Dom w stylu art déco – czym się charakteryzuje?

Dom w stylu art déco – czym się charakteryzuje?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Luksusowy styl art déco rozkwitł w szalonych latach 20. XX wieku, ale i dziś z powodzeniem odnajdzie się we współczesnych wnętrzach. Czym się charakteryzuje? Podpowiadamy, jak urządzić dom w stylu art déco.

Styl art déco to kwintesencja elegancki i luksusowego szyku. Jego określenie pochodzi z języka francuskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza sztukę ozdobną (art decoratif). Dotyczy nie tylko aranżacji wnętrz, lecz także architektury, wzornictwa, mody i sztuk plastycznych. Choć może wydawać się chaotyczny i przesadzony, to opiera się na pewnych kluczowych zasadach i podstawach.

Styl art déco – charakterystyka

W omawianym stylu istotną rolę odgrywały zgeometryzowane kształty. We wnętrzach utrzymanych w stylistyce art déco znajdziemy dużo kwadratowych i prostokątnych form, a także linii prostych. Nurt mający swoje początki w dwudziestoleciu międzywojennym podkreśla piękno w przedmiotach codziennego użytku, jednocześnie zwracając szczególną uwagę na ich funkcjonalność. Z jednej strony wnętrza art déco są pełne przepychu, a z drugiej wypełniają je wygodne meble o prostych formach, które sprzyjają relaksowi.

Styl art déco tworzą przede wszystkim eleganckie, ciemne kolory, takie jak:

  • bordowy,
  • purpurowy,
  • szmaragdowy,
  • granatowy,
  • czarny,
  • brązowy.

Nie brakuje w nim jednak bieli, szarości i jasnych beży, które tworzą neutralną bazę dla geometrycznych mebli i dekoracji w intensywnych kolorach. W dodatkach często dominuje złoto, srebro lub miedź.

W stylistyce art déco istotne są również materiały. Jeśli chcielibyśmy urządzić nasz dom w takim stylu, powinniśmy wybierać aksamitne i satynowe tekstylia, na przykład zasłony i pościel. Dla połyskujących materiałów kontrastem będą marmurowe blaty, metalowe elementy mebli i skórzane (syntetyczne) bądź welurowe obicia sof i foteli. Najbardziej charakterystycznym wzorem są geometryczne printy, ale nie brakuje również motywów kwiatowych i zwierzęcych, które najpiękniej prezentują się na tapetach lub poduszkach.

Jak zaaranżować wnętrza w stylu art déco?

Urządzanie domu w stylu art déco rozpocznij od podłogi. W tej stylistyce charakterystyczna jest posadzka, którą często wykonuje się z marmuru. W nowoczesnej odsłonie możesz postawić na mikrocement. Jeśli jesteś zwolennikiem bardziej tradycyjnych rozwiązań, zdecyduj się na drewniany parkiet, który będzie dobrze prezentować się z sofami w mocnych kolorach.

Przemyśl również wykończenie ścian. Wzorzyste tapety lub ciemne farby będą idealnym tłem dla prostych mebli wykonanych z lakierowanego drewna. Z kolei ściany pociągnięte farbami o neutralnych barwach świetnie skomponują się z bogato zdobionymi komodami, marmurowymi stolikami, kryształowymi żyrandolami i złotymi dodatkami. Elegancji dodadzą kopie słynnych obrazów, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym. W tamtych czasach prym w sztuce wiodła polska malarka Tamara Łempicka, warto więc znaleźć grafiki nawiązujące do jej estetyki.

Meble art déco wyróżnia solidne wykonanie i materiały najwyższej jakości. Najczęściej są wykonane z drewna pokrytego błyszczącym fornirem lub szlachetnego kamienia, na przykład marmuru i szkła. Mogą mieć prostą formę lub być masywne. We wnętrzach art déco okazałe jest również oświetlenie. Królują ozdobne żyrandole, lampy o awangardowych abażurach i ze złotymi akcentami oraz wysokie lampy stojące.

Jakie dodatki podkreślą urok wnętrza art déco? Z pewnością warto postawić na lustra w bogato zdobionych ramach, srebrne lub złote wazony, liczne świeczniki oraz dekoracyjne patery i tace.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*