CNC – na czym to polega?

CNC – na czym to polega?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pojęcie CNC jest często używane w rozmaitych procesach przemysłowych. Jednak nie każdy wie, czym właściwie jest CNC. Na czym to polega? Postaramy odpowiedzieć się na te pytania, nurtujące niekiedy nawet osoby z fachowym wykształceniem i wieloletnim doświadczenie. Teraz uchylamy rąbka tajemnicy. Dowiedz się, co to jest CNC i na czym to właściwie polega!

CNC – co to właściwie jest?

Zacznijmy od rozszyfrowania samego skrótu. CNC jest akronimem pochodzącym od Computer Numerical Control, czyli komputerowego sterowania numerycznego. Ta technologia umożliwia automatyczne sterowanie maszynami przez programy komputerowe. 

CNC – Computer Numerical Control jest szeroko stosowane w przemyśle produkcyjnym, gdzie służy do wytwarzania różnego rodzaju produktów, w tym masowej produkcji elementów metalowych, plastikowych, drewnianych i innych. 

CNC – na czym to polega? Odpowiadamy

Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jak właściwie działa CNC. Maszyny działające na bazie tej technologii są zautomatyzowane i sterowane przez programy komputerowe. Oprogramowanie wprowadza informacje dotyczące przede wszystkim geometrii i wymiarów produktu.

Kolejnym etapem pracy maszyny CNC jest kontrolowanie ruchu narzędzi w taki sposób, aby wytwarzać produkt z dokładnością co do milimetra ustalonych parametrów. Maszyny CNC są doceniane w przemyśle. Dzieje się tak dlatego, że są niezwykle wszechstronne i mogą być wykorzystywane do obróbki różnych materiałów. Dlatego stosuje się je, chociażby w metalurgii, budownictwie, czy przemyśle meblarskim.

Zalety systemów CNC – dlaczego warto się na nie zdecydować?

CNC ma wiele zalet. Zalicza się do nich m.in. powtarzalność i dokładność, szybkość działania, wielozadaniowość, a także łatwość programowania i ustalania nawet niezwykle szczegółowych parametrów wytwarzanych rzeczy.

Warto też wiedzieć, że maszyny CNC są bezpieczne. Zawsze są zabezpieczone przed przypadkowym uruchomieniem lub zatrzymaniem, a także przed niekontrolowanymi ruchami. Całość uzupełnia oszczędność surowców – maszyny CNC się nie mylą i nie wytwarzają zbędnej ilości odpadów, wykorzystując 100% pozyskanego materiału. 

Dzięki tym cechom maszyny CNC wpływają na zwiększenie wydajności w przedsiębiorstwach przemysłowych. Za sprawą efektywności działania, precyzji, a także bezpieczeństwa, maszyny CNC są niezwykle doceniane przez właścicieli, na przykład firm z branży meblarskiej, czy metalurgicznej.

Popularne maszyny CNC – frezarki i tokarki

Do najczęściej wykorzystywanych maszyn zaliczają się frezarki CNC i tokarki CNC. Pierwsza maszyna służy do wycinania kształtów z różnych materiałów przy użyciu specjalnego narzędzia zwanej frezem. Maszyny te wykorzystują sterowanie numeryczne, które pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów z dużą precyzją.

Natomiast tokarki CNC służą do obróbki materiałów przez ich obracanie przy użyciu specjalnego narzędzia. Przy użyciu tokarki CNC, pracownicy są w stanie wykonywać precyzyjne ruchy i wytwarzać elementy o złożonych kształtach, takie jak: wały, tuleje, koła zębate i wiele innych.

Fot.: Mastars/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*