Chill strefa w biurze – jak urządzić ją ze smakiem?

Chill strefa w biurze – jak urządzić ją ze smakiem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym biurze powinno znaleźć się miejsce, w którym można wygodnie odpocząć i na chwilę oderwać od zawodowych obowiązków. Nowocześni pracodawcy mają tego pełną świadomość, dlatego zarówno w większych, jak i mniejszych firmach, aranżowane są specjalnie wydzielone przestrzenie. Jak jednak funkcjonalnie i ciekawie urządzić taki pokój?

Dlaczego możliwość odpoczynku podczas pracy jest ważna?

Bez względu na to, czy pracujesz w biurze, czy może w sklepie, warto mieć miejsce, w którym można oderwać się od obowiązków. Nie mówimy tu o stołówce lub kuchni, które znajdują się w każdym zakładzie pracy. Doskonale sprawdzają się tzw. chill strefy. Ten trend przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ludzie dużo pracują, ale mają także możliwość porozciągać się na macie czy odpocząć na worku sako w miejscu pracy.

Coraz więcej polskich firm skłania się ku temu samemu modelowi. Trzeba przyznać, że w miejscach, gdzie już pojawiły się strefy chillu, pracownicy bardzo sobie je chwalą i chętnie z nich korzystają. 

Aranżacja takiego miejsca uzależniona jest od warunków, jakimi dysponujesz. W dużych budynkach jest na to zarezerwowana duża sala, a nawet piętro. Znajdują się w nim wówczas maty, piłki do pilatesu, a także worki i pufy sako. Do tego możesz pograć w piłkarzyki lub pomedytować. 

Co do mniejszych biurowców, w tym przypadku jest to z reguły jeden pokój, w którym znajdują się wygodne fotele, przygaszone światło i kojąca muzyka. Warto także postawić wówczas na dyfuzory zapachów, które mogą rozpylać aromaty pomagające się zrelaksować. Gwarantujemy, że 15-minutowy pobyt w takim pokoju sprawi, że pracownik zregeneruje się i z większą energią i zapałem ruszy do dalszej pracy.

Strefa chillu w Twojej firmie – jak ją zaaranżować?

Zanim wybierzesz konkretne elementy do strefy relaksu, warto poznać potrzeby swoich pracowników. To w końcu głównie oni będą z nich korzystać. Dlatego należy dowiedzieć się, czego oczekują od tego miejsca i co będzie dla nich najbardziej satysfakcjonujące i pozwoli oderwać głowę od obowiązków zawodowych. Z reguły wystarczy miejsce, w którym mogą pomedytować oraz worki sako, które są bardzo polecane właśnie do odpoczynku. Ważne, aby można się było na nich wygodnie ułożyć i przyjąć najlepszą dla nas pozycję. 

Możesz zatem postawić na przygaszone barwy z elementami zieleni, które pozwolą opróżnić głowę z myśli. Doskonale prezentować się będą także duże kwiaty. Otoczenie roślin i przyrody doskonale wpływa na nasz organizm. 

Zabiegiem, który często stosują dekoratorzy wnętrz, jest wyraźnie odseparowanie tej przestrzeni od reszty biura. Nie chodzi tu tylko o zastosowanie drzwi czy ścian dźwiękoszczelnych, ale również o aranżację. Jeśli miejsce do pracy zachowane zostało w minimalistycznym klimacie z biało-czarnymi elementami, warto postawić na bardziej przytulny klimat w chill roomie. 

Świetnie wyglądać będą niskie, drewniane stoliki i pasujące do nich głębokie fotele z wysokim obiciem. Jeśli zdecydujesz się na pufy sako, postaw na barwne rozwiązania i dopasowane do nich niskie stoliczki. Podłogę najlepiej wyłożyć puchatą wykładziną, na której w razie potrzeby można się położyć. Nie zapomnij o oświetleniu. Lepiej prezentować się będzie ciepła, lekko przytłumiona barwa, która sprzyja relaksowi. Warto pamiętać także o nastrojowej muzyce, która sprawi, że każdy przyjemnie odpocznie!

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*