Jak urządzić kuchnię w stylu art deco?

Jak urządzić kuchnię w stylu art deco?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Art déco nieustannie inspiruje w sztuce, modzie i architekturze. Oryginalnie był to styl elit, który stanowił odpowiedź na zbyt dekoracyjny charakter secesji. Współczesne aranżacje art déco mogą wnieść harmonię i luksus do Twojego mieszkania. Z naszymi poradami urządzisz kuchnię w tym stylu niewielkim kosztem.

Pierwsze wnętrza art déco pojawiły się w latach 20-tych XIX wieku. Podany styl dążył do połączenia estetyki i funkcjonalności, aby sprostać wymaganiom elit. Art déco powinno w pierwszej kolejności kojarzyć się z wyposażeniem wykonanym z wysokiej jakości materiałów, dążeniem do symetrii i harmonii oraz z wykorzystaniem motywów geometrycznych i ornamentyki. 

Cechy charakterystyczne stylu art déco

Współczesne realizacje wnętrz w stylu art déco pozwalają na łączenie mebli i wyposażenia z dawnych epok z nowoczesnymi sprzętami. Warto wybierać elementy wystroju wykonane z najwyższej jakości materiałów, tj. szlachetnych kamieni, forniru, szkła i dobrego gatunkowo drewna.

W stylu art déco bardzo dobrze sprawdzą się m.in.: marmur, skóra naturalna, palisander, mahoń, srebro czy brąz. Styl dąży do poszukiwania piękna w przedmiotach codziennego użytku, dlatego duży akcent kładzie się w nim na detal. Błyszczące tkaniny, geometryczne i opływowe kształty mebli, a także wykorzystanie metali szlachetnych i drogocennych kamieni pozwoli wykreować we wnętrzu wrażenie luksusu oraz egzotyki. 

Ceramika w stylu art déco

Niezależnie od stylu, w którym planujemy aranżację kuchni, w pierwszej kolejności należy zadbać o jej funkcjonalność. Na ścianach warto umieścić płytki imitujące marmur, które dodadzą wnętrzu charakteru i będą łatwe do wyczyszczenia z ewentualnych zabrudzeń. Na podłodze świetnie sprawdzi się czarno-biała mozaika z płytek – zwłaszcza symetryczna i z wykorzystaniem lekko połyskujących kafli, jakie można znaleźć tutaj: https://www.cer-land.pl/Ceramika-Konskie-c2923.

W kuchni inspirowanej art déco można wykorzystać także szlachetne materiały, jakimi są kamień i marmur. Świetnie prezentuje się zwłaszcza połączenie kontrastujących marmurowych blatów oraz szarej, kamiennej posadzki. Jeśli szukasz rozwiązań, które pozwolą Ci uzyskać ten efekt niższym kosztem, zastosuj płytki imitujące kamień, które ponadto są łatwiejsze w ułożeniu i dostosowane do współczesnych potrzeb. Projektanci gresów imitujących kamień dbają, aby efekt był najbardziej naturalny i zbliżony do oryginału, o czym możesz się przekonać na: https://wnetrza.shop/.

Armatura kuchenna 

Harmonia, szyk i funkcjonalność to hasła, które leżą u podstawy stylu art déco. Ze względów praktycznych urządzając kuchnię warto skupić się przede wszystkim na ostatnim aspekcie. Inwestowanie w wyposażenie kuchenne wysokiej jakości pozwoli na jego dłuższe użytkowanie, co w perspektywie oznacza niższe koszty i generowanie mniejszej ilości odpadów.

Kupując sprzęty kuchenne, warto skoncentrować się na najczęściej używanych elementach, takich jak armatura. Dobrze jest wybrać praktyczne zlewy kuchenne z granitu, które będą odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Jako uzupełnienie zlewu świetnie sprawdzi się wysoka bateria w kolorze postarzanego złota. Warto zadbać o to, aby kolor kranu został dopasowany kolorystycznie do uchwytów mebli, oprawy lamp oraz pozostałych ozdób. Pozwoli to zachować spójność aranżacji i ociepli pomieszczenie. 

Zdj. główne: Birmingham Museums Trust/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*