możemy zacząć budować fundamenty bądź piwnicę, w zależności od wybranego przez nas projektu. W tym czasie jest rozprowadzana kanalizacja oraz kładziony jest betonowy podkład. 

Należy pamiętać, że bardzo ważna jest kontrola oraz odbiór robót. Roboty budowlane muszą iść zgodnie z wyznaczonym projektem, dlatego kierownik powinien wykonywać wpisy w dzienniku budowy, który potwierdza zakończenie kolejnego etapu. 

Wykończenie domu 

Końcowym etapem prac budowlanych jest wykończenie domu pod stan surowy otwarty. Oznacza to, że w tym czasie prace budowlane skupiają się na murowaniu ścian oraz kominów, wykonaniu więźby dachowej, a w późniejszym czasie na ułożeniu pokrycia dachu oraz montażu rynien. Ten etap prac obejmuje również wykonanie stropów oraz schodów żelbetowych. 

Etap ten jest zakończony w momencie, kiedy powstaną wylewki pod podłogę oraz zamontowany zostanie dach wraz z pokryciem, np. blaszanym. Wtedy można zacząć już szukać ekipy budowlanej, która wykończy dom wewnątrz, tj. wygładzi ściany, położy nam w wyznaczonych miejscach kafelki oraz podłogę, a także wykona tzw. montaż biały. Ten etap wymaga od nas największego zaangażowania, ponieważ wraz z fachowcami musimy zdecydować się na odpowiednie materiały oraz armaturę.

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych ważne jest wybranie odpowiednich okien oraz drzwi. Drzwi zewnętrzne można montować w tym samym czasie, co okna. Z kolei drzwi wewnętrzne montujemy na samym końcu po wygładzeniu ścian oraz położeniu kafelków. Dzięki temu mamy pewność, że ściany nie zostaną uszkodzone podczas montażu ościeżnic po tym, jak były już pomalowane na wybrany przez nas kolor. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*