Dekoracje w stylu art deco – szykowne lampy i ozdoby

Dekoracje w stylu art deco – szykowne lampy i ozdoby
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lubisz luksus, elegancję i przepych? Jeśli tak, to styl art deco na pewno przypadnie Ci do gustu. Czasami jeden wyszukany element wystroju może zmienić postrzeganie całego wnętrza. Zobacz dodatki typowe dla tego fasonu.

Czym wyróżnia się styl art deco?

Nie jest powszechnie znany w przeciwieństwie do skandynawskiego, vintage czy glamour. Dla jasności, powstał on jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, jednak czasy jego świetności przypadają na lata 20. i 30. ubiegłego stulecia. Był to moment, w którym zaczęto przykładać uwagę zarówno do funkcjonalności, jak i do wyglądu przedmiotów użytkowych. Dowodem niech będzie to, że właśnie wtedy powstały meble łączące kilka zastosowań, np. do siedzenia i spania. Przykładem mogą być tapczan i kanapa, które dodatkowo obudowane były często systemem półek. Nie mniej ważna była kolorystyka.

Dla twórców tego stylu najbardziej eleganckim zestawieniem odcieni był kontrast bieli i czerni. Na charakterystycznym sprzęcie widniały wzory geometryczne. Blaty stołów i innych mebli to nie tylko kwadraty, prostokąty i koła, ale też romby, trójkąty i nieregularne kształty. Bez trudu znajdziesz wśród rzeczy reprezentujących tę epokę także chromowane wykończenia, luksusowe drewno, jedwabie, elementy kości słoniowej czy nawet złota i srebra.

Właściciele domów utrzymanych w konwencji art deco mogą pochwalić się również licznymi dziełami sztuki. Jak widzisz, jest to kosztowny i wymagający styl. Nie każdy może sobie pozwolić na oryginalne elementy. Obecnie w sklepach dostępnych jest sporo akcesoriów do złudzenia przypominających te wyciągnięte żywcem z art deco, a ich ceny są o niebo niższe. Zobacz poniżej klasyczne dekoracje w stylu art deco.

Jakie dodatki wybrać do wnętrza art deco?

  • Lampy

Oświetlenie to bardzo ważna kwestia dla przedstawianego stylu. Podstawy lamp art deco są często masywne, marmurowe, niklowane lub wykonane z luksusowego drewna. Ale nie tylko to przykuwa uwagę. Najbardziej okazale prezentują się klosze. Mogą być one zdobione witrażami i wielobarwnymi elementami. Często jest to jedyny kolorystyczny akcent w tego typu wnętrzach. Kryształowe żyrandole, kolejne dekoracje w stylu art deco, to także efekt wpływu tego przedwojennego nurtu. W trakcie tworzenia jakichkolwiek części największy nacisk stawiano na jakość. Właśnie dlatego przedmioty sprzed lat prawie nigdy się nie psuły.

  • Zegary

To element niezbędny w każdym domu. Najlepiej wybierz ten niklowany lub stojący, drewniany, a najlepiej z inkrustacjami. Czy czas w ekskluzywnym miejscu płynie wolniej? Sprawdź.

  • Lustra

Nie zapomnij o lustrach, które nie tylko umożliwią Ci przeglądanie się, będą zdobić pomieszczenie, ale również optycznie je powiększą. Możesz wybrać najbardziej okazałą oprawę z drewna lub innego tworzywa. Tego typu dekoracje w stylu art deco pełnią też ważne funkcje.

  • Ramki na zdjęcia

Ten detal pojawia się jako podpowiedź do wykorzystania w prawie każdym wnętrzu. W tym jednak przypadku wybierz modele pozłacane lub posrebrzane. Ewentualnie mocno świecące, mieniące się drobinkami i odbijające światło. Im więcej, tym lepiej.

  • Poduszki

Tkaniny użyte do wykonania poduszek, które docelową znaleźć się mają w pomieszczeniach zaprojektowanych według zasad art deco, wykonane powinny być z materiałów skórzanych, kaszmiru lub jedwabiu.

  • Wazony

Znowu czas na rzeczy przypominające złoto. Jeśli dla Ciebie to już za dużo przepychu, wybierz te z elementami geometrycznymi.

  • Dzieła sztuki

W tych wnętrzach sztuką jest wszystko. Misternie wykonane meble, abażury, wazony i inne dekoracje w stylu art deco. Ekskluzywne zegary i stojaki. Aczkolwiek przedstawiciele tego nurtu inwestują w obrazy, rzeźby i instalacje artystyczne. Nie są to tanie inwestycje. Posiadacze twierdzą jednak, że jest to ponadczasowy element wystroju.

Pamiętaj, że nie musisz inwestować pieniędzy w przedmioty z prawdziwego złota, kaszmiru czy kości słoniowej. Wybierz tańsze odpowiedniki, które tylko przypominają te z wyższej półki, a jeśli naprawdę chcesz powiedzieć: „Tu jest jakby luksusowo”, pozwól sobie na jeden droższy detal w swoim domu lub mieszkaniu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*