Cegła i drewno – świetne połączenie dedykowane wielu stylom

Cegła i drewno – świetne połączenie dedykowane wielu stylom
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cegła i drewno są bardzo oryginalnymi i zarazem modnymi ostatnio elementami w domach oraz loftowych wnętrzach. Dzięki nim nasz salon lub pokój wydają się przestronniejsze, ale również cieplejsze i przytulniejsze. 

Odpowiednio ułożona podłoga z drewna potrafi znacznie zwiększyć przestrzeń. Cegła z kolei nadaje wnętrzu bardziej surowego charakteru, jednak równocześnie kojarzy się z klasycznym, nieco górskim, stylem. Sprawdźmy, jak łączyć cegłę i drewno, by robiły piorunujące wrażenie.

Cegła i drewno – jak je odpowiednio połączyć?

Cegła i drewno prezentują się bardzo dobrze. Można łączyć je w ten sposób, że cegła będzie umieszczona na jednej ze ścian, a drewno np. na podłodze. Nierównomierna faktura cegły będzie kontrastowała z gładką i lekko lśniącą drewnianą podłogą. W takim połączeniu sprawdzą się przede wszystkim panele o widocznych słojach – nadadzą pomieszczeniu nieco rustykalnego charakteru. Dzięki cegle pomieszczenie będzie bardzo klasyczne, ale również nowoczesne.

Jeśli zostawimy ją w naturalnym kolorze, to jeszcze bardziej spotęguje wrażenie domowego ciepła. Można umieścić ją na reprezentacyjnej ścianie np. pomiędzy kuchnią a salonem. Łatwo można z niej wykonać ściankę, która oddzieli dwa pomieszczenia i sprawi, że łatwiej zaznaczymy ich odrębny charakter. Ściana dzieląca kuchnię i pokój wcale nie musi być pełna. Jeśli będzie sięgać do połowy wysokości, będziemy mogli zrobić na niej np. barek. Będzie też idealną podstawą dla wyspy. Zrobi ciekawe wrażenie, gdy umieścimy na niej drewniany blat.

Z taką wyspą idealnie będą się komponowały wysokie hokery z metalowymi nogami. Ścianę z cegły można również skonstruować w taki sposób, by miała prześwity, w których można umieścić drewniane półki. Będziemy mieć wgląd w to, co się dzieje w kuchni i zyskamy idealne miejsce do ułożenia ozdób, świec lub małych doniczek z roślinami.

Cegła sprawdzi się także jako interesująca obudowa kominka, zwłaszcza jeśli wkład kominkowy będzie żeliwny. Na jego gzymsie z kolei można umieścić drewnianą deskę, która będzie naszą półką, np. na książki. Drewno i cegła w takim wydaniu wyglądają bardzo loftowo.

Niewiele osób wie, że istnieje możliwość wykonania ceglanej podłogi. Łączy się ona wspaniale z naturalnymi panelami drewnianymi w salonie. Jest stosowana np. w wiatrołapach lub w przedpokoju. Może zostać również użyta do wyłożenia schodów, tarasu czy wejścia do domu.

Cegła może być także używana w łazience zamiast glazury. Idealnie komponuje się z drewnianą podłogą – rzadziej używaną w takich pomieszczeniach ze względu na wilgoć. Można jednak połączyć cegłę i drewno w łazience, tak by drewnianymi elementami były fronty szafek łazienkowych czy drzwi.

Cegła w kuchni

Cegła wygląda bardzo dobrze w kuchni. Połączenie drewnianych blatów i ceglanych ścian sprawi, że przeniesiemy się do romantycznej Prowansji. Świetnie sprawdzą się kontrastujące z ceglaną ścianą jasne fronty mebli oraz kamienna podłoga. Często stosowanym zabiegiem w Prowansji było używanie cegieł do obramowania okien i tynkowanie reszty ściany na biało. Takie połączenie to bardzo charakterystyczny element południowego budownictwa – obecnie wraca się do takich rozwiązań, więc możemy śmiało je zastosować w swoim domu. Efektu dopełnią drewniane ościeżnice.

Jakie są zalety cegły?

Cegła daje ciekawy efekt estetyczny, ponieważ ma fakturę oraz piękny naturalny kolor. Dodatkowo bardzo łatwo jest ją przykleić na otynkowaną ścianę oraz w miarę możliwości można ją malować na dowolny odcień. Dodatkowo zawsze pasuje do nowoczesnych pomieszczeń i dodaje nieco ciepła oraz domowego charakteru.

Cegła i drewno są bardzo dobrym połączeniem. Oba elementy wspaniale nadają się do loftowych pomieszczeń. Takie połączenie materiałów idealnie dopełni również kuchnię w stylu prowansalskim.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*