Czym wyróżnia się styl japoński? W jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Czym wyróżnia się styl japoński? W jakich pomieszczeniach się sprawdzi?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Styl japoński cieszy się coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz. Sprawdź, co urzekło ludzi w tym stylu i czym on się wyróżnia. 

Japończycy żyją w harmonijnym układzie i chcą być blisko natury. Od zarania dziejów zakorzeniony jest w nich podział na to, co wewnętrzne i zewnętrzne. W praktyce oznacza to, że miejsce wewnętrzne, czyli dom, nie ogranicza im kontaktu z przyrodą, a jedynie jest chwilowym schronieniem przed upałem czy deszczem. 

Mieszkanie w stylu japońskim  

W kulturze japońskiej każdy element ma znaczenie, a ich przenikanie się sprawia, że łączą się w spójną całość. Odzwierciedlają minimalistyczną i harmonijną naturę, która cechuje się niezwykłą symetrią i równowagą. Współczesne mieszkania Japończyków przesiąknięte są nowoczesnymi trendami, lecz pewne tradycje w przestrzeni zostały zachowane. 

Co charakteryzuje styl japoński w domu? 

Japońskie wnętrze charakteryzuje się przestrzenią wypełnioną naturalnym światłem. Materiały wykorzystane do produkcji mebli powinny być jak najbardziej naturalne, a kompozycja wnętrza przemyślana tak, aby zapewnić swobodny przepływ energii. Japończycy zwracają uwagę na zasady feng shui, zatem przed przystąpieniem do projektowania mieszkania, warto się z nim zapoznać. W japońskim stylu mocno doceniane jest oświetlenie oraz minimalistyczne dodatki.  

Elementy tradycyjnego japońskiego wystroju wnętrz 

We wnętrzu japońskiego domu nie może zabraknąć elementów roślinnych, szerokich okien osłoniętych grubymi zasłonami, żaluzji oraz delikatnych, bambusowych rolet, które wpuszczą do środka promienie słońca. Japończycy przywiązują dużą uwagę do szacunku dla przodków, dlatego zazwyczaj jeden z pokoi zaaranżowany jest w duchu washitsu

Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim?

Japońskie warunki znacznie różnią się od tych panujących w naszym kraju, jednak nie jest niemożliwe zaprojektowanie mieszkania w stylu japońskim. Do takiego wnętrza należy wybrać naturalne materiały takie jak drewno, len, bawełna, papier, czy bambus. Kolory ścian powinny być w naturalnych odcieniach. Myśląc o projektowaniu wnętrza, należy myśleć o nim jak o przestrzeni przeznaczonej dla wielu domowników. Powinno ono być funkcjonalne, lecz nie musisz zachowywać w nim symetrii. Baw się, zmieniaj dekoracje, czerp inspiracje z natury i prostych codziennych czynności! 

Jeżeli marzy Ci się mieszkanie w japońskim stylu, nie trzymaj się ściśle określonych standardów. Pozwól naturalnemu światłu wpadać do wnętrza Twojego mieszkania i zobacz, jak przenika przez firanki. Kieruj się zasadami wabi-sabi, czyli japońską kategorią estetyczną, która pozwala podkreślić piękno rzeczy podniszczonych. Możesz spróbować przerobić swój stary mebel, zamiast kupować od razu nowy! 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*